1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помош за проектни задачи

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 5 февруари 2010.

  1. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    http://www.youtube.com/watch?v=z32oQQYjWn4
    Јас оваа ја најдов мислам дека е од него :?:
     
  2. soco

    soco Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    185
    аман помагајте ми треба нешто за керка ми за романот Пустина од Горги Абаџиев нешто за ликовите кој се подобри или карактеристики ! ако имат нешто на форумов од порано пуштете линк неможам да барам за утре ми треба а веке е 21 часот ! Однапред ви благодарам !
     
  3. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
  4. OneDirection

    OneDirection Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2012
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    238
    Ме мрзи да читам наназад по темава. Ако на некој му треба нешто на тема дрога слободно нека каже.
     
  5. OneDirection

    OneDirection Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2012
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    238

    Четиринаесет години , а ние во осмо, пубертетот. Тоа е возраст во која се наоѓам јас и моите соученици од одделението. Најубавите, најлудите и најнезаборавните години во животот. Години во кој сме „најголеми, најсилни и можеме сè“. Незапирливи сме во она што сме го наумиле и покрај разубедувањата на нашите родители и наставници дека тоа не е во ред. Тоа се години во кои правиме многу грешки, а можеби и учиме од нив. Време во кое од нас зависи каква ќе ни биде иднината, по кој пат ќе зачекориме. Време од животот кога сакаме сè, освен… учењето! Ги сакаме они возбудливи вечерни прошетки низ населбата или градот. Кога сме заедно ги исполнуваме улиците и парковите со врева и смеа. Звонлива смеа која се излева само кога се има тринаесет… Се случуваат многу пријатни, но и непријатни случки и настани. Низ нив се радуваме, но често и тагуваме, барајќи си го сами излезот од лавиринтот во кој сме се изгубиле. Покрај сите овие пресврти што настануваат во овој период на животот, има еден кој е поинаков, кој е толку сладок, но може да нанесе и болка - првата симпатија, првата љубов. За првпат чуствуваме како е да си заљубен, какво е чуството да си на „седмо небо“, да леташ во облаци. Само физички да си присутен на часот, а со мислите да лебдиш некаде низ просторот, заедно со својата симпатија. Овие чуства и настани мора некаде да се забележат зашто, кога малку ќе избледнат ќе можеш да се потсетиш на оној кој ти ги крадел првите погледи, на првата лудост направена во училиште, првата слаба оцена... Но, сепак, сè е ново и за првпат се случува, па мора да се запише. Ќе го скриеме во својот дневник што толку грижливо го чуваме за да не дојде до рацете на
    некого. А најмалку до нашите родители. Се прашувам зошто толку недоверба? И зошто не можам да си одговорам на прашањето!? Четиринаесет години осмо одделение, пубертет, прва љубов, првиот дневник. Тоа е мојата генерација, можеби поинаква од минатите, со поживи, понемирни деца… или...? Но јас ја сакам таква каква што е, зошто и самата сум дел од неа.

    еве ти нешто. Само таму каде што има четиринаесет години ти напиши тринаесет
     
  6. Mila00

    Mila00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    2
    :DD

    иако знам дека оваа тема не е погодна за она што го пишувам, ви се обраќам за помош. :$ може ли некој накратко со 30 реченици најмногу да ја раскаже лектирата споменка, ми треба за еден братучед! однапред благодарам :hai:
     
  7. Chair

    Chair Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    3
    Може да ми кажете несто за даунов синдром ми треба за проект по биологија .Однапред благодарам :)
     
  8. love.you

    love.you Активен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Лектирава Сама од Горјан Петревски е преубава.Ја прочитав :) ама за прераскажување сум 0, :sweat: ;( ќе ве молам ако некоја од вас ја има прочитано нека ми ја ПРЕРАСКАЖИ (барем воведниот дел) ве молам ИТНО е :!:
     
  9. MiDnIgHtLaDy

    MiDnIgHtLaDy Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    21
    Ми треба нешто за дрога,наркоманија ? :?:
     
  10. Wooden

    Wooden Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2012
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    38
    Книги - колку читате и што преферирате?

    И јас спаѓам во таа група на луѓенца кои редовно читаат. Ги обожавам книгите на Даниела Стил и си имам зацртано дека ќе ги прочитам сите. Во врска со мојата домашна библиотека може да се каже дека не е многу богата, книгите што ги читам ги зимам од библиотека.. Ама ветив дека кога ќе почнам да заработувам ќе си купувам редовно книги и ќе си имам мое катче преполно со книги. И да, дополнување на она што преферирам да читам, покрај книгите на Стил сакам да читам и психолошки книги, трилери.. Ми се допаѓаат и на Агата Кристи книгите, ама некогаш ме оптеретуваат многу, па не одбирам секогаш да земам книга од нејзе..
     
  11. portokalova

    portokalova Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    32
    Книги - колку читате и што преферирате?

    Читам многу! Обожавам да читам! :D Ги сакам сите жанрови, значи и љубовни, психолошки, криминалистички, авантуристички... секакви!!! Само да е добро за читање и интересно.
    :D КНигите се многу подобро нешто од филмовите и секоја прочитана книга, да не звучам излитено, ПРЕТСТАВУВА ЕДНО ГОЛЕМО БОГАТСТВО!
     
  12. sweat2

    sweat2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Книги - колку читате и што преферирате?

    Порано да се каже повеке читав романи,но ме интресираа и авантуристичките книги некако покачуванјето на адреналинот ми беше интересно :)
     
  13. Elichka

    Elichka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2012
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    545
    Пол:
    Женски
    Книги - колку читате и што преферирате?

    Читањето ми е страст, уживање. :inlove:
    Многу читам, дури и ми се чудат некои... :^)
    Читам се, ама си ги сакам романите. :inlove:
     
  14. 1-Lady-in-red

    1-Lady-in-red Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    44
    Книги - колку читате и што преферирате?

    и пишувам и читам :inlove: најмногу читам психологија, па некој предлог... :)
     
  15. Swatki4ko

    Swatki4ko Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2010
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    Книги - колку читате и што преферирате?

    Moже некој да ми помогне, ми требаат раскажани Приказни по телефон-ве молам итно е!!
     
  16. MaggieTatum

    MaggieTatum Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    509
    Пол:
    Женски
    Треба да наравиме проекти по тема ние што сакаме, ама јас никако немам инспирација.. планирав нешто за убавините на планетата Земја, односно да ставам некои интересни и убави места (Нијагрините водопади, Кинескиот ѕид) и во секој слајд да ставам текст и слика за местото, ама незнам каков наслов да му дадам на проектот (http://terre.sans.frontiere.free.fr/pag ... op_100.htm за вакви работи зборувам, значи ако правам за таа тема, си имам најдено што барам, ама наслов незнам како да му дадам на проектот :@ ).. а и немора да е за тоа, вие дадете ми идеи, јас ќе одберам :)
    П.С. за утре ми е, така да ако можи побрзо :D
     
  17. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    Tеми и наслови за проекти

    Природните убавини мелек за човековите очи и рај за душата


    Мислам дека овоа е навистина добар наслов
     
  18. Anishte

    Anishte Активен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пекол

    Ќе може ли некој да ми даде линк или да ми ѓи напише првите 3 песни од `Пеколот` од Данте Алигиери??

    Ве молам, многу ми треба ://
     
  19. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
  20. MaggieTatum

    MaggieTatum Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    509
    Пол:
    Женски
    пак јас :) вака значи, наслов се решив ќе ставам - нашата прекрасна планета.. е сега незнам вовед да напишам.. ми треба 4-5 реченици во кои ќе кажам за што се зборува во проектот (во проектот ќе ставам слики и информации за убави природни места и градби) ве молам што побрзо помош бидејќи утре од сабајле сум и треба да го покажам проектот :doh: