ТЕМА: Помош за проектни задачи

Мислење 18 Ное 2012, 19:55

:?: хмм...не ми текнува друга идеја...знам мои школски кои ќе полагаат проектна англиски...и ќе пишуваат за серијата Friends...
А ти за што би сакала да пишуваш? Веројатно имаш нешто размислувано..
cheetah.girl

Жолто цветче

13031314
Мислења: 1586
Зачленет: 31 Окт 2012, 15:40
Локација: Bora Bora

Мислење 18 Ное 2012, 20:16

Ако може некој да ми даде неколку реченици како вовед или што да пишувам за „Балада“ „Елегија“ „Романса“ тоа ми се темите,имам нешто напишано али иам проблеми и мн се нервирам :///
АКО МОЖЕ ПОМОШ,општо за темите само не дефиниции,туку како анализа,БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД :)
IvanaOneD

Сино цветче

179
Мислења: 103
Зачленет: 13 Јун 2012, 14:43
Локација: Tres metros sobre el cielo
Everybody makes mistakes, Everybody has those days

Мислење 19 Ное 2012, 13:15

Утре правам писмена
Тема: Желбата и љубовта се крилја за големи дела
Треба нешто како за некоја желба па дрн дрн
Помошш
фала однапред :D :)
stefiy

Сино цветче

466
Мислења: 121
Зачленет: 21 Фев 2011, 20:02

Мислење 19 Ное 2012, 13:49

IvanaOneD напиша:Ако може некој да ми даде неколку реченици како вовед или што да пишувам за „Балада“ „Елегија“ „Романса“ тоа ми се темите,имам нешто напишано али иам проблеми и мн се нервирам :///
АКО МОЖЕ ПОМОШ,општо за темите само не дефиниции,туку како анализа,БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД :)

Еве на еден другар му пишував пред некој ден ама за "Елегии за тебе"- Кочо Рацин.. Ама незнам баш дали ке ти помогне ова бидејки е од песна пишувано :?:
Скриен текст: покажи
Песните на Кочо Рацин се полни со чувства, копнеж кон татковината еднаш да ја види слободна. Преовладуваат лирски слики и тонови исполнети со елеѓични чувства.
Инспирација писателот добива до моментот кога неговата татковина е под ропство и многу сликовито со нежни и тажни чувства ја раскажува желбата каква сака да ја види еднаш татковината, слободна како сонце и да изгрее силно, силно насекаде, над реки и планини, значи слобода да се осети насекаде, доста било болка, мрак и проклетства. Жал, тага за татковината и љубов кон неа преовладува во неговите елеѓични песни, песни со патриотски дух и копнеж кон подобро утре. Поетското возбудување оди до таму што сликовито го оживејува емоционалното чувство во себе и во народот што го чувствувал во тоа време.
Сите песни се со ритам изразени со посебно внимание така како што прилега на неговиот дух и неговата поезија.
Пиши што си направила :*
Luciano

Сино цветче

99107
Мислења: 237
Зачленет: 16 Ное 2012, 20:10
Личноста што ја сакаш држи ја многу блиску до Срцето, затоа што кога еден ден ќе ја нема, ќе сватиш дека си изгубил ДИЈАМАНТ, собирајќи КАМЕЊА... :)

Мислење 19 Ное 2012, 14:52

cheetah.girl напиша::?: хмм...не ми текнува друга идеја...знам мои школски кои ќе полагаат проектна англиски...и ќе пишуваат за серијата Friends...

се мислев нешто како Life in England vs. the US, па споредба некоја да правам.. ама не знам ке видам..а може и предметот да го сменам :(
catsruletheworld3

Сино цветче

2753
Мислења: 137
Зачленет: 07 Ное 2012, 22:19
Si bile dve muvi i se smuvale.

Мислење 19 Ное 2012, 18:30

Пред недела дена ни даде наставничката граѓанско задача да направиме партии,сосе лого,име и програма
Е сега,логото и името се готови,ама за програмата заглавив..Има некој да ми даде идеи?
Sar4ylilac

Фем почетничка

00
Мислења: 1
Зачленет: 19 Ное 2012, 18:07

Мислење 20 Ное 2012, 18:22

Сега ми требаат проекти по
Математика и физика проекти али немам идеја за што да пишувам...
Физика според овој учебник http://issuu.com/e-ucebnici/docs/fizika ... ipBtn=true
а математика според овој http://issuu.com/e-ucebnici/docs/matema ... tn=true....
ај ќе замолам некој за идеја....
ocila

Црвено цветче

18081250
Мислења: 5516
Зачленет: 20 Апр 2012, 18:22
Локација: таму каде што никој нема да ме најде
"Ona kaže da joj nije stalo, ali njene oči pričaju drugu priču."

Мислење 22 Ное 2012, 17:46

девојки ми треба помош на тема лесно е да се купи капа а не и ум
фала однапред !
mileystar

Зелено цветче

5553355
Мислења: 526
Зачленет: 10 Дек 2011, 19:11
Локација: neverland
Sometimes you win
Sometimes you learn ;)

Мислење 22 Ное 2012, 18:07

catsruletheworld3 напиша:
cheetah.girl напиша::?: хмм...не ми текнува друга идеја...знам мои школски кои ќе полагаат проектна англиски...и ќе пишуваат за серијата Friends...

се мислев нешто како Life in England vs. the US, па споредба некоја да правам.. ама не знам ке видам..а може и предметот да го сменам :(

Па не ти е лоша идејата...или можеш за културата во Англија vs. Америка...или меѓу повеќе држави :)
и ако го сакаш англискиот и ако ти оди тогаш не го менувај предметот ;)
cheetah.girl

Жолто цветче

13031314
Мислења: 1586
Зачленет: 31 Окт 2012, 15:40
Локација: Bora Bora

Мислење 22 Ное 2012, 18:33

Mi treba mitoloska pesna ako nekoj znae ke mi kazi li ?
mawataa

Фем почетничка

00
Мислења: 2
Зачленет: 22 Ное 2012, 18:18

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: femalegalaxy, preplasena и 13 гости