1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање матура и уписи за на факултет

Дискусија во 'Образование' започната од anastasija19, 20 јануари 2010.

  1. Dragana96

    Dragana96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    23
    Здраво сакав да прашам дали може проектна да бидне по македонски јазик дека се полага како задолжителен предмет?!
    И да ми дадете некоја идеја која тема по македонски би ми била интересна за проектната
     
  2. Butterfly.girl5

    Butterfly.girl5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    114
    Да, може. најдобро е да земеш некое дело, прво ќе напишеш биографија за авторот, а потоа ќе го раскажеш делото(кратка содржина) и на тој начин ќе ти биде лесно и за презентација :)
     
  3. anastasijaanastasija

    anastasijaanastasija Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2014
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    да ве прашам, се најавувате ли на ајноу системот, кај мене пак не сака...............
     
  4. KatFem

    KatFem Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2014
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    658
  5. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
  6. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    За полагање на Англиски јазик на матура, треба да се учи од Matrix, нели?
    Aко знае некој да ми каже во која година - од кој учебник се учи. Знам дека има еден зелен, тоа е се. :lol:
     
  7. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Дали матура полагаат само оние што планираат да се запишат на факултет или сите? :?:
     
  8. matejaaa

    matejaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    134
    Колку што знам полагаат и тие што нема да се запишат ама не 4 туку 2 предмети..бидејќи нели тоа е доказ дека имаш завршено средно образование. :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  9. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
    Јас колку што знам таквите полагаат и матура и завршен испит.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  10. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Дали знаете за кои предмети може да се прави проектна задача за матура, во средно стручно (економско)?
    Секој професор различно ни кажува.. :?:
     
  11. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека проеткна задача може да се пишува за било кој предмет што го имаш слушано 2 години или пак ако предметов го имаш слушано една година а имаш повеќе од 3 часа неделно. Е сега не ме фаќај за збор не сум многу сигурна,или пак може да се полага било кој предмет. Стварно не знам. Кај нас уште немаме почнато да избираме предмети за полагање матура и прокектна задача. Ама како и да е што и да избереш за прокетна не влијааела ништо.
    :D:lol:

    Ако сакаа некој од поискусните нека ни каже ^_^
     
    На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
  12. rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

    rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    4.030
    Пол:
    Женски

    Проектна по кој предмет сакаш по тој можеш да земеш, без разлика дали е изборен предмет кој си го учела една година или две, а тоа што го вели Анна е за матура мора да го имаш слушано или две години, или една година ама три пати неделно. :)
     
    На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mamma-mia

    mamma-mia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    1.024
    Допаѓања:
    2.253
    Пол:
    Женски
    Доказ дека кај нас никој од претпоставените не е заинтересиран за ништо. Педагогот ни рече дека може да се избере било кој, стручен предмет, безразлика на тоа колку време сме го учеле.

    @L-enna и јас сум од економско. Колешки, де.:D

    Баш попладнево дискутиравме со другарка, колку предмети имаме ние. Таа ми вика два екстерни (мајчин јазик; задолжително нели и англиски или математика), еден интерен и проектна. Јас колку што знам два се екстерни, два интерни и проектна. Како е навистина?

    Чувстувам дека десет пати ќе се предомислам пред да падне конечна одлука, кој предмет за што. Паники ме фаќаат за мај од сега.

    Едит: Гуглам и гледам грешка сум, а? Туку, листата на предмети за нашата генерација, кога ќе ја објават?
     
    Последна измена: 5 ноември 2014
    На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
  14. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    @mamma-mia Мислам дека и кај нас годинава се 3 екстерни, 1 интерен. Зборувавме со една проф, ни рече прв македонски, втор англиски/математика, трет некој општонаучен(?) пример информатика, бизнис, историја, хемија или физика (кај нас информатика/бизнис) и четврт - стручен кој го имаме учено мин. 2 год.
    И ни кажа дека бизнис се само 5 теми од сите 4 години, па ме замисли тој да го земам за полагање, или информатика како шо планирав првично. А од стручен веројатно економија ќе полагам. :D

    На страната за Матура ја објавуваат листата?
     
    Последна измена: 6 ноември 2014
    На mamma-mia му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mamma-mia

    mamma-mia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    1.024
    Допаѓања:
    2.253
    Пол:
    Женски
    @L-enna Добро е што ме потсети. Така е, откако те прочитав се сетив на зборовите на педагогот. Третиот екстерен предмет рекоа дека може да биде или бизнис или историја. Баш другар ми се изреволтира бидејќи сакаше да полага информатика. Ама како што ни самите не се доволно информирани, претпоставувам од понеделник ќе додадат уште нешто. Јас сериозно се двоумам. Историја немам учено две години, а со паметење датуми малку потешко ми оди. Бизнис ми е еден од омразените предмети, иако го учам од прва. Претпоставувам тоа полесно ќе ми оди, иако желбата за првиот ми е поголема. Стручен планирав право, ама и него не го зедов за изборен во трета и четврта, а на две години нечепнато веројантно ќе си имам потешкотии. Уште викендов ми е за размислување, ќе отупам, мајке ми.
     
    На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
  16. daks

    daks Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2014
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    106
    ќе може некоја страница за подетално да се информирам во врска со избирање на предмети за полагање на државна матура и тема за проектна задача ?
     
  17. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Јас имав по Бизнис и претприемништво пред 3 години проектна матурска, ама мислам дека немаше врска тоа колку пати го слушаш предметот зошто мислам дека земаа баш буквално по сите предмети без разлика, така беше тогаш. Иначе да, не влијае по што и да избереш поените се поени и исто важат секаде.
     
    На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.
  18. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
    Во школо ги читаат 3те екстерни и предмети кои можеш да ги одбереш како интерен.
    Јас прв пат слушам дека имало страница за матура.
    :tmi:
     
  19. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    http://matura.gov.mk/

    Како матуранти ќе треба да си ја посетувате :)
     
    На Anna-Banana и fatamorgana123 им се допаѓа ова.
  20. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
    Добро,вчера слушнав дека Македонската катедра била затворена.
    Ова сериозно или чиста измислица?
    :?: