1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правен факултет - Кичево

Дискусија во 'Образование' започната од mime87, 22 март 2011.

  1. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Ме интересира се во врска со овај факултет. Знам дека има дисперзирани студии во Струга и Битола,
    ако има некој запишано на овој факултет слободно нека коментира. Позз
     
  2. Sharlott

    Sharlott Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    14
    praven fakultet-kicevo

    Правен факултет -Кичево? Под кој универзитет е?
     
  3. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    praven fakultet-kicevo

    под универзитетот св.Климент Охридски
    очигледно нема феминки таму запишани :)
     
  4. Sharlott

    Sharlott Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    14
    praven fakultet-kicevo

    Не знам, јас прв пат слушам дека таму отвориле факултет. Ај можеби некоја ќе се јави :)
     
  5. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
  6. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    praven fakultet-kicevo

    Правен Фахултет Кичево паа знам дека професори во најголем дел им се од Скопје дека не работат по систем ЕКТС имало многу студенти сакам да кажам во живот е факултетот :D . Многу полесно од Скопје :!: без услови и глупости :?: Школувањето е 4+1 за разлика од Ск и било мноооогу полесно се положува имаат поинаков систем на бодување преполагања итн....
     
    На mime87 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    ајде уште малку едвај чекам да почнам :)
     
  8. aci2011

    aci2011 Активен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    a кој смерови ги има
     
  9. loola23

    loola23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    30
    Гледам малку феминки колешки имам :) јас сум апсолвент на ПФК, како што видов од датумот mime87 сигурно веќе си почнала на факултет, така што знаеш и сама се што те интересира, јас само сакав да искоментирам во врска со споредбата со другите правни факултети - се знае дека Јустинијан има традиција и име и дека каде и да се отвори друг факултет пак него ќе го сметаат како најквалитетен, ама со оглед на тоа што се случува последниве неколку години, не сум баш сигурна. Мислам, самите факти зборуваат: на мојот факултет ви требаат 40 испити за да дипломирате, не се полага со прашања на заокружување туку со пократки или подлоги одговори со раскажување (кога веќе го нема усното полагање барем писмено да знаар студентите да се изразат), а во однос на фаќањто услов, тоа го нема според ектс така да не би требало да го има ни на факултетите во скопје, зашто неположените предмети едноставно се презапишуваат и кога ќе го достигнете максималниот предвиден број на запишани кредити 36 неможете други предмети да запишувате. Исто така, многу добро е тоа што имате контакт со професорот, а не како на некои факултети каде до професорот неможе да дојдете па таман да се работи за живот или смрт :) како и да е си го изнафалив факултетот, ама мислам дека за сите што размислуваат да се запишат на Правен а се од регионите на Кичево, Битола или Струга треба да му дадт шанса на овај факултет зашто навистина не е некој бош факултет каде нема да добиете квалитетно образовани.
    :!: Ама не е баш толку лесно, така да ако очекувате дека само така ќе поминете, откажете се
     
  10. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Секој си го брани факултетот свој, ама една познаничка се запиша таму вонредно а живее во Скопје онака колку да има и правен факултет втор, и вика полесно - здравје! Кој сака да си изгага факултет да се запише. Оди само на полагање, вика полесно од било кој приватен дека е :) Плус многу од запишаните биле со врски, како нејзе. Е сега ја не знам што е како е, само да кажам што сум чула искуство, во стил кој сака лесно да си помине нека се запише и да не му ја мисли многу-многу :)
     
  11. loola23

    loola23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    30
    е па добро сега јас зборувам за нас обичните смртници што сме без врски, а тие што имаат врски не само на мојот туку на сите факултети така поминуваат да не се лажеме
     
    На mime87 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Плавуша би сакала да ја запознам другаркати што е толку лесно на факултетот и со извинење дали воопшто оди таја на факултет...На овај факултет воопшто не е лесно и стварно треба да го загрејш столот на правниот во скопје има испити со дополнување и заокружвање на прашањата тука за таков испит можеш да сонваш на овај факултет тој што оди редовно на предавања само може да ги зема испитите еден по еден а не воопшто да не одис на предавање и да полагаш тоа нема шанси,но во право си ова што го имаш е врз основа на рекла казала а не од сопствено искуство,а тој што сака да се запише нека повели пак ќе видиме колку лесно ќе си помини...
     
  13. s.w-e.e-t.y

    s.w-e.e-t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    432
    Сакам да замолам некоја што е на овој факултет ако може да ми каже дали е навистина премногу тешко како што кажуваат? :( Незнам на кого да верувам..едни велат дека е премногу лесно други дека е премногу тешко... :^) ваше мислење?
     
  14. sky98

    sky98 Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2014
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    11
    Дали има некој од што е прва година да ми кажи дали веќе избрале изборни предмети
     
  15. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.710
    Пол:
    Женски
    А освен за адвокати,правници такви работи друго шо се учи на факултетов?
     
  16. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Како мислиш друго да се учи на факултетот? ако мислиш за продолжување има магистерски нормално а сега ќе се оди и понатаму со докторати...
     
  17. marija.bitola

    marija.bitola Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2012
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    0
    Ве молам ако знае некој за запишување во втора година колку предмети треба да.имаме положено? Јас имам само 3 од прв семестар ако може некој детално да.ми објасни презапишување на предмети колку се плаќа и.т.н.
     
  18. Sweet Justice

    Sweet Justice Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2015
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    За еден презапишан предмет се плаќа +500 денари. Инаку, за запишување во втора година мора минимум седум предмети да ти се положени.
    И јас сум на овај факултет. Ако ти требаат дополнителни информации, можиш да ми пишиш и во порака.
     
  19. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.710
    Пол:
    Женски
    шо смерој има на факултетов?
    кај му е адресата во Битола?