ТЕМА: Лектири за основно

Мислење 08 Фев 2013, 19:42

flower25 напиша:девојките на марко..преубава лектира една од моите омилени но ми е претешка за раскажуване почнав но некаде на средината заглавив па некој да ми даде кратка содржина по која ќе се орентирам за понатаму да раскажам :lol: :lol: :lol: :lol:

jас ја прочитав убава но да тешка е за раскажување на некој и на двете да ни помогне :wasntme:
l0vE...-love

Зелено цветче

119131
Мислења: 571
Зачленет: 08 Ное 2012, 18:41

Мислење 09 Фев 2013, 19:28

l0vE...-love напиша:
flower25 напиша:девојките на марко..преубава лектира една од моите омилени но ми е претешка за раскажуване почнав но некаде на средината заглавив па некој да ми даде кратка содржина по која ќе се орентирам за понатаму да раскажам :lol: :lol: :lol: :lol:

jас ја прочитав убава но да тешка е за раскажување на некој и на двете да ни помогне :wasntme:

Стварно,може некој и мене да ми помогне?Или овде или во лп. :)
the-girl1

Жолто цветче

629710
Мислења: 1272
Зачленет: 10 Ное 2012, 21:27

Мислење 03 Мар 2013, 11:03

Здраво девојки, може ли некојa да ми даде кратка содржина од лектирата „Милосија" од Ката Мисиркова Руменова? Благодарам однапред :)
Belieberka666

Сино цветче

92126
Мислења: 345
Зачленет: 05 Авг 2011, 22:44
Локација: Rosewood
Слика

Мислење 19 Апр 2013, 13:25

Ја има некој прочитано Сребрените Снегови? :| Јас ја немам,но сите велат дека лектирата е мн досадна :?: Ако некој ја има прочитано може ако не му е тешко да ми каже за што се раскажува во неа? :$
Butterfly-Girl

Зелено цветче

295697
Мислења: 762
Зачленет: 04 Јан 2013, 01:19

Мислење 19 Апр 2013, 20:29

Butterfly-Girl напиша:Ја има некој прочитано Сребрените Снегови? :| Јас ја немам,но сите велат дека лектирата е мн досадна :?: Ако некој ја има прочитано може ако не му е тешко да ми каже за што се раскажува во неа? :$

Мене ми беше предосадна. Се работи за учителка која доаѓа во едно село и сака да отвори училиште и да ги учи децата. Но, жителите на селото не се согласуваат со ова, па таа некако го отвора училиштето, па не доаѓаат учениците кај неа... редица досадни настани.
Скриен текст: покажи
Толку се сеќавам на лектирата :D
I.want.to.sleep

Сино цветче

267953
Мислења: 423
Зачленет: 03 Јан 2013, 16:33
Локација: Улица темница, Број не се гледа
Смеењето е универзален јазик. :D :D :D

Мислење 19 Апр 2013, 22:13

Двојната Лота :inlove:.
Сите лектири ги читав секогаш. Така барем беше до втора средно. Потоа не, потоа селектирав.
karenin

Жолто цветче

20681826
Мислења: 1426
Зачленет: 08 Мар 2010, 01:10
Локација: Saturnia, Tuscany, Italy
To see the world in a grain of sand, and to see heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hands, and eternity in an hour, Blake

http://www.youtube.com/watch?v=ztpiMnjisyE

Мислење 01 Мај 2013, 18:08

лугеее може да ми најдете линк од лектирана Дворец на опачини и треба на сестрами за во школо за утре им ја дала наставничката а таа уште ја нема прераскажаноо !!! фала однапред
ivana-red

Фем почетничка

00
Мислења: 4
Зачленет: 27 Јун 2012, 10:43

Мислење 11 Јун 2013, 15:01

Butterfly-Girl напиша:Ја има некој прочитано Сребрените Снегови? :| Јас ја немам,но сите велат дека лектирата е мн досадна :?: Ако некој ја има прочитано може ако не му е тешко да ми каже за што се раскажува во неа? :$

јас ја имам, и да, на почеток е малце досадна, ама после интересна станува.. барем мене ми беше интересна :D

инаку сакам да прашам, наставникот по македонски не ни даде работна за лектири за осмо, а на гугл не најдов, па ако може некој да ми каже кои се лектири за 8мо ??
сега ги имам Силјан Штркот и Чорбаџи Теодос, ама Силјан Штркот е 40 страни и не сум сигурна дали ќе ни биди, нема многу прашања кои може да се постават за неа :?: Повикот на Дивината ја имам прочитано, и за неа сум прилично сигурна дека ќе ја има, ама за други незнам..
И сакам да прашам, Печалбари е за 8мо или за средно ??
MaggieTatum

Зелено цветче

3671364
Мислења: 606
Зачленет: 21 Јул 2012, 23:49
Слика
"Sticks and stones may break your bones but tv shows and books will crush your soul to a million pieces."

Мислење 23 Јун 2013, 12:41

Некој кој ја прочитал Двојната Лота тука или во ЛП да ми прати за КРАТКА СОДРЖИНА,бидејќи и треба на сестра ми :geek:
:!: (доволна е една мала страница од тетратка) :*
eliesaab

Зелено цветче

7855580
Мислења: 635
Зачленет: 27 Апр 2013, 20:39
Локација: далеку, премногу далеку...
Скриен текст: покажи
I’m looking for someone who….someone I can trust.Someone strong, someone at peace with themselves.Someone better than me.Someone who knows the worst side of me and still loves me.- Patrick Jane

Мислење 27 Сеп 2013, 20:11

Итно ! Итно ! Итно ! :D

Дали ја има " Втора смена " од Велко Неделковски на интернет???

Или пак некој ако ја има сега брзо читано во ЛП да ми раскажи на кратко за што се работи :geek:
LittlePinky

Зелено цветче

11018247
Мислења: 842
Зачленет: 08 Јан 2013, 18:56
Локација: в соба
You mαy sαy I'm α dreαmer, but I'm not the only one.. ♥

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: femalegalaxy и 12 гости