1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Математика!

Дискусија во 'Образование' започната од meredith, 11 јануари 2010.

  1. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    ако е некој заинтересиран продавам Математика за економисти( од Драги Јанев) книга,збирка и таблици нови скроз..и плус задачи решени од проватен професор :)
     
    На jelly888 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. hristinnnna

    hristinnnna Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    171
    Мое мислење за математиката?Хмм одкако знам за себе сум имала 5ка по тој предмет али ми бил најомразен, нај нај.Претешко ми е, ме мрзи да решавам, да слиушам на час итн итн..али откако си почнав на тестовите 3ки, 2ки мама ме казни со тоа ако не ги поправам тмтмтм...И после морав, со тешко срце али морав да седнам да решавам.
     
  3. Maria.Vampire

    Maria.Vampire Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    437
    Секогаш имам 5-ки иако никогаш не сум фатила задачи,збирка,книга по математика.Едноставно внимавам на час и јасно ми е.Четворка на тестови + активност на час = ете ја петката.
    А како предмет воопшто не сум го сакала.Ама знам дека многу ке ми е потребна во животот.
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  4. maccetoo

    maccetoo Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    ХАХАХАХАХХ значи истата сум :D :D :D
     
    На Maria.Vampire му/ѝ се допаѓа ова.
  5. osmatetratka

    osmatetratka Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    11
    Ај кој го бива математика -_-
    Ако некоја серија трае по 5 минути а има 60 епизоди. Колку епизоди кје има ако две епизоди наеднаш се даваат сабота и недела односно сабота две и недела две и траат по 10 минути?
     
  6. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.975
    Допаѓања:
    8.743
    Пол:
    Женски
    Ќе може ли некоја да ми прати лп да ја прашам нешто во врска со варијации? т.е. да ми помогне :)
     
  7. cansuuuu

    cansuuuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    111
    Јас едноставно ја обожавам математиката,не се сеќавам баш како беше од 1 до 4 одделение,но од основно ја засакав многу а средно уште повеќе,+ и класната ми е математичар :lol: супер ми е уживам на тој час... :D Проблем ми се јазиците, голем проблем, иако имам 5ки ги мразам :^) посебно македонски јазик (чудно ама така е..) дела,лектири,граматикаааа,бла,бла...за професорката по македонски 2+2 може да биде 8,64,124(ах тие филозофи,писатели и слично..)..МАТЕМАТИКААА :inlove: :inlove: :inlove: :devil: :devil:
     
  8. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Освоив 2ро место на училишен математика без книга да фатам :D
     
    На QueenElena и Squirrel им се допаѓа ова.
  9. Squirrel

    Squirrel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    433
    AЈ некој од Скопје нека ми кажи одприлика колку е цената за час математика кај професор кој спрема??
     
  10. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    500ден од час плаќа братучетка ми :)
     
  11. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    Јас не ја сакам Математика можеби затоа што професорката незнае да предава. Имам голем проблем со неа сите други оцеенки ми се 5или4 само по математика оценката ми се движи окулу 2и3. Досега суте генерации имале проблем со таа наставничка и школото нејке да превземе ништо.
     
  12. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    500 е премногу, јас колку што знам се отприлика од 250 до 350 ден., така некако. Всушност, зависи кој ќе ти биде професор ама не ја гледам логиката да даваш 500 ден. за час математика. Отвори на огласи, јави се, прашај, така најубаво. :)
     
  13. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Утре имам Кенгур. А денес за прв пат ги допрев задачите.
    Среќа моја голема, имам вежбано физика за натпревар па и математиката повеќе ми оди. Повеќето задачи ги знам, па се надевам дека убаво ќе поминам.
    Се надевам...а како ќе биде ќе видиме.
     
  14. Belieberka666

    Belieberka666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Ми оди математика, оваа година ниту една 4 немам извадено, сите ми се 5 до сега :D
     
  15. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    :o :o :o :o
    Со кој памет сум го пишала мислењево?!
    Математика не сакам.
    Прво ми е досадна,второ оваа година ми е тешка.Не ме ни интересира.
    Не дека не сфаќам до толку ,сфаќам ама само со баба ми која била наставничка по математика и ми објаснува.
    Сама да седнам да решавам сигурно на тестовите ќе вадам 2-3ки.Инаку вака вадам 4-ки и еднаш годишно 5-ка.А за тромесечие,полугодие,крај на година секогаш имам 5-ки.Срцка е наставничката. :D
     
  16. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    Математиката не ја обожавам иако имам петка. Но, наставничката ни е цар, ни дава математички игри и сл. Денес ни даде ливчиња,, да ги споиме го сложувалка и јас ја решив нашата набрзина. Да ми предава друг наставник ќе има збогум од петката. Но, и на тестовите си имам пет, така што топ ми е... Еден од омилените предмети ми е. Планирав и економско поради тоа да се запишам, но откажав планови...
     
  17. Dobie

    Dobie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    240
    Ќе ве замолам некој што повеќе знае математика да ми пиши лп ми треба помош во врска соеден дел од една задача :) ви благодарам однапред :) :*
     
  18. Dobie

    Dobie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    240
    :) последната бројка што тешко се гледа е 4
     

    Прикачени фајлови:

    • DSC_0360.jpg
      DSC_0360.jpg
      Големина на фајлот:
      174,7 KB
      Прегледи:
      95
  19. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Од петто до седмо одделение ми беше еден од омилените предмети. Многу сакав да решавам задачи. Но, потоа, ме фати мрза и воопшто не сакав математика. Домашните воопшто не ги ни пишував, само решението.
    Наставничката која ми предаваше во основно, беше предобра и ми беше класна.
    Секогаш знаеше убаво да објасни, ако нешто не сфаќавме, уште еднаш ни објаснуваше.
    На табла кога решававме, секогаш помагаше.
    Сега ми недостига, бидејќи се навикнав на нејзиниот начин на објаснување, па сега ми е малку терсене со професорката.
     
  20. fashion.girl.13

    fashion.girl.13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    може ли некој да ми каже дали -4 е помало или поголемо од -1 знам дека е проста задачава ама никако да ми текне :D