1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање матура и уписи за на факултет

Дискусија во 'Образование' започната од anastasija19, 20 јануари 2010.

  1. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    zdr na site jas sum nov clen na sajtov i navistina vakov sajt e potreben za site. mnoguuu mi se dopaga
    jas suk cetvrta godina i mnogu me maci maturata upisite za fakl bi sakala da slusnam mislenja sto ke se zapisite i sto bi se zapisale cekam odgovor 8) :D :D pozz
     
    На Aleksandar441 и Viki28. им се допаѓа ова.
  2. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ахх матура матура.... беља работа стварно. Испаѓа дека за џабе 4 години сум се тупала да ги наредам сите 5ки
    али што е тоа е, ќе полагаме, што ќе правиме. За факултет, Филолошки дефинитивно: англиски јазик.
     
    На Sr12345, anagjorgjievska1, mnikolovska и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    eee i mene me nervira maturata, zs se si mislam deka ke ja utnam i posle sve ke mi propadne vo voda : iance ke polagam makedonski, matematika(osnovno nivo), informatika i biologija, ama za ova poslednoto nesto se predomisluvam i mozebi ke smenam zs kazaa deka do 31 januari mozeme da smeneme predmet :) a za fakultet znam samo deka ke e vo skopje, a sto nemam poima.mozebi ke otidam nesto na filozofski zs gledav na internet deka ima ubavi podnasoki :) srekno
     
  4. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    баш супер е англиски. јас исто планирам за филозофски дефектологија па ке видиме им,а време само матурата да ја положам... :twisted: 8) :roll:
     
  5. lili1

    lili1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    52
    I jas sum maturantka mnogu sakam da zavrsham arhitektura, amo se plasham da ne uspeam pa da gi razocaram site. Shto mislite vije dobar li e fakulltetot ?pozz
     
  6. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Факултетот ти е повеќе од добар, одличен е! се разбира ако е тоа тоа што го сакаш. Е сеа така е тежок и има некој работи кои се без врска, ама нив сегде ги има. За таму да ти кажам дека треба раката да ти фаќа. т.е. цртањето да ти оди. Бар јас така мислам (брачеда ми е на архитектура).
     
  7. lili1

    lili1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    52
    Fala ti mnogu, ke razmislam ushte ne se berzam a za certanjeto ne znam mnogu dobro da crtam se nadevam deka nema da ima problemi poz
     
  8. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    абе ти го спомнав тоа за цртањето затоа шо тие на архитектура многу скици цртаат, нацрт планови, проекти...затоа ;)
    Се надевам ќе успееш да го оствариш тоа што го сакаш
     
    На soki.poki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Buceto

    Buceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Матурата дефинитивно е нешто што ме вади од такт и не би сакала да ја полагам.Сега сум 4та година гимназија и кога ке ми текне дека треба да полагам матура ми се слошува.Како прво многу сум притисната од моите дома со нивните непотребни коментари земи учи,после ке плачеш, ке се жалиш и се друго по ред како ке сум се запишела на факултет и се такви некои глупости по ред.И да би се собрале пак да протестираме како што направија ланската година што беа тие матурантите нема ништо да постигнеме.Не би ни преостанало ништо друго освен тоа да земеме да учиме и да се спремиме и во никој случај да не ја изгубиме надежта дека ке паднеме туку напротив дека ке поминеме!!! ;)
     
    На Sr12345 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. CandyD

    CandyD Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Со матурава само ни ја уништуваат последната година од образованието. Наместо сеа да се зафркаваме, да уживаме, ние пишуваме проектни, пополнуваме листи за полагање, бараме прашања за интерните... глупости...
    И што е најтрагично, го зголемија процентот на односот матура и просек со оцените од сите 4 години на 60-40 а лани беше 50-50...
    али ајде, здравје, ке помине :up:
     
  11. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    60% од матурата ли ке биде оваа година??Сигурно?
    Мислам дека лани беше 60% од оценките.
     
  12. Milickaa

    Milickaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    E devojki i jas sum maturntka ( ovde ne e milicka tuku nejzinata sestra :))) jas planiram da odam nesto vo vrska so medicina vo stip na visha odnosno bas me vlece medicinava ne uspeav da se zapisam sredno medicinsko pa zatoa sum gimnazija site mi se 5 :)) ali dzabe mi se site 5 ako na matura izvadam nesto slabo :worried: mn se plasam ? Pa mi treba pomos nesto da ne ima nekoj nesto proektna zadaca za rbetni stolbovi i povrzano nesto za niv mozebi ima nekoj doktor ili nekoj sto uci sredno medicina da mi pomogne :))
     
  13. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    ајде сите матурантки што ќе полагате англиски, што мислите тешко ли е.јас прво бев запишана да полагам математика, па се предомислив и се запишав англиски, ама некако ме фаќа страв за есејот.што мислите тешко ли ќе биде? :)
     
  14. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    ajde,ke izdrzite,i ne e tolku strasno,samo deka treba da se uci treba :D a tie sto se so matematika neka obrnat dosta vnimanie na verojatnost,zasto ima mn prasanja od nea,a se uci pri kraj i nekako povrsno ja znaeme site
     
  15. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Есејот замисли си исто како на македонски да пишуваш. Само треба богат речник да имаш.
     
  16. elena005

    elena005 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    7
    Па и јас сум матуранка па не ме фаќа некако страв бидејќи сите кажуваат дека било многу лесно не било мн тешко.Јас ги видов ланските тестови воопсто не ми изгледа тешко ако си учел се редовно ништо нема да ти претставува проблем :) Иначе голема желба ми е да завршсам економски факултет и да бидам "Премиер" :lol: :lol: :lol:
    СРЕЌНО НА СИТЕ МАТУРАНТИ
     
  17. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889

    Па штом ти се сите 5ки не би требало да имаш проблеми за во државна па и да не поминеш многу добро на матурата.
    За медицина незнам баш колку има во Штип конкуренција ама од Ск повеке сигурно нема,така да немај гајле:)

    Инаку и мене ме плаши англиски најмногу за есеите....онака добро стојам со јазикот ама којзнае каква тема ке се погоде нема да ми текне што да напишам :)
     
  18. yummy

    yummy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    49
    Матурава е ГЛУПОСТ! Финтава им е само да проперат уште малку пари, како да целово пљачкање на народов им е малку! Мене, како и сите, ме вади од такт, али како и да е и тоа ќе помине :D
    Јас ќе одам на општа медицина, во Ск, што значи ми треба стварно доообар резултат, за да влезем во државна квота.
    И не ми е јасно кој паметен ја прави програмата, мислам толку е глупо осмислена, особено делот за есеј. Па добро де, не сме сите поети, тоа е толку индивидуално кој како ќе се изрази на тој дел, што стварно повеќе станува збор за вкусот на тестаторот.
     
    На Natalyy123 и anagjorgjievska1 им се допаѓа ова.
  19. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    значи ние бевме прва генерација што полагавме матура :worried: и замислете како ни беше, страв во коски :D ама за среќа добро поминавме. мислам јас поминав супер ајде да си се пофалам :$ сите 5ки освен едно 4че :worried: ама не ми штетеше, уствари ради него не влегов у државна квота за пола поен :envy: |( ајде нема врска, било поминало.
    значи ништо страшно не е, ќе си научиш, одиш полагаш... и толкууу :) гледам некаде горе некој спомнал дека ако сите ти се 5ки а слаба матура без проблем ќе влезеш во државна :?: да не звучам цинично, ама јас не би рекла така :worried:
    прво, од мое искуство. значи погоре спомнав, за половина поен од една 4ка не влегов во државна.а друго, моја братучетка сите 5ки значи од прва до четврта, матурата слаба... и не ја примаа на факултетот кај што конкурираше.
    како и да е, да не звучам без веза , со среќа на сите матуранти и учите, само тоа е спасот ;)
     
    На Natalyy123 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Матуранти почнавте ли да учите за матура??? :)
    Јас конечно седнав вчера да учам математика, па и редно време беше со оглед на тоа што мои школски почнаа одамна.Има цел месец до матурата ама каква еуфорија следи околу матурските, не верувам дека ќе имам многу време да учам :) Иначе полагам Математика ( на ниво на моето школо, од 250 деца, само 25 сме математика) , и Информатика и Биологија интерно. Јас сите четири години сум со сите петки, па не се плашам многу од матурата, но од кај да знаеме каква ќе ни се погоди. Може да е многу потешко од минатите години, може и обратно. Па ќе видеме :))