1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицински факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 24 ноември 2010.

  1. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    Важи само за ЈСП, за меѓуградските не. И да, УКИМ е секаде признаен.
     
  2. LGBT

    LGBT Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    108
    А дали знаеш медицинскиот на УГД каде е признаен?
     
  3. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    Колку што ми е мене познато, од сите наши универзитети само УКИМ е признаен во странство, другите не се, па сега... можеш да си се распрашаш и на друго место, ама мислам дека УГД не го признаваат.
     
  4. loly-oo

    loly-oo Активен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    4
    Како предмет англиски јазик се изучува ли на општа медицина, се полага испит по тој предмет ?
     
  5. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.449
    Допаѓања:
    22.754
    Пол:
    Женски
    Да, се изучува и се полага испит.
     
  6. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Според новиов модул на акредитирање 2014/2015 година, на општа медицина се воведува англиски јазик како задолжителен предмет и тоа во 1 семестар и во 5ти семстар. На стручните тригодишни студии, Англискиот јазик како редовен задолжитен предмет си е воведен години уназад во 1 и 2 семстар. :)
     
  7. SiMpAtIcNaTa

    SiMpAtIcNaTa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    1.580
    Феминки ај дајте ми предлог теми за семинарска по генетика :) фала
     
  8. JustBeYou

    JustBeYou Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    489
    Пол:
    Женски
    Мутации ... Животинска генетика ... Хумана генетика ... Имаш мн поделби сега незнам за што точно сакаш да пишуваш
     
    На SiMpAtIcNaTa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Kelly1234

    Kelly1234 Нов член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Прашања Анатомија за прва година на Медицински Факултет смер Медицинска сестра далии има некој хитно за Прв колоквиум
     
  10. marijaz

    marijaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    190
    Пол:
    Женски
    Девојки има некоја феминка што студира на Медицински факултет во Тетово?
    Би сакала да се консултирам со неа, да ја прашам нешто!
    Слободно пишете ми порака :)
     
  11. orchid28

    orchid28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Знае некој кој е Амфитеатар 1 ??
    Таму полагам а неам поим кој е :)
     
  12. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    Што полагаш и кога? Јас постојано имам таму предавања, и денес полагав таму. Тоа ти е во зградата на микробиологија: влезот за микро е од кај Хипократ, а од другата страна на зградата нели има едни големи, црни метални скали, епа по нив ќе се качиш и тука е внатре Амф1.
     
  13. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Трисомија на 21 хромозом- Даунов синдром ама многу го земаат, Патау синдром е многу убав за тема а ретко го земаат, аберации, структура на ДНА молекула, Дијагностички методи во генетиката, амниоцинтеза за типизација на мускулна дисторфија поточно, Хромозмска структура, наследување на гени, Тарнеров, Клинефелтеров синдром ако ми текне уште нешто ќе ти пишам. Генетикаа барем има многу за пишување, обемна е. Се надевам ти помогнав малку :D
     
    На SiMpAtIcNaTa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. daks

    daks Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2014
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    106
    не размислувај за медицина во тетово. ќе се уништиш верувај :) доколку размислуваш за медицина најдобра опција ти е штип или скопје. предавањата во тетово ти се на албански јазик, доколку не го знаеш албанскиот ќе ти биде многу тешко за учење, нема да ги следиш предавањата....
    мој близок пријател ми кажа дека и испитите им се на албански јазик :/ размисли два пати пред да одлучиш ;*
     
  15. marijaz

    marijaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    190
    Пол:
    Женски
    ^
    Незнам, слушнав дека во Тетово полесно се примаат студентите, а во Скопје е со многу вискока граница, а јас немам одличен успех.
    Размислувам за Тетово, можеби е подобро таму но стварно незнам.. сега сум четврта година и се ми се врти во глава! :?: :?: ( ако го знаете тоа чувство)
    Јас искрено незнам дали наставата и испитите се на албански, но ако е така тешко ќе биде.
    Ке видиме :sun:
     
  16. loly-oo

    loly-oo Активен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    4
    Здраво феминки, четврта година сум и јас, не сум многу упатена во овие работи. а се двоумам што да се запишам, помеѓу општа медицина и фармација. Имам слушнато дека и двете струки се екстремно тешки, ме интересира дали знаете и дали е возможно да се зема општа медицина редовно, а фармација вонредно бидејќи има многу предмети што се поклопуваат и исти работи се учат, дали оценките од едниот се признааваат на другиот факултет, и колку е возможно тоа да се изведе?
     
  17. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    Општа медицина нема вонредно, тоа веднаш да ти кажам, а за фармација немам информација дали има или не. Во секој случај, да ти кажам дека тие два факултета во исто време нема шанси, зошто и да има вонредно фармација нема да можеш да постигнеш само со материјалот од општа, а камо ли со сите тие хемии и триста глупости плус од фармација. Од искуство ти кажувам, општа медицина бара премногу, и едноставно вака (без ништо друго) не се постигнува, а не пак со дополнително. И плус, си немаат допирна точка, па затоа седни, стабилизирај се, сфати што навистина сакаш понатаму во животот и потоа одлучи што ќе запишеш. :)
     
  18. loly-oo

    loly-oo Активен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    4
    Мислев исти предмети во поглед на анатомија, физиологија, фармакологија, но во ред, го ценам твоето мислење ти благодарам многу.
     
  19. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    ^^
    Да, ама заеднички се 5,6 педмети максимум, а каде се другите 50 од општа и од фармација?? тешко е како и да е, поготово овие два факултети истовремено, многу.. Општа во Скопје нема вонредно, Штип мислам има, можеш така да пробаш ако веќе си одлучна овие два истовремено да ги земеш
     
  20. specificone

    specificone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    836
    Фармација во Скопје нема вонредно. Мора да си присутен и на вежби и на предавање. Размисли што сакаш повеќе затоа што е невозможно двата факултети истовремено да ги учиш и двата факултети бараат огромна посветеност, редовност на вежби и предавања.