1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање матура и уписи за на факултет

Дискусија во 'Образование' започната од anastasija19, 20 јануари 2010.

  1. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Јас пак уште не сум почнала. За интерните многу многу не му ја секирам (Филозофија и Латински полагам) пошто професорите ни дадоа прашања (кои не се многу) и се што треба е да ги одговорам и да ги прочитам неколку пати (тоа планирам да го направам со другарките). Екстерен полагам Англиски и тоа исто планирам групно да го учам пошо ептен ми оди и немам потреба да одвојувам посебно време за сама да учам. А за Македонски ќе треба стварно столот да го загрејам. Додуша супер ми е професорката, раце и бакнувам, ама мора да се седне.
     
  2. simiona

    simiona Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ајде од мене прашање за матурантите на форумот .Што ви кажаа сите зборови ли се бројат во една молба вклучувајќи го и датумот и градот и горе што пишуваме до кого е ?
     
  3. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Да да,се се брои.И кај датумот секоја бројка се брои како еден збор.
     
  4. peace23

    peace23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    6
    jas minata godina bev maturanka i mozam da vi dadam nekolku soveti ako nesto vi znacat.makedonski ke si ucite od taa knigata site sto ja imate za matura i ke obratite vnimanie na delata i pesnite(Mislam deka se megu poslednite strani od knigata). angliski ne e mnogu tesko,ne deka mene mi ide mnogu jazikot ama ima najosnovni raboti(sekoj bi mozel da se snajde). gledajte sostavite da vi bidam ubavi i citki zaso tie nosat mnogu bodovi,mene me izvadija sostavite i broite si gi zborovite OBAVEZNO.kako i da e ,se e prasanje na sreka.ako vi go pregleduva profesor sto tolerira ke si pominete super. i uste nesto...ako ste bile so 5-ki u sredno maturata ne se sekirajte da bide i 4 ili 3 bidejki ima mnogu mesta za na site fakulteti,taka da sigurno ke vlezete.eve i od ovaa godina se prosiri kvotata za 500 ili 1000 mesta poveke.taka da samo smireno,bez panika i se ke bide super.mnogu sreka
     
  5. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Kaде можам да видам за тоа проширените квоти???/
    И јас нешто слушнав ама ми кажаа дека за економски само за еден смер биле проширени за другите не.
    Ај ако можеш дај ми линк.
     
  6. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Матурантки си немате гајле а? :D :D
    Ако ако, така треба :)
    Туку....читам секакви муабети по интернет,дека биле провалени тестовите,па дека оваа година ке бил сменет принципот на оценување и дека ке има 8 групи за да нема препишување.....
    Сте слушнале ли вие нешто?
     
  7. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Што??? Можеш линк да дадеш да прочитам и јас ?
     
  8. Pain

    Pain Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    45
    Заебаваш!?!?!?! Немој уште тоа ни фали :D :D
     
  9. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Ако размислиме поубаво тоа не може да е точно, пошто нема смисла, да се на пример 8 групи, различни прашања, па ќе се крене паника после дека некои биле полесни, други потешки, фрка ќе се направи од незадоволните :lol:
     
  10. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    ^ Не смее тоа така. Ако тестовите се провалени тогаш тоа е грешка на оние што ги правеле и чувале.
    Патем, тестовите ги прават скопски професори, а потоа изборната комисија одбира дел од нив. И потоа на ваков или онаков начин учениците дознаваат барем кои дела сигурно ќе им паднат на матура и нема да се замараат да учат 37! ПЛУС граматика и слични работи.
    Другите градови - освен Скопје, се сосема изолирани од тоа. Последно дознаваат некој битни работи околу учењето и самото полагање.... ама тоа е..
     
  11. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Абе за ова дека ке има 8 различни групи и јас не верувам,оти сигурно ке не известеа до сега или ке пишува нешто на страната за матура.А за тоа дека некој ги знае тестовите предвреме,многу е можно и воопшто не ме изненадува.
     
  12. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    Брајт е во право.Лани тие од Скопје биле запознаени колку толку што и како ќе се падне а ние ќе се мислиме тука што не снашло
     
  13. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    јас кога полагав матура, немаше толку многу групи.полагав математика и македонски(екстерни).. македонски го поминав материјалот темелно и лесно ми беше,не беше ништо непознато или тешко.. само треба да се внимава многу на делата и писателите. е сеа есејот беше малку потешко (сите се изразуваме и размислуваме различно, а тој што ќе ти го прегледа тестот не знаеш каков вкус има |( ) и затоа тука се губеа најмногу поени. математика имаше само 3 4 задачи што беа во подготвителните тестови и тоа на заокружување што не ти врши некоја работа.. ептен беше тешко напамет формули, логика на прво место, употребував секакви формули од сите теми само да добијам некое решение ама пак 4 имав... за тестовите кај нас англиски цела гимназија ги разбра утрото во 7 (од еден на друг, а никој не знае кој е главниот извор :) пред полагање и сите си напишаа по 2 есеја
    ( што носеа најмногу поени) си ги препишаа кој како се снајдил и сите си поминаа со 4.. така да верувајте дека има некој што ги има 100 %
     
  14. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    + уште нешто битно имаше фама дека англиски тестот се продавал лани 50 евра од незнам чија внука на некој си од министерство на некој проф.. итн итн, па еден другар ми кажа дека го добил од нејзина другарка,братучедка.. и после цела гимназија... мал е светот :) нема шанси никој да не знае што и како е. барем насоки знаат кои песни дела.. иначе и за нас беше проширена квотата затоа што имаше лоши резултати на матура. имам другарки со по 75 поени во државна квота на филолшки.. јас имав 92 па на приватен се запишав.. нема врска тоа.. така да не се замарајте поминете си го материјалот сериозно, без нервози на испит и со среќа. тој што знае секаде ќе биде примен ;)
     
  15. Pain

    Pain Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    45
    Цел материјал е поминат, ама ко ќе те фати трема на некоја минута се ќе заборавиш, вака гледајќи ги од минативе години лесни се, можам да ги одговарам ама за сабота ќе видиме :)
     
  16. Milickaa

    Milickaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Devojki spremni za utre i ponedelnik :)) jas moze da se kaze da no me fakja mn trema i panika :D
     
  17. Pain

    Pain Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    45

    за сабота да т.е. за утре, последна подготовка направен, се надевам дека ќе положиме :):):) а за понеделник утре ко ќе си дојдам дома и недела пошо англиски ми еполесно :)
     
  18. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.516
    Ајде дечки мечки,утре само смирено,опуштено,сигурно и ќе немате гајле.Кршете нозе,ви пуштам среќа,па да се пофалите со 5ки!
     
    На randomweeb му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    :y: лајк само смирено и се ќе биде добро ;)
     
  20. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    ајде цури матурантки, со лесно нека е утре и кршете нози... :* :*
    и да се пофалите само со 5ки :!: