ТЕМА: Полагање матура и уписи за на факултет

Мислење 21 Дек 2012, 11:19

Има ли некој овде што полагал екстерно математика (основно ниво) и ако има го замолувам да ми каже се во врска со полагањето. Благодарам :)
Аватар на корисникот
Anshu

Бело цветче
 
318
Мислења: 51
Зачленет: 20 Дек 2012, 21:00

Мислење 25 Дек 2012, 21:40

Колку прашања одприлика има на полагање за социологија??
Аватар на корисникот
francais

Зелено цветче
 
12031142
Мислења: 645
Зачленет: 23 Ное 2012, 23:33
Локација: Dark side of the Moon
Вчера бевме соноловци заглавени на врвот на снежните планини.
Денес сме истрошени мигови вечност кои нема никогаш да се вратат.

Мислење 26 Дек 2012, 23:00

^ Кај нас отприлика 50-60.
Аватар на корисникот
Antolinaa

Сино цветче
 
194212
Мислења: 488
Зачленет: 02 Окт 2012, 18:46
“There are times when those eyes inside your brain stare back at you.”

Мислење 26 Дек 2012, 23:06

francais напиша:Колку прашања одприлика има на полагање за социологија??

Тоа зависи од гимназија до гимназија, на пример јас мислам дека имав 60 или 80 на филозофија и повеќе од 80 мислам дека не би смеело да има според времетраењето на полагање.
Аватар на корисникот
Lux

Црвено цветче
 
52225305
Мислења: 7030
Зачленет: 27 Ное 2009, 15:41
Локација: Право па криво...
Чуваш ли ти еден куфер со сни
Mалку сјај за утре?

Слика

Мислење 29 Дек 2012, 18:17

Anshu напиша:Има ли некој овде што полагал екстерно математика (основно ниво) и ако има го замолувам да ми каже се во врска со полагањето. Благодарам :)

Мислам битно е да знаеш дека не смееш да употребуваш калкулатор и нормално се се пишува со пенкало освен графиците и цртежите.
Првиот дел ти се задачи со заокружување со по еден поен, а останатите во зависност од тежината до 4 :)
Можеш да си ги разгледаш тестовите од претходните години тука :)
Аватар на корисникот
TheKiketoo

Жолто цветче
 
8631762
Мислења: 1246
Зачленет: 02 Јул 2010, 21:00
Локација: The Grey area...
Слика

Мислење 03 Јан 2013, 20:56

Не знам дали е прашањето за тука , ама ај...

Близначка сум и сакам да паднам на екстерните во иста просторија со брат ми . Каква желба еј :D
Нели во училница има по 15- тина души , па затоа ме интересира некое ваше искуство. Познавате близнаци кои ги разделиле на матура ? Мислам на тоа да паднат во различна просторија. Споделете некое искуство.

И уште едно нешто. Има некаде на страницава за матура да се напише поплака или предлог ? На пример мене ептен без врска ми е полагањево без дигитрон. Не дека некој не знае да множи или да дели, туку се троши време за џабе. Знаеш се, да поставиш задача, да дојдеш до крај и сега уште да помножиш не знаеш, а ? Без врска некако.
Аватар на корисникот
danniela5

Жолто цветче
 
8631201
Мислења: 1304
Зачленет: 24 Јун 2011, 21:43
Локација: Во солзите на повреденото срце....
Пред да навредиш некого, изброј до десет, можеби уште нешто ќе ти падне на памет.

Мислење 04 Јан 2013, 21:47

Скриен текст: покажи
http://matura.gov.mk/contact.aspx?language=MK


Овде пробај пиши им XD
Аватар на корисникот
Antolinaa

Сино цветче
 
194212
Мислења: 488
Зачленет: 02 Окт 2012, 18:46
“There are times when those eyes inside your brain stare back at you.”

Мислење 06 Јан 2013, 02:21

Девоjки, не можам точно да се сетам дали лани некоj спомна дека има прирачник за матура како пдф ? Мислам дека некои феминки бараа од друга да им го испрати, но не бев член и не обрнав внимание.. Jа пребарав темата, но не можев да наjдам ништо слично, може и да имам нешто помешано.
Аватар на корисникот
iHeartVintage

Бело цветче
 
13840
Мислења: 81
Зачленет: 02 Ное 2012, 00:16

Мислење 06 Јан 2013, 14:50

TheKiketoo напиша:
Anshu напиша:Има ли некој овде што полагал екстерно математика (основно ниво) и ако има го замолувам да ми каже се во врска со полагањето. Благодарам :)

Мислам битно е да знаеш дека не смееш да употребуваш калкулатор и нормално се се пишува со пенкало освен графиците и цртежите.
Првиот дел ти се задачи со заокружување со по еден поен, а останатите во зависност од тежината до 4 :)
Можеш да си ги разгледаш тестовите од претходните години тука :)

Да, знам дека не смеам да користам калкулатор и исто така разгледував на страницава, па мислам дека со доволно вежбање не би било голем проблем за да положам.
Аватар на корисникот
Anshu

Бело цветче
 
318
Мислења: 51
Зачленет: 20 Дек 2012, 21:00

Мислење 06 Јан 2013, 16:14

iHeartVintage напиша:Девоjки, не можам точно да се сетам дали лани некоj спомна дека има прирачник за матура како пдф ? Мислам дека некои феминки бараа од друга да им го испрати, но не бев член и не обрнав внимание.. Jа пребарав темата, но не можев да наjдам ништо слично, може и да имам нешто помешано.

Имаше да. Chivas беше или TeaB, не се сеќавам точно. :?:
Аватар на корисникот
anneyy

Жолто цветче
 
13871772
Мислења: 1281
Зачленет: 24 Јул 2010, 21:16

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 10 гости