ТЕМА: Лектири за основно

Мислење 29 Ное 2012, 17:05

Калеш Анѓа

Творештвото на Стале Попов е свртено кон сликање на обичаите и луѓето од мариовскиот крај и е еден од првите современи македонски романсиери, творец на битовиот роман и расказ во нашата литература.
Во првите векови од Османлиското ропство, во Македонија единствено Мариовците биле слободни селани, заборавени од Турците заради непристапноста на крајот и заради некој ферман. Во 16-от век Турците решаваат да го покорат Мариово, и организираат грабеж на деца за јаничарската воска и тогаш била грабната и убавата Анѓа и однесена во Прилеп во сараите на кадијата. И покрај најпримамливите ветувања за раскошен живот во турските хареми, грабнатата девојка ја брани својата чест и своето име и одбива да се потурчи. Таа сака да ја сочува својата убавина за саканиот човек, но нешто поголемо од љубовта ја прави силна и смела во нејзиното откажување да се потурчи. Тоа е чувството на верска припадност. Напуштањето на верата за неа е напуштање на самата себе и на своите. Тоа и дава сила да издржи до крај.
Започнува акција за ослободување на Анѓа од нејзиниот сакан Стојан и неговите другари, но и подготовки за вооружена одбрана на Мариово за да продолжат да живеат слободно. Мариовците се бранат од нападите во тврдината Пешта, но предавството си го прави своето и тие биваат покорени.
По потресната средба на Анѓа со нејзинот брат близнак Ангеле, кого што турците го грабнале на пет годишна возраст, Мариово е повторно слободно со изготвување на нов ферман од везирот по молба од Арслан односно Ангеле.
Повеста Калеш Анѓа ни ја прикажува црната судбина на македонците за време на Османлиското владеење, но и решеноста на Македонскиот народ да ја брани својата слобода и својата чест. :D
Mislam deka ova ke vi pomognii :D
Eluvche

Фем почетничка

40
Мислења: 2
Зачленет: 16 Ное 2012, 20:25

Мислење 22 Дек 2012, 20:18

ЗДРАВО ДЕЧКИ
сакам да ве замолам ако можете да ми помогнете.
За во понеделник треба да ја прераскажам Девојките на Марко од Оливера Николова за седмо осмолетка
,ја прочитав са летниот распуст но ништо не се сеќавам
ВЕ МОЛАМ ПОМОГНЕТЕ МИ !!!! :$
candy202

Фем почетничка

00
Мислења: 1
Зачленет: 22 Дек 2012, 20:03

Мислење 23 Дек 2012, 02:44

Девојките на Марко
Исти очи
и Срце ми оставија најyбав впечаток
hrcace

Зелено цветче

130969
Мислења: 535
Зачленет: 31 Јан 2012, 17:20

Мислење 23 Дек 2012, 14:06

candy202 напиша:ЗДРАВО ДЕЧКИ
сакам да ве замолам ако можете да ми помогнете.
За во понеделник треба да ја прераскажам Девојките на Марко од Оливера Николова за седмо осмолетка
,ја прочитав са летниот распуст но ништо не се сеќавам
ВЕ МОЛАМ ПОМОГНЕТЕ МИ !!!! :$

Eве нешто тука. Ако ја имаш читано сигурно ќе се присетиш. :)

http://sakamknigi.mk/index.php?option=c ... &Itemid=59
danniela5

Жолто цветче

8631199
Мислења: 1300
Зачленет: 24 Јун 2011, 21:43
Локација: Во солзите на повреденото срце....
Пред да навредиш некого, изброј до десет, можеби уште нешто ќе ти падне на памет.

Мислење 27 Дек 2012, 20:31

Девојки итно ми треба раскажана Големи и мали од Бошко Смаќоски.Не е за мене туку за ќерката на една моја братучеда,ама за утре и треба.Ве молам за помош. :wasntme: ;) :)
beautiful.butterfly

Фем почетничка

340
Мислења: 11
Зачленет: 15 Апр 2012, 18:12
цел живот ти солат памет,а на крај умираш од шеќер :D

Мислење 29 Дек 2012, 14:55

Јас сум 8-мо и некои лектири што ми биле досега сум ги прочитала,ама веке несакам да ги читам (некои) бидејки се навистина лесни или како да ги наречам.Не сум возрасна ниту се правам,читам тинејџерски книги,ама некои потешки,некои поинакви од тие што ги даваат за лектири. :)
Gorddana

Бело цветче

2322
Мислења: 70
Зачленет: 13 Дек 2012, 21:09

Мислење 18 Јан 2013, 09:58

Ја има некаде накратко прераскажано 20 милји под морето ?
Ја прочитав ама тешко ми оди прераскажување :worried:
dealolipop

Фем почетничка

40
Мислења: 27
Зачленет: 18 Авг 2012, 09:09

Мислење 30 Јан 2013, 16:20

Ние работиме во Низ страниците на лектирата и таму се бара состав со наслов Соочувајќи се со тешкотиите Бојан го учи животот може некоја помош барем да ми кажете како да почнам

Има и друга тема а тоа е Замислено интервју со Бојан
ако можете ок ако пак во ред
ФАЛА ОДНАПРЕДД
stefiy

Сино цветче

416
Мислења: 120
Зачленет: 21 Фев 2011, 20:02

Мислење 03 Фев 2013, 19:09

девојките на марко..преубава лектира една од моите омилени но ми е претешка за раскажуване почнав но некаде на средината заглавив па некој да ми даде кратка содржина по која ќе се орентирам за понатаму да раскажам :lol: :lol: :lol: :lol:
flower25

Фем почетничка

41
Мислења: 8
Зачленет: 08 Јан 2013, 13:59

Мислење 04 Фев 2013, 10:31

Ај некој ако ја има прочитано Повикот на дивината ако сака да ми ја прераскажи во ЛП
girl.9

Жолто цветче

457299
Мислења: 1679
Зачленет: 10 Јул 2012, 17:35
Патувањето од илјада милји започнува со еден чекор!!!

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: lovelife и 27 гости