1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кое средно училиште да го одберам?

Дискусија во 'Образование' започната од Teddey, 14 јануари 2011.

  1. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    28.829
    Пол:
    Женски
    Сите гимназии имаат насока Јазично, доколку има доволно ученици кои ќе ја одберат таа насока.А конкретно англиска паралелка има во Орце :)
     
    На stojanovskata му/ѝ се допаѓа ова.
  2. stojanovskata

    stojanovskata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    121
    Во Орце прашав али имало само билингвална англиски и француски а јас француски појма немам,значи таа отпага,Јосип Броз-Тито има само гремански и француски,Корчагин ке идат некои деца што ги мразам и сеа уште што остана?
     
  3. CocoLady

    CocoLady Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    159
    Никола Карев :)
     
    На stojanovskata му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Smurfette.M

    Smurfette.M Популарен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    1.072
    Допаѓања:
    621
    во Карев нема билингвални паралелки... :)
    (а мислам дека и во Корчагин нема)
    има само смер ЈА, кој е насочен повеќе кој јазиците.... :D
     
  5. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    ^Во Корчагин има една билигвална паралелка, но најчесто не се оформува целосно, па се формира мешана паралелка. :)
     
  6. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Во Васил Антевски Дрен можете да се запишете ако сакате на секој чекор да бидете опкружени со сељаци и некултурни и невоспитани деца. Тоа е факт. Учењето е океј, ни претешко, ни прелесно. На правен е полесно. Ако имaте среќа да ви се паднат фини професори, супер ќе е. :D
     
  7. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Има во Орце билингвални англиски 3 класа и француска 1 клас.
    Германска билингвална нема, тоа само во ЈБТ.
    Т.е мислам дека и во Георги имаше германска, ама не сум сигурна.
     
  8. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    28.829
    Пол:
    Женски
    Да да, во Георги има германска.
     
  9. Soldier

    Soldier Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    78
    Сега сум 8-мо и средно сакам да учам гимназија.Бидејки не сум скроз одлична ученичка сакам да се запишам во гимназијата во хемиско (во Ск).
    Што мислите за ова школо? Со колку поени примаат? Какви се професорите,учениците? Дали има многу за учење,дали профеосрите многу бараат,како оценуваат? :)
     
  10. Morti27

    Morti27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    11
    Јас учам во Борис , правен смер, т.е сега веќе завршувам фала богу.
    Борис не е тоа штo бил на времето, не е толку строго како што било. Немој да се плашиш за тоа. Е сега има строги професори, не викам не, ама не е страшно. Еве јас нити сум нешто ептен редовна нити учам континуирано па сепак поминувам со 4ка на крај секоја година и немам врски никакви. :) Биди спремна и на тоа да гледаш дека некогаш иако ти повеќе ќе заслужуваш, нема да добиеш ти повисока оцена туку некој што ужива цело време затоа што 90 % во Борис децата се со врски и моќни родители (освен ако не си и ти дете на такви родители )
    За децата и дружењето според мене е ужас. Све се некои принцези и татини синчиња на богаташи што летаат во облаци. Ако имаш некој што го знаеш што ќе се запишува таму и ако бидете во ист клас мн поубаво ќе ти биде. Јас лично не се гордеам што тука учам, не е школо за мене, као изрод се осеќам сите години, ама добро јас сепак ја утнав многу струката, отидов заради друштвото. Ти размисли си убаво и ако стварно го сакаш правото тогаш запиши се во Борис. :)
     
  11. VampireLover

    VampireLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2012
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    60
    Дали има некој од тука кој ке се запишува во јбт германска паралелка? ако има нека пише во лп :)
     
  12. Angelina.Jolie

    Angelina.Jolie Активен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Што мислите за ЈКС?
     
  13. luna589

    luna589 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    6
    Сепак мислам дека доколку знаете што сакате да учите треба да изберете стручно училиште... :!: така ке ги избегнете предметите кои не ги сакате :angel:
     
  14. pametna555

    pametna555 Активен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    1
    дали е добро да се запишам заботехничар или пак гимназија ве молам за совет во забуна сум ????
     
  15. VampireLover

    VampireLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2012
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    60
    Ако те прифлекува професијата заботехничар и навистина сакаш да си тоа оди заботехничар, но доколку си во забуна и не си сигурен тогаш подобро оди гимназија зашто после можеш секаде да се запишеш.! :) :) :)
     
    На pametna555 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. NewYorker

    NewYorker Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    95
    Јас планирам да се запишам во Орце,бидејќи сите што завршиле таму го имаат фалено школото.Ми имаат кажувано дека уште од прв ден си наоѓаш друштво,еве сега има и отворен клуб за кариери,нешто како да те насочеле кон кариерата која што ти ја сакаш.Кажете ми нешто повеќе за наставниците,самото школо,строгоста..Мислам само заради информација,а што е сигурно,сигурно е,јас сум си решена,ќе си се запишам во Орце. :$
     
  17. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.768
    Општи прашања

    Луѓе, Елисие Поповски-Марко, средното работи ли уште, оти негде читам да негде не?
    Денес деца у школо правеа муабет дека повторно од оваа година ќе имало средно полициско, а ја на интернет шо барав, само ова школо ми го дава. Па сигурни информации?
     
  18. pametna555

    pametna555 Активен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    1
    ти благодарам за советот ќе размислам бидејќи сум од делчево а во делчево нема средно заботехничар па ќе морам дасе записам во ск :) :) :)
     
  19. SweetChild

    SweetChild Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.987
    Пол:
    Женски
    Луѓе дај кажете нешто за Георги Димитров школото...За билингвална или класична,било што....
    По можност билингвална како е :)
     
  20. CocoLady

    CocoLady Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    159
    А во Орце Англиската е билигвална или ? :)