ТЕМА: Медицински факултет

Мислење 19 Јул 2013, 18:31

Од 130 студенти последниот што е примен на општа има 92 поени, замислете од 250 студенти (125 приватна,125 државна квота) со колку поени ќе биде последниот. Јас мислам дека имаат шанса и учениците со 90 поени,а вие?
Аватар на корисникот
Hottie

Бело цветче
 
185
Мислења: 60
Зачленет: 29 Јун 2013, 13:40
..~..Perfect boys only exist in books..~..

Мислење 19 Јул 2013, 18:32

И јас мислам :)

Единствено ако не сме некоја многу добра генерација.
Аватар на корисникот
francais

Зелено цветче
 
12031142
Мислења: 645
Зачленет: 23 Ное 2012, 23:33
Локација: Dark side of the Moon
Вчера бевме соноловци заглавени на врвот на снежните планини.
Денес сме истрошени мигови вечност кои нема никогаш да се вратат.

Мислење 19 Јул 2013, 18:40

Јас кога бев влегов со 91 ама со проширување на квотата, се сеќавам како вчера да беше кога го истакнаа конечниот список ден што ќе го паметам целиот мој живот, затоа што ми се исполни најголемата желба и првпат ми надојдоа солзи радосници, дури и сега додека го пишувам коментарот се потсетив на тој момент и ми се насолзија очите, цел месец незнаевме на што сме бевме во неизвеснот.
Аватар на корисникот
LadyFlame

Зелено цветче
 
28673
Мислења: 636
Зачленет: 20 Фев 2012, 15:19
Никој не е толку богат за да не му е потребна љубов

Мислење 20 Јул 2013, 01:02

LadyFlame а колку беше бројот на студенти пред и откако ја проширија квотата?
Аватар на корисникот
Hottie

Бело цветче
 
185
Мислења: 60
Зачленет: 29 Јун 2013, 13:40
..~..Perfect boys only exist in books..~..

Мислење 20 Јул 2013, 13:06

Hottie напиша:LadyFlame а колку беше бројот на студенти пред и откако ја проширија квотата?

50 или 70 мислам дека беше
Аватар на корисникот
LadyFlame

Зелено цветче
 
28673
Мислења: 636
Зачленет: 20 Фев 2012, 15:19
Никој не е толку богат за да не му е потребна љубов

Мислење 21 Јул 2013, 17:43

greys напиша:I jas sakam da se zapisham na medicinski fakultet vo Skopje. :) No,neznam dali ke me primat,vkupno imam 94,6 poeni. :(

kerka mi imat 99.2 pa direkno ke odit vo Stip??!! pravo na izbor velit ne davat nikoj da ja razubedit ! :geek: :geek:
Аватар на корисникот
soco

Сино цветче
 
163181
Мислења: 416
Зачленет: 12 Мар 2011, 18:51

Мислење 21 Јул 2013, 22:47

soco напиша:
greys напиша:I jas sakam da se zapisham na medicinski fakultet vo Skopje. :) No,neznam dali ke me primat,vkupno imam 94,6 poeni. :(

kerka mi imat 99.2 pa direkno ke odit vo Stip??!! pravo na izbor velit ne davat nikoj da ja razubedit ! :geek: :geek:

И јас штип ке одам,ке бидеме колешки со керка ти :)
Аватар на корисникот
Westlife

Зелено цветче
 
487312
Мислења: 573
Зачленет: 07 Јун 2011, 11:55

Мислење 21 Јул 2013, 23:44

Majkami e medicinska sestra poveke od 25 godini, epten ja sakam medicinata NO, prva i vtora godina ucev gimnazija , a treta i cetvrta turizam - turisticki tehnicar.
Sansite da me primat znam deka se epten maliii, skoro e nevozmozno , ama sepak ke si ja probam srekata drugata godina. Ako me primat spremna sum da ucam i da odam do kraj , e sega nekoj da mi kaze kako da gi presmetam poenite?

edit: cetvrtava godina seuste ja nemam zavrseno do kraj uste 2-3 ispiti i drzavna matura. Procitav nekolku stranici nanazad deka treba da imam 4 ili 5ka na drzavnata matura , taka sansite se pogolemi?
Аватар на корисникот
Unique.chick

Жолто цветче
 
2325892
Мислења: 1263
Зачленет: 06 Јун 2011, 16:31
Слика
Денот кога се збогатив ... Станав мајка!

Слика

Мислење 22 Јул 2013, 14:33

Доколку сите оценки од 1ва до 4та ти се пет добиваш максимални 60 поени. А за државна матура испитите се пресметува според посебна формула зависно од факултетот.
Аватар на корисникот
Hottie

Бело цветче
 
185
Мислења: 60
Зачленет: 29 Јун 2013, 13:40
..~..Perfect boys only exist in books..~..

Мислење 22 Јул 2013, 14:40

Јуник, штом во прва и втора година си учела гимназија, гледај за интерниот дел од матура да земеш биологија, хемија или физика (сигурно си ги учела) ако сакаш да влезеш на Медицински. Така ќе имаш поголеми шанси, ако останатите оценки се солидни нели, ова ќе ти биде само плус поени ако поминеш супер и на матура.
Аватар на корисникот
Mishela

Црвено цветче
 
71926736
Мислења: 5668
Зачленет: 19 Авг 2010, 14:17
Локација: where the streets have no name
And in this perfect weather, we'll find a place together ...

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: ansi.i, Cholipam, denicija123, QueenN, SaraTd и 34 гости