1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицински факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 24 ноември 2010.

  1. Hottie

    Hottie Активен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    18
    Од 130 студенти последниот што е примен на општа има 92 поени, замислете од 250 студенти (125 приватна,125 државна квота) со колку поени ќе биде последниот. Јас мислам дека имаат шанса и учениците со 90 поени,а вие?
     
  2. francais

    francais Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.282
    И јас мислам :)

    Единствено ако не сме некоја многу добра генерација.
     
  3. LadyFlame

    LadyFlame Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    339
    Јас кога бев влегов со 91 ама со проширување на квотата, се сеќавам како вчера да беше кога го истакнаа конечниот список ден што ќе го паметам целиот мој живот, затоа што ми се исполни најголемата желба и првпат ми надојдоа солзи радосници, дури и сега додека го пишувам коментарот се потсетив на тој момент и ми се насолзија очите, цел месец незнаевме на што сме бевме во неизвеснот.
     
  4. Hottie

    Hottie Активен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    18
    LadyFlame а колку беше бројот на студенти пред и откако ја проширија квотата?
     
  5. LadyFlame

    LadyFlame Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    339
    50 или 70 мислам дека беше
     
  6. soco

    soco Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    184

    kerka mi imat 99.2 pa direkno ke odit vo Stip??!! pravo na izbor velit ne davat nikoj da ja razubedit ! :geek: :geek:
     
  7. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617

    И јас штип ке одам,ке бидеме колешки со керка ти :)
     
  8. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Majkami e medicinska sestra poveke od 25 godini, epten ja sakam medicinata NO, prva i vtora godina ucev gimnazija , a treta i cetvrta turizam - turisticki tehnicar.
    Sansite da me primat znam deka se epten maliii, skoro e nevozmozno , ama sepak ke si ja probam srekata drugata godina. Ako me primat spremna sum da ucam i da odam do kraj , e sega nekoj da mi kaze kako da gi presmetam poenite?

    edit: cetvrtava godina seuste ja nemam zavrseno do kraj uste 2-3 ispiti i drzavna matura. Procitav nekolku stranici nanazad deka treba da imam 4 ili 5ka na drzavnata matura , taka sansite se pogolemi?
     
  9. Hottie

    Hottie Активен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    18
    Доколку сите оценки од 1ва до 4та ти се пет добиваш максимални 60 поени. А за државна матура испитите се пресметува според посебна формула зависно од факултетот.
     
    На Unique.chick му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.552
    Допаѓања:
    80.603
    Пол:
    Женски
    Јуник, штом во прва и втора година си учела гимназија, гледај за интерниот дел од матура да земеш биологија, хемија или физика (сигурно си ги учела) ако сакаш да влезеш на Медицински. Така ќе имаш поголеми шанси, ако останатите оценки се солидни нели, ова ќе ти биде само плус поени ако поминеш супер и на матура.
     
    На Unique.chick му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Piink

    Piink Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Случајно го најјдов:
    СООПШТЕНИЕ ЗА ПРЕФРЛУВАЊЕ НА СТУДЕНТИ ОД ДРУГИТЕ МЕДИЦИНСКИ
    ФАКУЛТЕТИ

    http://www.medf.ukim.edu.mk/upload_vest ... 371662.pdf
     
  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.552
    Допаѓања:
    80.603
    Пол:
    Женски
    Сепак комисија ви ја разгледува приложената документација и решава дали ќе бидете примени во тековниот семестар или одбиени.
    Сведок сум на таков случај кога кандидатот бил одбиен иако ги имал потребните документи и солиден просек, така да, нема потреба од реплицирања и затоа потенцирав убаво да си размислат идните кандидати за на Медицински, ако се двоумат на кој Универзитет да се запишат. Подобро пресечете на време, ова според мене се непотребни нервози. Пробајте си во Скопје во прв уписен, па ако не ве примат - најдете си друга алтернатива. ;)
     
  13. Lejly

    Lejly Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Па колку што знам,под 92 не примиле послабо,барем до сега што сум информирана,без разлика државна/приватна не се гледа тука.Успех е да влезеш(како да си добил на лото),на медицински баш не ти е битно во која квота си :D
     
  14. francais

    francais Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.282
    Да, досега кога бројот на студенти на приватна и државна вкупно биле 120.
    А годинава, кога бројот на студнтите само на државна се 125???
    Пак ќе кажам, зависи од конкуренцијата.
     
  15. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.699
    Допаѓања:
    4.124
    Пол:
    Женски
    На матурата немам полагано интерни биологија и хемија или физика. Како ќе иде таму, треба да пријавам да платам за да ги дополагам или нема да има полагања?
     
  16. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.552
    Допаѓања:
    80.603
    Пол:
    Женски
    Како мислиш дали треба да платиш за да дополагаш?
    Ако си полагала други предмети на матура, тогаш ќе ти одземат поени од вкупните кои ги имаш поради несоодветен избор на предмети, нема начин да преполагаш или да менуваш предмети на веќе положено. :?:
     
  17. Blerka19

    Blerka19 Активен член

    Се зачлени на:
    8 август 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Упис на Медицински факултет 2013

    Здраво.Нова сум на форумов и сакам да ве прашам за мислење,доколку сте информирани.Завршив средно право,а сега планирам да се запишам на Општа медицина во Скопје.Како предмети за матура полагав Биологија и Основи на право.Електронски се пријавив и израчунаа дека имам околу 90 поени.Со оглед на тоа што годинава,примаат многу повеќе студенти (125 во државна и 125 во приватна квота) за разлика од претходните години дали мислите дека имам некои шанси да бидам примена?Во дилема сум.Дали да си ја пробам среќата во Скопје или уште во првиот рок да се пријавам во Штип?
     
  18. Paks

    Paks Активен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    1
    Женски не има ли многу оваа година ? ЧД
     
  19. nema-smisla

    nema-smisla Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Машки
    Упис на Медицински факултет 2013

    Полесно може да се запишеш во вонредни ако постојат, на многу факултети се применуваа таа финта и после се префрлаш во редовните со некоја молба и 1500 денари :) па првиот рок искористи го за таму каде што сакаш да учиш ТИ, а после веќе ако излезе нопаку ќе правиш план Б. имаш солидни поени :)
     
  20. Aleks181

    Aleks181 Активен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    5
    Упис на Медицински факултет 2013

    На општа медицина не можеш да се запишеш како вонреден...