ТЕМА: Лектири за основно

Мислење 29 Сеп 2013, 10:45

Eve od mene:
_Девојчето со две имиња
-Гоце Делчев
-Хајди
-Бела грива
-Таро од земјата на планините
elka.timova

Сино цветче

22207
Мислења: 136
Зачленет: 27 Мај 2013, 21:58
Благодарам на Бога што го дочекав и овој ден.

Мислење 09 Окт 2013, 12:56

Zdravo, Ke mi treba za utre ( ako mozhe ) da mi ja preraskazhe nekoj glava 8 od lektirata BOJAN ! Blagodaram odnapred!
linked123

Фем почетничка

00
Мислења: 1
Зачленет: 09 Окт 2013, 12:51

Мислење 13 Окт 2013, 08:58

Ќе сака некој да ми ја раскаже лектирата Рибарот Климе?
Во лп може ;)
SunnyGirl2

Жолто цветче

34063
Мислења: 1636
Зачленет: 26 Ное 2012, 20:41
Локација: каде не ме сееш таму никнам
Колку и да ја болеше, сите гледаа само колку е таа убава. Одмаршира кон иднината. Му се насмевна на минатото и продолжи. Знаеше дека ќе ја разбере.

Мислење 15 Окт 2013, 17:37

може ли некој да ми ја прераскаже девојките на марко многу е интересна ја прочитав но тешка ми е за прераскажување :( фала однапред :worried: :( :( :( :( :(
LoStedLOvee

Фем почетничка

11
Мислења: 32
Зачленет: 27 Фев 2013, 17:04

Мислење 19 Окт 2013, 01:23

LoStedLOvee напиша:може ли некој да ми ја прераскаже девојките на марко многу е интересна ја прочитав но тешка ми е за прераскажување :( фала однапред :worried: :( :( :( :( :(

ИСТО :D
Ако има некој таков во лп ќе ја работиме на крајот на месецот :(
Dream-Girl

Жолто цветче

26161479
Мислења: 1462
Зачленет: 24 Јун 2013, 10:07
Локација: Rio de Janeiro ❤️..❤️..❤️
No one is perfect, but some of us are closer than others. :)

Скриен текст: покажи
Слика

Мислење 26 Окт 2013, 15:20

Dream-Girl напиша:
LoStedLOvee напиша:може ли некој да ми ја прераскаже девојките на марко многу е интересна ја прочитав но тешка ми е за прераскажување :( фала однапред :worried: :( :( :( :( :(

Еве дојде крајот во понеделник ја работам ве молам некој во лп нека ми ја прераскаже ќе бидам премногу благодарна :worried:
Dream-Girl

Жолто цветче

26161479
Мислења: 1462
Зачленет: 24 Јун 2013, 10:07
Локација: Rio de Janeiro ❤️..❤️..❤️
No one is perfect, but some of us are closer than others. :)

Скриен текст: покажи
Слика

Мислење 26 Окт 2013, 15:27

Dream-Girl напиша:
Dream-Girl напиша:
LoStedLOvee напиша:може ли некој да ми ја прераскаже девојките на марко многу е интересна ја прочитав но тешка ми е за прераскажување :( фала однапред :worried: :( :(

Еве дојде крајот во понеделник ја работам ве молам некој во лп нека ми ја прераскаже ќе бидам премногу благодарна :worried:

Ние ќе ја работиме некаде средината Ноември |-)
Ако сака некоја од брат ми што има пишувано глупости, инаку јас ја немам прераскажано.
И не сакам да препишувам од брат ми :!:
AquaBlue

Сино цветче

552499
Мислења: 236
Зачленет: 28 Сеп 2013, 15:49
Локација: Pacific Ocean...
Ако луѓето те критикуваат, понижуваат, дофрлуваат... сети се само: Во секој натпревар, вревата ја прави публиката - а не играчите. !!!
Слика

Мислење 28 Окт 2013, 13:36

еејј итно ми треба кратка содржина за времеплов ве молам најмногу..ве сакаам
Zule2000

Фем почетничка

00
Зачленет: 06 Јун 2013, 18:32

Мислење 28 Окт 2013, 18:25

flower25 напиша:девојките на марко..преубава лектира една од моите омилени но ми е претешка за раскажуване почнав но некаде на средината заглавив па некој да ми даде кратка содржина по која ќе се орентирам за понатаму да раскажам :lol: :lol: :lol: :lol:

najdov nesto na net se razbiram deka ke ti pomogne bidejki i mene mi trebase za utre iam domasna :( da napisam kratka sodrzina eve so najdov:
Девојките на Марко е приказна која ја започнува едно мало детенце по име Славе. Тој има двајца браќа - Марко и Диме. Марко е најстариот брат и служи во војска. Славе кажува дека Марко ќе дојде на отсуство од војската. Во меѓувреме разговара со брат му, Диме, кој му кажува дека отсуството од војска е најважно, бидејќи треба да се знаат начини да се насмеат девојките... Славе е ужасно збунет и воопшто не знае што да направи...

Но, има идеја!

За да не го измачуваат девојките на Марко, тој прави план. План поврзан со Славе. План во којшто Марко ќе го научи сè што знае. Пукање, лазење и слично. Славе е свесен дека тој план ќе биде само за него и Марко, но сепак сака да го поштеди од маките.

Поминува време и Марко доаѓа. Славе му го кажува својот план и Марко се согласува. Но, Марко е скаран со својата девојка Роска, и сака да ја врати, па го моли Диме да ја најде и да ја донесе кај него. Таа му се јавува и му простува за тоа што ѝ го направил и тие се смируваат.

Но ете друг проблем на видикот, како Марко ќе му објасни на Славе дека Роска му е поважна? Не, не смее така да направи. Славе го чекал само него...

Дали ќе успее да му објасни? Како ли Славе ќе го прифати тоа? Дали ќе му прости, или пак ќе почнува да навлегува во светот на возрасните? Оној свет со подотворена врата кој толку го мачи...

Тоа можете да го проверите со читање на оваа прекрасна книга, токму наменета за деца од 7 одделение, кои, верувам се плашат од тој свет, како и Славе!
bube27

Фем почетничка

00
Зачленет: 28 Окт 2013, 18:19

Мислење 30 Окт 2013, 17:56

е абе ај да и помогнеме на сестричками
има лектира бојан
треба да напише омилена случка за бојан
ај ако не ве мрзи малце раскажете некоја ако памтите утре писмена има
фала ви однапред
doutzen

Зелено цветче

145128
Мислења: 508
Зачленет: 14 Јун 2013, 14:13

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Barca-Gril, beauty.me, Lali-Esposito и 33 гости