1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање матура и уписи за на факултет

Дискусија во 'Образование' започната од anastasija19, 20 јануари 2010.

  1. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Земајте го предвид и есејот, колку и да е убав што ги знаеш колку ќе ти дадат, затоа јас рачунам 7-8 бода грешни од тестот и 3-4 во есејот да ми земат, ете 12 бода минус си рачунам.
     
  2. phoenix4235

    phoenix4235 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    524
    Допаѓања:
    201
    абе за никаде сето е, есеј на матура :^) на пример ова американциве кога полагаат полагаат само со заокружување и тој што прегледува не го гледа прашањето само го има клучот и тестот пред него за да нема малверзации..вака на оние со одговарање можи нема да му се допадне на тој што прегледува како е составено па ајде јабана замина прашањето. Туку кога сум тука како одговаравте на прашањата?
    На пример:каде човекот ќе се создава во иднина? Јас пишав само вештачка матка а не човекот во иднина... и скоро на сите така, а вие? и што значеше она до прашањето 1 2 а над тие квАдратчиња 1 поен
     
  3. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Па и јас така одговарав. Немав време целосен одговор да напишам.
    Мене дечки уште не ми е јасно зошто полагаме англиски?
     
  4. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    И јас гледав што пократко вештачка матка да.
    Инаку дали 82 или 88 перцентили стварно само децимали мењаат во калкулаторов ми стана интересно и со сите можни предвидувања се ми испаѓа негде 93-94 поени што ми е и посакуваното, НО само и само ако не зезнам англиски и направам под 80% што и не верувам, ама којзнае.

    Најсмешно ми е што сите интерните си ги рачунаме 5ки како тоа боза да е, ама барем за мене баш и не е ќе се онесвестам ко ќе ми текне колку имам за учење :lol:
     
  5. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Така е, немам појма за ништо во врска со тестовите, а и да знаев немаше да кажам :lol: Всушност не е тоа надзор над учениците ами на професорите и директорот за да се избегнат поткажувања и други неправилности.
    Ќе бидам пак ама вод руго училиште, овој пат не е приватно за среќа |(
     
  6. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Аааааа видете една штосна работа, си пресметувам хипотетички 4 со 86% македонски, испаѓа негде 93.нешто а пишувам 5 со истите перцентили испаѓа 95.нешто. Ахааааааааааааааааа :!:
     
  7. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Дечки ќе ми извините ама врска немам за какви перцентили зборувате :$ . Ќе ми објасни некој?
    Па нели откако ќе ги прегледаат тестовите тогаш ќе се одредат границите на оценките, зошто уште сега правите некои пресметки?
     
  8. phoenix4235

    phoenix4235 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    524
    Допаѓања:
    201
    а да те прашам: тоа перцилите , ќе ги знаеме одма кога ќе излезат оценките или...?
     
  9. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Да на 10 јули со прелиминарните резултати ама гледаш разлика било во оценката. Значи ако 5ка ни почне нас од 88% да речеме како што било лани од 91% не е исто со 4ка со 88% туку цели 2 бода помалку добиваш.


    Штрумфета: перцентилите се она што си го постигнал на екстерниот тест пр. македонски. Не знаеме како одат, само отприлика си пресметуваме, ама на пр. имаш 5 бода помалку од максимумот тоа ти се негде 95% да речеме 5ка и многу ти ги крева поените при упис. Не ти мења многу и да имаш 90% а пак да е 5ка. Ама ако имаш 90% и тоа е 4ка ко ќе го направат рангот наместо 9 бода при упис ти имаш 8.8 ако ме разбираш. Максимум се 100 перцентили и зависи од тоа колку бода си изгубил се намалуваат, ама важен е и бодовникот ко ќе го направат на крај.
     
    На Strumfeta93 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. phoenix4235

    phoenix4235 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    524
    Допаѓања:
    201

    леле навистина луѓе, мене според она калкулаторон ми изгледа дека побитна е оценката од перцилите а јас се си мислев обратно дека е
     
  11. SimplyElegant

    SimplyElegant Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    И јас мислев дека перцентилите се поважни.
     
  12. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Да се молиме и за англиски и за македонски на глобално ниво да бидат слаби тестовите и општиот просек па 5ка не од 91 како лани, туку и од 85-86-87-88 македонски да почнува.

    Од колку била лани 5ката англиски??
     
    На starbucks му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SimplyElegant

    SimplyElegant Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    ^ Да, да ама нашите да бидат добри, односно да освоиме што повеќе поени.
    Малку себично од наша страна. :D
     
    На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    A напишавте одоздола под есејот македонски колку вкупно зборови имате?
    Јас ставив во заграда, ми озлегоа околу 460, ама ме интересира дали само јас сум се изглупирала или има некоја во кланот. :D
     
  15. RodenaSoGreska

    RodenaSoGreska Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2010
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    49
    Писмото е формално, а есејот е влијанието на фејсбук не сум 100% сигурна ама 90% сум :)
     
  16. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Мене таа ми кажа да не пишувам, нивна работа била да бројат.Јас онака да ги избројам, за јас да си знам.
     
  17. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Јас на празното место, од страната пишав колку зборови имам.

    ^ Од каде ти е оваа информација?
     
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Нам и професорот ни кажа да напишеме, за секој случај. :?:

    И да ги прашам математичарките, дали ќе носат дигитрон и помагалца, као ливчиња со формули. :wasntme:
     
  19. mace1

    mace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    јас формулчиња сигурно ќе носам во џебче :$ а за сметање на мобилен ќе смета мој си има и степени и корени :) ама ако можам да го извадам а за формулчиња носи си и ти ако можеш да ги извадиш извади ги ако не, ништо не губиш :*
     
  20. vw-girl

    vw-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    162
    а колку бодови треба да имаш за приватна квота е-бизнис?
    инаку македонски се надевам на петка. само 3-4 грешки имам и останува есејот.
     
    На LittleDevil му/ѝ се допаѓа ова.