ТЕМА: Лектири за основно

Мислење 10 Јун 2011, 20:12

од средно ти се илијада, одисеја, злосторство и казна, божествена комедија (и останатите од тие периоди).. ако ми текне друго ќе пишам :)
сепак подобро за тебе е да си читаш некоја друга литература, не книги за основно.. не се губење на време, интересни се, добро е понекогаш да се избега од оваа сурова реалност што ни ја носат годините, но мислам дека книгите за 'повозрасни' повеќе би ти прилегале, и можеш повеќе да се пронајдеш.. или ете предлог од мене читај ги деловите на "Дневникот на принцезата".. (нешто како спој помеѓу детството и возрасните) :)
Аватар на корисникот
L0ve

Сино цветче
 
193373
Мислења: 337
Зачленет: 22 Мај 2011, 14:16
Локација: Boulevard of Broken Dreams**
Uvjek smo trazili neke razloge zasto nismo zajedno.
I svaki put bi izmisljali neke nove gluposti..
Ali dragi, i ja i ti znamo da te gluposti nisu krive, nego samo mi i niko vise!

Скриен текст: покажи
Слика

Мислење 12 Јун 2011, 12:59

WhiteAngel напиша:Зар има врска колку години имаш за да земеш да ги препрочиташ книгите од основно? Не!
Јас повторно би ги прочитала: Марта, Бојан, Втората смена, Срце, Робинзон Крусо, па и Двојната Лота, Пајажината на Климентина и сега не ми текнуваат други.
Сепак, земи си ги овие што ти ги наведивме и наврати се во помалите години! :)


така е...Се согласувам.Инаку моја препорака е да ја исчиташ "Галебот Џонатан Ливингстон"-Ричард Бах.Нешто пренајубаво.Веке ја имам исчитано 3 пати и навистина е најубава.Ми дава самодоверба,некако со секое читање дознаваш повеке...Незнам како да опишам,ама вреди да се прочита.

Поздрав :) Исто така Марта можеш повторно да ја прочиташ.
Аватар на корисникот
funkygirl

Сино цветче
 
406333
Мислења: 239
Зачленет: 11 Сеп 2010, 16:41
WE STOPPED CHECKING FOR MONSTERS UNDER OUR BEDS WHEN WE REALIZED,THEY WERE INSIDE US !

Мислење 29 Јун 2011, 10:15

Инаку прашувам за сестрами ..таа го изгубила листот на кои и биле напишани кои лектири треба да ги прочита па сега незнаеме кои се лектирите што треба да ги прочита? КОИ СЕ?
Аватар на корисникот
Miracle16

Бело цветче
 
1912
Мислења: 53
Зачленет: 03 Јун 2011, 15:49
Снајди се , па живеј :)

Мислење 04 Јул 2011, 14:19

-белото циганче
-хајди
-двојната лота
-пат околу цветот за 80 дена
-срце
-еднорогиот елен
не ми текнуваат други
Аватар на корисникот
cool-girl

Сино цветче
 
15430
Мислења: 305
Зачленет: 03 Јул 2011, 19:59
Локација: in my world :)
Don't dream your life,live your dreams!

Мислење 29 Јул 2011, 21:24

-Белото циганче
-Хајди
-Срце
-Еднорогиот елен
-Робинзон Крусо
-Втората смена
-Големи и мали
-Улавите години
-Марта
-Хаклбери Фин
-Сребрените снегови
-Бојан
-Чорбаџи Теодос
-Сама
-Повикот на дивината
-Силјан штркот
-Раскази
Засега толку ми текнаа. :)
Аватар на корисникот
BeYourself

Жолто цветче
 
24305123
Мислења: 1418
Зачленет: 12 Сеп 2010, 17:17
Локација: Далеку од очи, далеку од срце..
Beauty is a curse on the world. It keeps us from seeing who the real monsters are.

Мислење 12 Окт 2011, 21:01

Нејм, баш ми е мило што сакаш да читаш книги за во основно. Обично кога ќе се помине основно, сите книги што веќе се прочитале се сметаат за ѓубре! |( Сите професoри ми викаат дека сум презрела за своите години и можеби се во право.. Ја прочитав Пиреј од Петре М. Андреевски наместо Марта.. :fubar: Те поддржувам во ова и еве неколку книги кои можеш да ги прочиташ:
- Сама - Г. Петрески
- Марта - Г. Петрески
- Втората Смена - В. Неделоковски
- Двојната Лота.
- Хајди
има уште многу ама не ми текнуваат..
позз :*
Аватар на корисникот
Princess.S

Зелено цветче
 
631276
Мислења: 764
Зачленет: 14 Јул 2011, 17:39
Локација: немам постојана локација, лутам:D
I may be crazy, but at least Im free.

Мислење 13 Окт 2011, 17:56

Здраво, луѓе значи утре ја имам поемата ракување од Блаже Конески итно ми е потребна ја имам ја прочитав еднаш, но ништо не запамтив, можеби прашањето не е за тука, но ве молам на многу краток начин раскажете ми ја, ве молам.. за утре ми е се надевам дека ќе ми помогнетее фала онапред .. :)
dentelinka

Фем почетничка
 
54
Мислења: 28
Зачленет: 14 Авг 2011, 13:42

Мислење 13 Окт 2011, 18:47

Јас ја читав пред две години и не разбрав многу :D Само знам дека беше како авторот разговара со некој за некоја поема (не ми текнува како се викаше), и на крајот се ракуваат :) Така нешто беше :P

Се надевам помогнав, барем малку
Аватар на корисникот
Smurfette.M

Жолто цветче
 
611306
Мислења: 1072
Зачленет: 13 Сеп 2011, 10:06
Локација: Локација:
Si sos optimista, un realista te resulta pesimista....... ;)

Мислење 13 Окт 2011, 19:26

eemmiilliijjaa напиша:Може ли некој да ми каже кои се лектирите за 8мо?

Не знам дали се истите, зашто нашава наставничка ни даде посебно лектири, посебно книги за обработка (тука некои посериозни за средно што се), еве ти ги лектирите:
Бескрајна приказна - Михаил Енде
Македонска крвава свадба - Војдан Чернодрински
Силјан штркот
Повикот на дивината - Џек Лондон
Раскази - Најтов
Снеговите на Климентина Евин - Горјан Петрески

Инаку во контекст на темата, од прво до осмо ми текнува на:
Доктор Офболи, Мице ;( , 35 Мај, Македонски народни приказни, Песни, Снежана, Пајажината на Климентина, Бела Грива, Златното фенерче на летото, Гоце Делчев, Таро од земјата на планините, Мери Попинс, Итар Пејо, Малиот Принц, Срце, Белото циганче, Робинзон Крусо, Хајди, Црни и жолти, Марта, Бојан, Зоки Поки...
Прекрасни книги. :)
Аватар на корисникот
Monna.Monna

Жолто цветче
 
27368770
Мислења: 2547
Зачленет: 04 Ное 2010, 18:02
Локација: Here without you
“Maybe some women aren’t meant to be tamed. Maybe they just need to run free til they find someone just as wild to run with them.” - Carrie Bradshaw

Мислење 13 Окт 2011, 19:45

Smurfette.M напиша:Јас ја читав пред две години и не разбрав многу :D Само знам дека беше како авторот разговара со некој за некоја поема (не ми текнува како се викаше), и на крајот се ракуваат :) Така нешто беше :P

Се надевам помогнав, барем малку

фала и тоа малку вреди фала ти :) :) ;)
dentelinka

Фем почетничка
 
54
Мислења: 28
Зачленет: 14 Авг 2011, 13:42

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: natasha.taseva и 9 гости