1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полагање матура и уписи за на факултет

Дискусија во 'Образование' започната од anastasija19, 20 јануари 2010.

  1. cheetah.girl

    cheetah.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    1.416
  2. smotanagabi

    smotanagabi Нов член

    Се зачлени на:
    23 април 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    ми требе помошшшшшшшшш
     
  3. smotanagabi

    smotanagabi Нов член

    Се зачлени на:
    23 април 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    ако може некој да ми напише малко за тема
    1.Чајлд Харлод и Евгениј Онегин како типични претставници на романтизмот
    2. Значењето на браќата Миладинови во периодот на културната преродба во Македонија
     
  4. ladyantebellum

    ladyantebellum Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    9
    Дали некој знае дане има прирачник по англиски јазик или нешто најосновно што би требало да учам затоа што стварно не знам што да учам. Ви благодарам :)
     
    На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
  5. hamstika

    hamstika Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    9
    Дали некој ќе полага физика (екстерен предмет)?
    Или некој што полагал претходно?
     
  6. mila-88...j

    mila-88...j Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    60
    Знам дека прашањето не ми е на соодветно место,но незнам каде да го пишам.Сакам да прашам дали некој знае да ми каже,да студираш на Европски правен факултет во странство,дали можеш после да работиш секаде во Европа,пример да се вратам пак во Македонија?
    Затоа што правен факултет е во прашање нели се учат правила,закони на една земја,не ми е јасно ова а на Европски тогаш ке може ли секаде да работам?
    Ќе бидам многу благодарна доколку знае некој да ми одговори
     
  7. mili4ka123

    mili4ka123 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    2.333
    Пол:
    Женски
    Англиски и нема што многу да се учи. Јазикот или го познаваш или не. Граматика нема да има, туку само ќе имаш делчиња од текстови, па да ги подредиш по ред, наслови со делови, па да споиш кој наслов со кој дел одговара, вметнување на дадени реченици во текст и слично. Тука нема што да се учи,единствено треба да обрнеш внимание додека го читаш текстот или деловите.
    Е сега за делот што е со пишување есеј/писмо, тоа можеш и во учебниците да го најдеш, мислам дека има објаснето. А прирачник само за тоа не верувам баш дека има. :)
     
  8. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Точно. :!:
    Во врска со есејот/писмото, најпрво запазете ја формата на пишување. Си има правила што мора да се почитуваат за да ги добиете поените. Би требало на крајот од учебникот да има примери, разгледајте ги тие.
     
    На mili4ka123 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Мене ме интересира за тие што имаат избрано филозофија како трет екстерен тест, дали ви имаат професорите помогнато или кажано нешто во врска со есејот што ќе треба да се пишува? Или дали сте пишувале до сега есеј на часовите.
     
  10. smiley16

    smiley16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2012
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    51
    На оние од мојот клас кои што полагаат филозофија, професорката им помага и тоа како. Од секоја лекција им го кажува она што е најбитно и што би можело да се погоди како прашање на матура, и тие си потцртуваат во учебникот. Пред некое време знам им даде и предлог наслови што би можеле да се паднат како теми за есејното прашање. Но сепак различно е од професор до професор, некои има не се замараат за ништо, нашава е многу добра ;)
     
    На Tenkai му/ѝ се допаѓа ова.
  11. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Гледам погоре имате коментирано за англиски јазик. Членката беше во право, или го знаеш јазикот-или не го знаеш. Да научите сега пред матура баш и не може, може само да повторите. Во главно англиски повторете си ги времињата, читајте ги текстовите од учебниците и од претходните тестови на државната матура, особено тие со поврзување на пасуси, надополнување, со редење на пасуси под редослед, и убаво читајте го текстот затоа што може многу лесно да се избрза и да се направи грешка.
    Во врска со писмата, есеите, што и да имате, исто така гледајте ги тие од учебникот и од претходните тестови, и најважно од се`, вежбајте пишување.. Доколку досега сте учеле редовно и сте вежбале проблем нема да имате, јас вечерта пред матура само грубо повторив на саат време и имав 90 и нешто перцентили. :lol:
     
  12. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Девојки ме интересира каде може да видам резултати од последниве години од уписите на Медицински факултет??
    Ме интересира во главно генерациски каква е конкуренцијата со поени. Би била благодарна ако ми помогнете.
     
  13. Dakyta

    Dakyta Активен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Дали некој може да ми каже дали има излезено конкурси од Универзитетот„Кирил и Методиј“ -на кој факултет по колко студенти примаат и кога се уписните рокови? Благодарам :D
     
  14. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Еве тука провери, би требало резултатите уште да се пристапни.
    http://www.fakulteti.mk/upisi/2012-2013 ... s2012.aspx
    http://www.fakulteti.mk/upisi/2013-2014 ... s2013.aspx

    Сè уште не се излезени конкурсите.
     
    На srcence1607 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Smurfette.M

    Smurfette.M Популарен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    1.072
    Допаѓања:
    621
    јас избрав македонски,англиски,математика,социологија :)

    дали ви кажуваат нешто професорите?? дополнителни часови....вежбате нешто?? ви кажаа за интерниот прашања или барем насоки некои??? кај нас ништо....тотално се незаинтересирани |(
     
  16. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Што да кажам за сегшниов начин на запишување на факултет мислам дека не ми се допаѓа ама ич
    Во наше време имаше полагање на секој факултет , а сега земаш докумменти ги носиш на кој сакаш факултет со набиени петки од средно и запишан си каде сакаш Мисла не може ова не е добро ..
     
    На babyblond му/ѝ се допаѓа ова.
  17. frose1

    frose1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    35
    Некој нешто по детално да ми каже за семејни студии, што се учи и што можам после да работам
     
  18. Badzo95

    Badzo95 Нов член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Дечки колку поени вкупно дава матурата??? Сум слушнал дека голем процент дава а незнам точно!! :sweat: :sweat:
     
  19. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Луѓе што се случува со страната за матура?? Влегувам на matura.gov.mk потоа кликам на државна матура и не сака да ми се отвори страната.. Ај ако ги има некој тестовите по англиски јазик од претходните години нека ми пише лп!
     
  20. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Мислам дека 60% поени од матура и 40% од сведителствата.