ТЕМА: Помош за проектни задачи

Мислење 18 Ное 2012, 19:55

:?: хмм...не ми текнува друга идеја...знам мои школски кои ќе полагаат проектна англиски...и ќе пишуваат за серијата Friends...
А ти за што би сакала да пишуваш? Веројатно имаш нешто размислувано..
Аватар на корисникот
cheetah.girl

Жолто цветче
 
13031314
Мислења: 1586
Зачленет: 31 Окт 2012, 15:40
Локација: Bora Bora

Мислење 18 Ное 2012, 20:16

Ако може некој да ми даде неколку реченици како вовед или што да пишувам за „Балада“ „Елегија“ „Романса“ тоа ми се темите,имам нешто напишано али иам проблеми и мн се нервирам :///
АКО МОЖЕ ПОМОШ,општо за темите само не дефиниции,туку како анализа,БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД :)
Аватар на корисникот
IvanaOneD

Сино цветче
 
179
Мислења: 103
Зачленет: 13 Јун 2012, 14:43
Локација: Tres metros sobre el cielo
Everybody makes mistakes, Everybody has those days

Мислење 19 Ное 2012, 13:15

Утре правам писмена
Тема: Желбата и љубовта се крилја за големи дела
Треба нешто како за некоја желба па дрн дрн
Помошш
фала однапред :D :)
Аватар на корисникот
stefiy

Сино цветче
 
466
Мислења: 121
Зачленет: 21 Фев 2011, 20:02

Мислење 19 Ное 2012, 13:49

IvanaOneD напиша:Ако може некој да ми даде неколку реченици како вовед или што да пишувам за „Балада“ „Елегија“ „Романса“ тоа ми се темите,имам нешто напишано али иам проблеми и мн се нервирам :///
АКО МОЖЕ ПОМОШ,општо за темите само не дефиниции,туку како анализа,БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД :)

Еве на еден другар му пишував пред некој ден ама за "Елегии за тебе"- Кочо Рацин.. Ама незнам баш дали ке ти помогне ова бидејки е од песна пишувано :?:
Скриен текст: покажи
Песните на Кочо Рацин се полни со чувства, копнеж кон татковината еднаш да ја види слободна. Преовладуваат лирски слики и тонови исполнети со елеѓични чувства.
Инспирација писателот добива до моментот кога неговата татковина е под ропство и многу сликовито со нежни и тажни чувства ја раскажува желбата каква сака да ја види еднаш татковината, слободна како сонце и да изгрее силно, силно насекаде, над реки и планини, значи слобода да се осети насекаде, доста било болка, мрак и проклетства. Жал, тага за татковината и љубов кон неа преовладува во неговите елеѓични песни, песни со патриотски дух и копнеж кон подобро утре. Поетското возбудување оди до таму што сликовито го оживејува емоционалното чувство во себе и во народот што го чувствувал во тоа време.
Сите песни се со ритам изразени со посебно внимание така како што прилега на неговиот дух и неговата поезија.
Пиши што си направила :*
Аватар на корисникот
Luciano

Сино цветче
 
99107
Мислења: 237
Зачленет: 16 Ное 2012, 20:10
Личноста што ја сакаш држи ја многу блиску до Срцето, затоа што кога еден ден ќе ја нема, ќе сватиш дека си изгубил ДИЈАМАНТ, собирајќи КАМЕЊА... :)

Мислење 19 Ное 2012, 14:52

cheetah.girl напиша::?: хмм...не ми текнува друга идеја...знам мои школски кои ќе полагаат проектна англиски...и ќе пишуваат за серијата Friends...
А ти за што би сакала да пишуваш? Веројатно имаш нешто размислувано..

се мислев нешто како Life in England vs. the US, па споредба некоја да правам.. ама не знам ке видам..а може и предметот да го сменам :(
Аватар на корисникот
catsruletheworld3

Сино цветче
 
2753
Мислења: 137
Зачленет: 07 Ное 2012, 22:19
Si bile dve muvi i se smuvale.

Мислење 19 Ное 2012, 18:30

Пред недела дена ни даде наставничката граѓанско задача да направиме партии,сосе лого,име и програма
Е сега,логото и името се готови,ама за програмата заглавив..Има некој да ми даде идеи?
Аватар на корисникот
Sar4ylilac

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 19 Ное 2012, 18:07

Мислење 20 Ное 2012, 18:22

Сега ми требаат проекти по
Математика и физика проекти али немам идеја за што да пишувам...
Физика според овој учебник http://issuu.com/e-ucebnici/docs/fizika ... ipBtn=true
а математика според овој http://issuu.com/e-ucebnici/docs/matema ... tn=true....
ај ќе замолам некој за идеја....
Аватар на корисникот
ocila

Црвено цветче
 
18081250
Мислења: 5516
Зачленет: 20 Апр 2012, 18:22
Локација: таму каде што никој нема да ме најде
"Ona kaže da joj nije stalo, ali njene oči pričaju drugu priču."

Мислење 22 Ное 2012, 17:46

девојки ми треба помош на тема лесно е да се купи капа а не и ум
фала однапред !
Аватар на корисникот
mileystar

Зелено цветче
 
5553355
Мислења: 526
Зачленет: 10 Дек 2011, 19:11
Локација: neverland
Sometimes you win
Sometimes you learn ;)

Мислење 22 Ное 2012, 18:07

catsruletheworld3 напиша:
cheetah.girl напиша::?: хмм...не ми текнува друга идеја...знам мои школски кои ќе полагаат проектна англиски...и ќе пишуваат за серијата Friends...
А ти за што би сакала да пишуваш? Веројатно имаш нешто размислувано..

се мислев нешто како Life in England vs. the US, па споредба некоја да правам.. ама не знам ке видам..а може и предметот да го сменам :(

Па не ти е лоша идејата...или можеш за културата во Англија vs. Америка...или меѓу повеќе држави :)
и ако го сакаш англискиот и ако ти оди тогаш не го менувај предметот ;)
Аватар на корисникот
cheetah.girl

Жолто цветче
 
13031314
Мислења: 1586
Зачленет: 31 Окт 2012, 15:40
Локација: Bora Bora

Мислење 22 Ное 2012, 18:33

Mi treba mitoloska pesna ako nekoj znae ke mi kazi li ?
mawataa

Фем почетничка
 
00
Мислења: 2
Зачленет: 22 Ное 2012, 18:18

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: femalegalaxy, preplasena и 13 гости