ТЕМА: Лектири за основно

Мислење 17 Ное 2011, 01:02

Девојки на братучетка ми и треба *Бојан*, ја немало во библиотеката на училиштето,а не е зачлената во градската библиотека (на Охрид), а и неможам да ја најдам на интерент...Ако некој ја најде на интернет нека ми даде линк ве молам :wasntme:
Аватар на корисникот
Justice.Girl

Сино цветче
 
18754
Мислења: 292
Зачленет: 15 Ное 2011, 00:12
Love you ! <3

Мислење 17 Ное 2011, 03:35

И до ден денес се дешава да седнам и да си ги препрочитам Доктор Офболи и Приказни по телефон. Штета што не можам да ги најдам Карлсон Лета и Пипи Долгиот Чорап. Ако може некој да ми ја линкне Карлсон Лета од нет некаде,би му бил многу благодарен. У контекст на расправата за тоа кој шо треба да чита,понекогаш подобро е да размислуваш како дете отколку како возрасен.
Аватар на корисникот
Towelie

Зелено цветче
 
67273
Мислења: 517
Зачленет: 29 Окт 2011, 03:41
Локација: Harvard,Lovell House,2nd Floor,Right on the couch!
May i remind you,In this archiodcese God don't run the bingo...

Мислење 18 Ное 2011, 19:30

Justice.Girl напиша:Девојки на братучетка ми и треба *Бојан*, ја немало во библиотеката на училиштето,а не е зачлената во градската библиотека (на Охрид), а и неможам да ја најдам на интерент...Ако некој ја најде на интернет нека ми даде линк ве молам :wasntme:

http://www.sakamknigi.mk/index.php?opti ... &Itemid=72 (тука е кратко раскажана, а цела незнам кај може да ја има)
Аватар на корисникот
t.w.e.e.t.y

Зелено цветче
 
612404
Мислења: 562
Зачленет: 04 Авг 2011, 15:13
Локација: Barcelona
Слика
I learned what love is from loving you.
-Mandy Moore

Мислење 10 Јан 2012, 22:51

Во секоје оделеније има по 6 книги кој се обработуваат. Успеав да ја најдам само работната од шесто оделеније. Ова се лектирите што се обработуваат во шесто одделеније:
1. Пат околу светот за 80 дена. од Жил Верн
2. Оливер Твист од Чарлс Дикенс
3. Големи и мали од Бошко Смаќоски
4. Улавите години од Бранко Ќопиќ
5. Избор од македонска и светска поезија за деца - Поетска читанка
6. Втора смена од Велко Неделковски
Аватар на корисникот
Sara2

Бело цветче
 
4820
Мислења: 80
Зачленет: 09 Јун 2011, 11:49
Локација: Во аголот од мојата соба :*

Мислење 11 Јан 2012, 12:28

Едни од моите омилени
-Пат околу светот за 80 дена
-Мице
-Хајди
-Марта
-Повикот на дивината
-Приказни по телефон :D
-Втората смена
-Двојната лота
-Пајажината на Климентина
Аватар на корисникот
minne-mouse

Зелено цветче
 
526585
Мислења: 625
Зачленет: 01 Јул 2011, 13:06
Локација: На клупите под Ајфелова :))
People say that you've changed - When you stop acting like they want you to :)

Мислење 11 Јан 2012, 13:02

Споменка
поменкаМакедонски хумористични народни приказниФанатастичниот господин лисецДворец на опачини
Белото Циганче
Робинзон Крусо
Хајди
Еднорогиот елен
Црни и жолти
Балади
Втората смена
Поетска читанка
Оливер Твист
Сама
Пат околу светот за 80 дена
Легенди и преданија
Времеплов
Сребре и јас
Милосија
Исти очи
Галебот Џонатан Ливингстон
Бојан
Сребрените снегови
Снеговите на Климентина Евиин
Марта
Хаклбери Фин
Девојките на Марко
кристална планета
Силјан Штркот
Повикот на дивината
Автобиографија
Чорбаџи Теодос
Судбината на еден Чарли
Прва љубов
Островот на скриеното богатство
Деца
Бескрајна приказна
Аватар на корисникот
s.t.e.f.a.n.j.a

Сино цветче
 
4813
Мислења: 366
Зачленет: 04 Јан 2012, 21:06
Локација: Во дневната на креветот
ЕДНА МИНУТА ТАГА ТИ ОДЗЕНА 60 СЕКУНДИ СРЕЌА

Мислење 12 Јан 2012, 13:41

Ајде ќе се обидам да набројам неколку од лектирите што им ги знам насловите:
-Зоки Поки
-Касни Порасни
-Итар Пејо
-Маслинови Гранчиња
-Пајажината на Климентина
-Доктор Офболи
-Белата Грива
-Двојната Лота
-Гоце Делчев
-Хајди
-Хаклбери Фин
-Оливер Твист
-Големи и Мали
-Пат околу светот за 80 дена
-Девојките на Марко
-Пинокио
-Повикот на Дивината
-Пипи Долгиот Чорап
-Раскази
-Робинсон Крузо
-Марта
-Бојан
-Силјан Штркот
-Улавите Години
-Таро од земјата на планините
-Времеплов
-Глувчето Мице
-Волшебното Самарче :inlove:
-Срце
-Возот в снег
-20000 милји под морето
Аватар на корисникот
Anna-Banana

Жолто цветче
 
27393948
Мислења: 2955
Зачленет: 04 Окт 2011, 11:46
Локација: На штиците што живот значат.
Без разлика колку сте паметни.. срцето барем еднаш во животот ќе ве натера да се чувствувате како будала !

Мислење 17 Јан 2012, 19:04

Пат околу светот за 80 дена
Оливер Твист - за 6то
Улавите години - за 6то.
Таро од земјата на планините - 4то .
Пајажините на Климентина - 4то. -
Белата грива - мислам дека е за 4то .
Втората смена. - 6то
Легенди и преданија на јужнословенските народи-6то
Поетска читанка - избор од македонската и светската поезија за деца. -6то
Аватар на корисникот
HeelsLover

Зелено цветче
 
626342
Мислења: 563
Зачленет: 26 Ное 2011, 19:40
Локација: In The Diamond's World
Слика
СликаСлика

Мислење 27 Мар 2012, 16:50

Дали може некој да ми даде линк од ВТОРА СМЕНА? не видео туку текст
Оваа наставничкава од вчера за утре ни ја дава :@

Ви благодарам многуу!
Аватар на корисникот
stefigirl

Сино цветче
 
106260
Мислења: 325
Зачленет: 09 Сеп 2011, 22:23
Живеам само за оние кои ме сакаат!!

Добриот карактер вреди повеќе од најубавото лице

Мислење 01 Апр 2012, 16:51

Devojkite na marko :P
Аватар на корисникот
lusi17

Сино цветче
 
14057
Мислења: 147
Зачленет: 22 Окт 2011, 19:13
Bring the drugs baby i can bring my pain :P

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Makeup и 35 гости