1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Математика!

Дискусија во 'Образование' започната од meredith, 11 јануари 2010.

  1. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Де бе мацуш, до толку ли? :wasntme:
    Мене ми е интересно сега, додека не сме на училиште, па затоа...инаку уште ме држи желбата да решам некоја дропка, една до две задачи, ама нема шанси да седнам и да решавам..Па уште навечер. :lol:
    Вајлд, а за кое поточно мислеше или се‘ заедно, во комплет? :rofl:
     
  2. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    За двете мислев. :rofl: :rofl: :rofl:
    Ајде бре, добро знаеме дека никој не решава задачи на распуст. (бар не од нашава генерација)
     
  3. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Јас не решавам, изразив желба за решавање која што е неостварлива за мене. :!: :rofl: :lol:
     
  4. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    хах..сеа си мислите дека сум марсовец :lol: :rofl: таква сум,што да правам,сите ми велат дека сум чудна :wasntme: сеа не мислев на решавање со саати туку онака кога ќе ме "прифатат" знам да решам по некоја задача :$ иначе од друго во врска со школото одма си го заморувам мозокот а со математика го одмарам :rofl:
     
  5. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Не реков дека си марсовец, туку реков дека не си искрена. :lol:
     
  6. girl12

    girl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    43
    Od taa matematika bel den ne sum videla :@
    Nikogas ne sum ja sakala matematikata .. Ednostavno ja mrazam !! :@ ]:) :devil: :envy: :@
     
  7. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Jas sakam matematika, zatoa sto ednostavno ja razbiram kako nauka :lol:
     
  8. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    Отсекогаш ми беше омилен предмет,а псоебно во средно заради професорот.Така да и на факултет немав никакви проблеми со математика.И иако сега немам потреба од решавање задачи,сеуште можам одлично да се снајдам кога се работи за бројки.Единствено делот геометрија никогаш не го сакав :D
     
  9. parisheroinstars

    parisheroinstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2010
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    25
    :y: Јас се напнувам со математика, не се опуштам! Не знам како ја издржувам во школо..
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Сакав математика, и во основно и во средно... во основно одев на натпревари дури. Во средно бев општа гимназија, па немавме толку математика, ама сепак, имавме 3-4 часа неделно - и ја обожавав! Сакав и геометрија и алгебра, и никогаш не ми било проблем да ги сфатам и поврзам работите. Во принцип, ретко памтев формули, сама ги изведував... ќеф ми беше кога професорката во средно ненајавено ќе ни бапнеше контролна, само по една задача, онака, за да види дали сме ги научиле работите или не. Никогаш не вежбав пред писмени, само си пишував домашни задачи, редовно. И немав проблем со писмените. А сега, веќе 10тина години немам задача решено :( ама таков факултет одбрав, кој баш и нема врска со математика. Но не ми е криво :)
     
  11. bibuwe

    bibuwe Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    hmss... moj omilen predmet matematika.... poranoo vooopsto ne ja sakav vo osnovo profesorkataa sekogass mi stvase poniska ocenkaa.. i mn se razocarav.. no vo sredno svativ zasto toa biloo... mi davala potik se poveke i poveke da se trudammm... i mn sum i blagodarna za toaa...:)))
    i sega vo sredno nemam problemi 1 sum vo celo skolo po matematikaa... blagodareni e n aprofesorkata vo osnovnoo
     
  12. plavusha

    plavusha Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    124
    јас со душа чекав да се ослободам од неа :D е сега сум ХЕПИ :rofl: нема веќе проблематика :lol:
     
  13. Zoey

    Zoey Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Tocno e deka bez vezbanje nema nisto. Ja obozavam matematikata i sigurna sum deka so vezbanje moze mnogu da se postigne ...
     
  14. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Математиката одсекогаш ми влевала доза на досада...
    Повеќе сакам предмети поврзани тесно со математиката него ли проста, чиста математика.
    На пр. обожавам физика.

    Инаку, не сум воопшто лош математичар, сама си се научив пресметување плоштини и триста сл. ствари, квадратен корен знам и на памет да кажам, само ете -не ми е воопшто забавно.
     
  15. Wild-GirL

    Wild-GirL Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    1.266
    Допаѓања:
    1.258
    За време на распустов мноогу ми се решаваше задачи...хахаха...незнам ни ја зошто.
    А сеа па ич не ми се решава... :mm:
     
  16. she-17

    she-17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    23
    ја сакам математиката само кога задачите ми се јасни и можам да ги решам. е тогаш не ми е проблем баш е интересно.. ноо кога не внимавам на час и не вежбам дома - 1,максимум 2 и мислам дека нема ништо поглупаво од тој предмет :P ајде еве оваа година имам нова професорка по мат. па си велам ќе биде подобро :D
     
  17. Wild-GirL

    Wild-GirL Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    1.266
    Допаѓања:
    1.258

    Исто и јас...кога ги знам задачите тогаш сакам да ги решавам...ама кога не ги знам, тогаш не го поднесувам предметов... :)
     
  18. Rozich

    Rozich Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    1.194
    Допаѓања:
    1.092
    Абе УПМ.
    Математика и јас - Магаре и козметика.
    Живи глупости учиме,не ми е јасно за што мене тоа ќе ми служи во животот ? |(
     
  19. MidnightFlower

    MidnightFlower Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2010
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    47
    Математичарки, ај да ве видам да ми кажете некои теореми, освен Питарогева и Талесова :))
    Евклидова ако знаете како гласи мн ќе ми помогнете :)
     
  20. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    И јас одсекогаш сум ја сакала математиката. Најрадо тоа би учела и секојпат најмногу време посветував на математичките предмети. Едноставно ја обожавам затоа што е егзактна а математичкиот јазик не познава граници и секаде во светот е ист.
     
    На Mygirl му/ѝ се допаѓа ова.