1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање матура и уписи за на факултет

Дискусија во 'Образование' започната од anastasija19, 20 јануари 2010.

  1. xheni

    xheni Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    луѓе,сакам да се запишам на медицински факултет, дали можам да земам проектна задача физика и со некоја тема поврзана со медицина, или подобро би било да земам биологија? И дали имате некаква идеја за тема поврзана со физика и медицина?
    :)
     
  2. francais

    francais Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.282
    Нема никаква врска проектната задача, само оцената влијае, а тоа дали ќе земеш географија, математика или физика, нема никаква врска. Она што ти е најлесно, тоа да си го земеш.
    А за темата, треба да се консултираш со професорот што ќе го избереш како ментор.
     
  3. caroline.costa

    caroline.costa Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    2.587
    Луѓе да не има некои информации во врска со матура кај вас?
    Кај нас нешто збрки испонастанаа. Најпрво ни кажаа бирајте овие предмети за проектна, после друго, па сега трето.
    Ги ставија децата во двоумење. Како што ми се гледа 80% а може и повеќе ќе изберат завршен испит. Никој нема да иде на државна матура.
     
  4. Lila95

    Lila95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2012
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Здравоо .. сакам да прашам дали се знае отприлика оваа година која ќе биде темата за матура поточно на кој период припаѓа ??? :))) поздравв
     
  5. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Ќе ви кажат професорите сигурно, сега изгледа е рано, не се секирај, ќе ве известат на време. :)
     
  6. Ingvild

    Ingvild Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2012
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    3.419
    Сакам само да им порачам на сите матуранти да си останат присебни, затоа што државната матура не е толку страшна како што ја претставуваат. :)

    Кога ќе ми текне во кои трансови паѓавме ние пред неколку месеци и за што, сега се газам од смеење.
    Ќе ви биде баш како на тест.

    Ви стискам палци. :*
     
  7. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    ^Секако, добар совет им даде, потполно се согласувам.
    Значи не се притресувајте многу, ќе научите ако сакате да не ве гризе совеста дали ќе положите инаку не е ништо страшно или тешко, напротив многу лесно се поминува треба само концентрација и основно знаење. ;)
    Сигурно темава ќе почне да се пишува поинтензивно крајот на Мај додека не дојде полагањето, ќе има еуфорија во темава баш како што имаше кога ние полагавме. :lol:
     
  8. Sw3et.Ang3l

    Sw3et.Ang3l Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    2.096
    Пол:
    Женски
    ох.. кога ја видов книгата "За матуранти" свест ми се сврте, ама добро па таму има се.. стварно незнам како ке биде и знам дека после ке се смеееме ама сега е тешкото.. Па што да учам, па како, па зошто..
     
  9. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Нека не те плаши големината на книгата :D Голем дел т.е крајните страни има раскажувани дела т.е сите поглавни дела кои можат да ви се паднат, па така да, ако ги имаш читано да се потсетиш и ако ги немаш читано да го научиш поглавното за што се работи.
     
    На Sw3et.Ang3l му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sw3et.Ang3l

    Sw3et.Ang3l Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    2.096
    Пол:
    Женски
    ^ тоа да, знам. Ама граматиката? Се плашам дека нема да можам да ги научам сите тие глупости :worried:hock:
     
  11. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    Има некој што полагал изборен Информатика и дали е лесно ?
     
  12. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    И тоа нека не те плаши, од граматиката поосновните работи се паѓаат, а тоа што го има во книгата го учиме 4ри години во средно, а има и работи што се учени во основно, има за употреба на голема буква на пример што се учи од основно. :)
     
  13. L0ve

    L0ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2011
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    199
    книгата "За матуранти" ја има негде на интернет или треба да ја купиме? кај можам да ја најдам? :)
     
  14. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Овде имаш скоро се мислам, а книгата не може да се симне, мора да се купи или исфотокопира од готова.
    http://makedonskijazikiliteratura.blogspot.com/
     
    На L0ve му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    40% Од полагањето зависи дали ќе ти се падне добар професор што ќе те чува ,

    мене на пример не учев многу Македонски тоа лектирите и чудата .... ама на моја среќа ми се падна добар професор , и си препишувавме кажувавме све... и си положив со 4

    Од друга страна на другар му се паднал Ѓавол и неможел ништо да препише едвај со 2ка положил ...

    а уписи за факултет зависи , јас бев на државен примен и тоа без некој напор , ама како за кого ....
     
  16. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Дечки, само опуштено. Не е ништо страшно, ќе видите кога ќе полагате. Имате време, фатете ги книгите од порано, да не ве фати паника пред крајот дека немате време, и "на коњ сте".. Нема да имате гајле :D

    А за уписи, зависи од заинтересираноста за факултетот годината. Прашање на среќа е :D
     
  17. L0ve

    L0ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2011
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    199
    ова за македонски, за книгите и делата ќе ни дадат само еден период и треба да ги знаеме само делата од тој период, така? јас така слушнав колку е точно незнам затоа да си прашам :D
    и кога ќе ни го кажат тоа отприлика? :?:
     
  18. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Делата да си ги знајте сите до едно, без разлика на период, а ќе ви кажат период за есејот што ќе го пишувате..
     
  19. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    17.756
    Јас одбрав информатика, па баш денес разговарав со професорот што бараат. Ми каа Ворд, Ексел, Пауер Поинт и Корел ги барале практично, а теорија неколку(20-30) прашања кои би ги одговориле од општа инфоматичка култура. :)
     
  20. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    Значи нема да биде страшно :)