ТЕМА: Лектири за основно

Мислење 29 Сеп 2013, 10:45

Eve od mene:
_Девојчето со две имиња
-Гоце Делчев
-Хајди
-Бела грива
-Таро од земјата на планините
Аватар на корисникот
elka.timova

Сино цветче
 
22207
Мислења: 136
Зачленет: 27 Мај 2013, 21:58
Благодарам на Бога што го дочекав и овој ден.

Мислење 09 Окт 2013, 12:56

Zdravo, Ke mi treba za utre ( ako mozhe ) da mi ja preraskazhe nekoj glava 8 od lektirata BOJAN ! Blagodaram odnapred!
linked123

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 09 Окт 2013, 12:51

Мислење 13 Окт 2013, 08:58

Ќе сака некој да ми ја раскаже лектирата Рибарот Климе?
Во лп може ;)
Аватар на корисникот
SunnyGirl2

Жолто цветче
 
33963
Мислења: 1632
Зачленет: 26 Ное 2012, 20:41
Локација: каде не ме сееш таму никнам
Колку и да ја болеше, сите гледаа само колку е таа убава. Одмаршира кон иднината. Му се насмевна на минатото и продолжи. Знаеше дека ќе ја разбере.

Мислење 15 Окт 2013, 17:37

може ли некој да ми ја прераскаже девојките на марко многу е интересна ја прочитав но тешка ми е за прераскажување :( фала однапред :worried: :( :( :( :( :(
Аватар на корисникот
LoStedLOvee

Фем почетничка
 
11
Мислења: 32
Зачленет: 27 Фев 2013, 17:04

Мислење 19 Окт 2013, 01:23

LoStedLOvee напиша:може ли некој да ми ја прераскаже девојките на марко многу е интересна ја прочитав но тешка ми е за прераскажување :( фала однапред :worried: :( :( :( :( :(

ИСТО :D
Ако има некој таков во лп ќе ја работиме на крајот на месецот :(
Аватар на корисникот
Dream-Girl

Жолто цветче
 
25361469
Мислења: 1446
Зачленет: 24 Јун 2013, 10:07
Локација: Rio de Janeiro ❤️..❤️..❤️
No one is perfect, but some of us are closer than others. :)


Скриен текст: покажи
Слика

Мислење 26 Окт 2013, 15:20

Dream-Girl напиша:
LoStedLOvee напиша:може ли некој да ми ја прераскаже девојките на марко многу е интересна ја прочитав но тешка ми е за прераскажување :( фала однапред :worried: :( :( :( :( :(

ИСТО :D
Ако има некој таков во лп ќе ја работиме на крајот на месецот :(

Еве дојде крајот во понеделник ја работам ве молам некој во лп нека ми ја прераскаже ќе бидам премногу благодарна :worried:
Аватар на корисникот
Dream-Girl

Жолто цветче
 
25361469
Мислења: 1446
Зачленет: 24 Јун 2013, 10:07
Локација: Rio de Janeiro ❤️..❤️..❤️
No one is perfect, but some of us are closer than others. :)


Скриен текст: покажи
Слика

Мислење 26 Окт 2013, 15:27

Dream-Girl напиша:
Dream-Girl напиша:
LoStedLOvee напиша:може ли некој да ми ја прераскаже девојките на марко многу е интересна ја прочитав но тешка ми е за прераскажување :( фала однапред :worried: :( :(

ИСТО :D
Ако има некој таков во лп ќе ја работиме на крајот на месецот :(

Еве дојде крајот во понеделник ја работам ве молам некој во лп нека ми ја прераскаже ќе бидам премногу благодарна :worried:

Ние ќе ја работиме некаде средината Ноември |-)
Ако сака некоја од брат ми што има пишувано глупости, инаку јас ја немам прераскажано.
И не сакам да препишувам од брат ми :!:
Аватар на корисникот
AquaBlue

Сино цветче
 
551498
Мислења: 236
Зачленет: 28 Сеп 2013, 15:49
Локација: Pacific Ocean...
Ако луѓето те критикуваат, понижуваат, дофрлуваат... сети се само: Во секој натпревар, вревата ја прави публиката - а не играчите. !!!
Слика

Мислење 28 Окт 2013, 13:36

еејј итно ми треба кратка содржина за времеплов ве молам најмногу..ве сакаам
Аватар на корисникот
Zule2000

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 06 Јун 2013, 18:32

Мислење 28 Окт 2013, 18:25

flower25 напиша:девојките на марко..преубава лектира една од моите омилени но ми е претешка за раскажуване почнав но некаде на средината заглавив па некој да ми даде кратка содржина по која ќе се орентирам за понатаму да раскажам :lol: :lol: :lol: :lol:

najdov nesto na net se razbiram deka ke ti pomogne bidejki i mene mi trebase za utre iam domasna :( da napisam kratka sodrzina eve so najdov:
Девојките на Марко е приказна која ја започнува едно мало детенце по име Славе. Тој има двајца браќа - Марко и Диме. Марко е најстариот брат и служи во војска. Славе кажува дека Марко ќе дојде на отсуство од војската. Во меѓувреме разговара со брат му, Диме, кој му кажува дека отсуството од војска е најважно, бидејќи треба да се знаат начини да се насмеат девојките... Славе е ужасно збунет и воопшто не знае што да направи...

Но, има идеја!

За да не го измачуваат девојките на Марко, тој прави план. План поврзан со Славе. План во којшто Марко ќе го научи сè што знае. Пукање, лазење и слично. Славе е свесен дека тој план ќе биде само за него и Марко, но сепак сака да го поштеди од маките.

Поминува време и Марко доаѓа. Славе му го кажува својот план и Марко се согласува. Но, Марко е скаран со својата девојка Роска, и сака да ја врати, па го моли Диме да ја најде и да ја донесе кај него. Таа му се јавува и му простува за тоа што ѝ го направил и тие се смируваат.

Но ете друг проблем на видикот, како Марко ќе му објасни на Славе дека Роска му е поважна? Не, не смее така да направи. Славе го чекал само него...

Дали ќе успее да му објасни? Како ли Славе ќе го прифати тоа? Дали ќе му прости, или пак ќе почнува да навлегува во светот на возрасните? Оној свет со подотворена врата кој толку го мачи...

Тоа можете да го проверите со читање на оваа прекрасна книга, токму наменета за деца од 7 одделение, кои, верувам се плашат од тој свет, како и Славе!
bube27

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 28 Окт 2013, 18:19

Мислење 30 Окт 2013, 17:56

е абе ај да и помогнеме на сестричками
има лектира бојан
треба да напише омилена случка за бојан
ај ако не ве мрзи малце раскажете некоја ако памтите утре писмена има
фала ви однапред
Аватар на корисникот
doutzen

Зелено цветче
 
140127
Мислења: 507
Зачленет: 14 Јун 2013, 14:13

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 10 гости