ТЕМА: Лектири за основно

Мислење 06 Апр 2012, 22:32

Јас кога бев основно лектирите ги читав секое лето, али не тие што ми се за таа година туку тие што ќе ми се другата година, дека многу сакав да читам и немаше што да се прави тогаш друго и камо сега да ја имам таа желба за читање.
Инаку омилена книга ми беше Марта, Втората смена и Девојките на Марко :)
Аватар на корисникот
Mrs.Cuper

Жолто цветче
 
19652148
Мислења: 2648
Зачленет: 09 Авг 2011, 23:39
WOULD YOU DESTROY SOMETHING PERFECT IN ORDER TO MAKE IT BEAUTIFUL?

Мислење 06 Мај 2012, 12:26

Дали некој може да ми каже каде можам да ја најдам лектирата Автобиографија на Григор Прличев
hristijan01

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 06 Мај 2012, 12:22

Мислење 26 Мај 2012, 16:30

Help за во понеделник ми треба прераскажана лектира Чорбаџи Теодос од Васил Иљовски ако ја има некој раскажано оваа лектира нека ми напише ЛП фала однапрад.
Аватар на корисникот
jagotka123

Жолто цветче
 
553
Мислења: 1175
Зачленет: 03 Мар 2012, 19:13

Мислење 26 Мај 2012, 16:34

jagotka123 напиша:Help за во понеделник ми треба прераскажана лектира Чорбаџи Теодос од Васил Иљовски ако ја има некој раскажано оваа лектира нека ми напише ЛП фала однапрад.

Неможам да ти ја прераскажам не ми текнува баш се. Но еве ти линк прочитај си тука :) http://makedonskijazikiliteratura.blogs ... st_16.html
Аватар на корисникот
belieber

Жолто цветче
 
627813
Мислења: 1083
Зачленет: 24 Сеп 2010, 20:39
Локација: Скопје
Stay strong and never give up.

Мислење 06 Јун 2012, 12:55

Досега сите ги прочитав освен Калеш Анѓа ... (стварно беше досадна)
Аватар на корисникот
dolly.doll

Зелено цветче
 
490257
Мислења: 593
Зачленет: 19 Мар 2011, 11:25
Локација: Македонија
Слика

Мислење 12 Јун 2012, 21:57

Не ја прочитав само Робинсон Крусо, не можев да се снајдам, кога ја најдов касно беше и не ја прочитав :) другите досега ги имам прочитано од септември ке видиме :) омилена ми е големи и мали :)
Аватар на корисникот
crtanfilm

Зелено цветче
 
7372
Мислења: 581
Зачленет: 28 Апр 2012, 22:31

Мислење 14 Јул 2012, 09:00

Феминки кои се лектирите за 8-мо? :) ;)
Ana.Karenina

Фем почетничка
 
00
Мислења: 5
Зачленет: 13 Јул 2012, 09:54

Мислење 14 Јул 2012, 09:39

^
Силјан штркот-Марко Цепенков
Чорбаџи Теодос-Васил Иљоски
Повикот на дивината-Џек Лондон
Сама-Горјан Петрески
Ако се сетам ќе допишам уште некоја ;)
Аватар на корисникот
Beaty

Сино цветче
 
80292
Мислења: 153
Зачленет: 29 Сеп 2010, 15:49

Мислење 14 Јул 2012, 22:35

Ana.Karenina напиша:Феминки кои се лектирите за 8-мо? :) ;)

Мене ми беа овие:
1. Силјан Штркот- Марко Цепенков
2. Автобиографија- Григор Прличев
3. Кристална планета- Томе Арсовски
4. Повикот на дивината- Џек Лондон
5. Судбината на еден Чарли- Александар Поповиќ
6. Бескрајна приказна- Михаел Енде
7. Чорбаџи Теодос- Васил Иљоски
8. Прва љубов- Иван С. Тургенов
Сепак јас би ти препорачала да се рапрашаш кај тебе во школо :) Моите другарки од др школи имаа некои различни лектири ;) (да не читаш за џабе некои :lol: ) За првата, втората и седмата сум сигурна дека во сите школи ги даваат :)
Аватар на корисникот
Lolli

Фем почетничка
 
2453
Мислења: 29
Зачленет: 27 Авг 2011, 13:09

Мислење 15 Јул 2012, 11:50

Ana.Karenina напиша:Феминки кои се лектирите за 8-мо? :) ;)

Мислам дека во секое училиште е различно.
Мене ми беа овие :
1.Силјан Штркот - Марко Цепенков
2.Чорбаџи Теодос - Васил Иљоски
3.Повикот на Дивината - Џек Лондон
4.Раскази - Николај Хајтов
5.Црни овци - Избор на домашни и странски автори
6.Ракување-Блаже Конески
Аватар на корисникот
Anna-Banana

Жолто цветче
 
27413971
Мислења: 2960
Зачленет: 04 Окт 2011, 11:46
Локација: На штиците што живот значат.
Без разлика колку сте паметни.. срцето барем еднаш во животот ќе ве натера да се чувствувате како будала !

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: DramaQueen1, SuperGirl8 и 36 гости