1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правосуден испит

Дискусија во 'Образование' започната од aNy-to, 21 јули 2010.

  1. MiTnickGirl

    MiTnickGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Сега прочитав дека НАЈВЕРОЈАТНО ќе се полага електронски од декември 2014 година, а новата програма не ли требаше да биде излезена до сега???
    Има ли некој некоја информација во врска со новата програма, јас почнав да учам по досегашната програма, чекајќи ја новата програма може и да не дочекаме ништо како што е тргнала работата :)
     
  2. Alena988

    Alena988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    6
    И јас учам по досегашната програма, не знам што се случува стварно, како што знам требаше сега од оваа сесија да почнат електронски да полагаат, и си мислев ќе видиме како ќе е :) Зошто не почнаа така,најверојатно не се спремни тие, а цела година помина од измените на законот, ниту програма, ништо не знаеме што не чека, а учењето како ви оди, мене искрено многу бавно, не е толку сложена материјата што треба да се помине, колку што е обемно :tmi: многу материјал е за учење :o Од што читате најмногу, од законите или прирачникот, јас комбинирано. Сакав да прашам казнено посебниот дел, на што повеќе обрнувата внимание кај кривичните дела, утврдените казни не се памтат, многу се, не можиш за секое кривично дело да запомниш колкава е казната ;(
     
  3. AnaMKD

    AnaMKD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    115
    Немојте да се малтретирате со казните кај кривичните дела. Воопшто не се бараат да се знаат, тоа го кажува и секретарот Александар пред секое полагање.
     
  4. timi-86

    timi-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Здраво на сите...еве и јас демек почнав да спремам правосуден испит коа денес гледам дека пред два дена ја истакнале новата програма 2014 која што се однесува за новиот начин на полагање. Арно ама кога ја отворив и кога ја видов програмата нај искрено почнав да размислувам на темата полагање на правосуден испит. Дали некој од вас ја разгледа новата програма и на крајот ја примети литературата - 50 книги од странски автори од каде што треба да се вадат прашањата нормално покрај законите, и плус додадени нови закони кои врска немаат. Јас мислам дека значително многу потешко ќе се одвива учењево...:/ Што мислите вие за новава програма?
     
    На i.v.i.1988 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Alena988

    Alena988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    6
    Ја видов и јас новата програма, и си велам зошто ги земав Законите,кај се зафатив со тој правосуден.Што е многу многу е,искрено ми се плаче :sweat: 55 книги од странски автори и уште закони,не можам само да ги исчитам а не да ги научам,а згора на се целиот тој материјал скоцкан во полагање на пет предмети кои се полагаат во два дена? :( Секоја чест за тие што ќе имаат храброст да пријават и што ќе положат,јас не знам дали ќе успејам а имав огромна желба да положам и казнено веќе го поминав, феминки правнички мои што ќе правиме? :(
     
  6. timi-86

    timi-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Јас не сватив што е поентата со тие 55 книги, дали треба да се учат цели или се само како литература која треба да ни послужи од каде можат да се најдат одредени работи? И уште до секоја книга пишува во која подавница може да се купи? Сеа треба и да ги купуваме и пари да даваме икој знае кого да го финансираме со купување на тие книги?
    Најверојатно прашањава ќе се делат по штабови и само со книшка ќе се положи испитот ....:/
     
  7. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.819



    Она кога дипломиран правник не чита закон, а притоа има желба и да полага правосуден...
    Има закон за правосудниот испит, и добро би било да го прочиташ детално. Помеѓу другото, согласно со член 20 став 6 и став 7 од законот, се прават 2000 прашања кои се ЈАВНО достапни и во кои има посочување каде да се најде одговорот.

    Ако за тебе штабот и јавно достапно електронски се исто, жал ми е. Прашањата ќе ги имаш на веб, а тоа што уште не се готови, е причината поради која и не се спроведува испитот како што е наведено, туку се пролонгира. Наводно, професорите за ситнеж од пари не се нафаќале да прават прашања, многу полесно легнуваат парите во џеб на стандардниот, усмен начин на полагање во четири очи.

    Инаку, ова мислам дека е полесен начин на полагање, со тоа што е бедно судии и адвокати да станат после испит на кликање, ама тоа е. Претходно стануваа судии и адвокти со претходно кажани три прашања кои ќе им бидат поставени.
     
  8. timi-86

    timi-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Не мислев некој засегнет да се пронајде од мојот коментар...али океј...за мене штабот и јавно достапни електронски прашања не е исто затоа нема проблем ни да жалиш...со тоа мислев дека конкретните прашања што ќе ги има тој ден на испитот можда ќе ги делат таму и тоа беше циничен коментар од моја страна поради тоа што се извадив од памет кога ја видов промграмата а јас веќе сум при крај со учење со старата програма. И нормално кога ја видов новата програма тука излагаат нови работи за учење и некој нов начин....
    Инаку да потфрлив како правник не го прочитав законот за правосуден испит....али зашто сум на форумов...да најдам прав правник да ми укаже на грешката нели ;)

    Али ај нема везе може избрзав , може и у право си дека ќе биде полесен....кој знае ...ќе полагаме ќе видиме

    Среќно на сите со новата програма..:D
     
  9. MiMiki

    MiMiki Нов член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Феминки дали има некој што планира да го полага правосудниот испит во Декември? Колега ми кажа дека секретарот Александар му рекол дека најверојатно и во Декември ке се полага на стариот начин, дали некој има информации во врска со ова? Доколку имате било каква информација Ве молам споделете ја зошто мене ми е во план да полагам во Декември. Однапред Ви благодарам!!
     
  10. angela84

    angela84 Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    kade ja ima novata programa za pravosudniot,kade da gi najdeme novite knigi? ako planirame vo dekemvri da polagame od sto da ucime?
     
  11. Alena988

    Alena988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    6
    Програта ја има на веб страната на министерство за правда, а за книгите не знам каде можеме да ги најдеме, а и прашањата треба да бидат јавно достапни но сеуште ги нема.
     
  12. angela84

    angela84 Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    i sega ako planirame vo dekemvri po staro da ucime ili......?
     
  13. alex7

    alex7 Нов член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Devojki da ne imate informacii kako ke se polaga vo dekemvri?
     
  14. pravnik90

    pravnik90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Minatata nedela se javiv vo ministerstvo za pravda koi i samite nemaat poim kako i sto so pravosudniot. Mi rekoa deka najverojatno ke se polaga elektronski, prasanja uste nema gotovi i dopolnitelnata literatura od stranski avtori ke bide zadolzitelna i dokolku ne se polaga elektronski. Dali nekoj ke polaga vo dekemvri, sto so dopolnitelnata literatura ili mozebi imate nekoi drugi izvestuvanja? Ve molam kolegi pisuvajte koj ke polaga vo dekemvri, kako vi odi?
     
  15. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Тоа нема да биде испит на кликање, туку реално учење на целата материја, зашто нема да знаеш што ќе ти се падне, за разлика од полагањето усно, кога зависиш од расположението на тој што те испитува и кога тие три прашања можат на среќа да ти се паднат да ги знаеш или некој да ти ги каже или испитувачот да ти прогледа низ прсти (ако имате некоја роднинска врска). Лично јас се уверив во тоа, токму кога отидов јас на мониторинг, мислам дека беше лани, имаше еден таков дудук што после ќе стане сигурно адвокат или
    ќе работи во некое министерство, а прашањата му ги кажа тој што седеше до него. Тоа беше очигледно диктирање и пишување.

    Во врска со странската литература, таа не стои зад секој дел кој се полага, туку е наведена на крај како дополнителна литература при изготвување на прашањата. Таман работа да треба сите да купиме 55 книги и да ги читаме истите.
    Туку програмава ме замисли, мислам дека е поопширна, приметив кај казнено право и кривична постапка го има законот од `97 и од `10, потоа има нешто за финансово работење, малолетничка правда...не разгледав баш се, ама не е малку. Можеби ова што го спомнав ќе го учев и по стара програма ама сега е потенцирано.
    И јас чекав да помине еден електронски испит па да почнам и јас да спремам. Мислев ќе биде октомври, а сега читам дека можно било да не биде и декември. Епа ете се потврдува и тоа што го мислев, мито море мите, поисплатливо е со секој во четири очи, отколку еднаш потење гз за сите.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.819
    Епа да се дособерат пари од митото, вака не можат да печалат :) Инаку не можат да најдат некој да им ги направи прашања, многу се.
     
  17. Makide

    Makide Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2011
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    325
    Мислам да се пријавам за полагање на првосудниот испит сега во декемврски сесија, но се уште нема истакнато како ќе се спроведува испитот дали усно како што беше досега или електорнски согласно новиот закон за правосуден испит, дали некој знае како ќе биде полагање?
    Денес проверив на сајтот на Министерство за правда но сеуште нема ништо ја нема базата на прашања ниту било каква друга информација.
    Доколку некој знае нешто повеќе ќе ве молам да го споделите.
     
  18. Boobydyboop

    Boobydyboop Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    7
    Девојки на страната на министерство за правда на 20.11.2014 ја имаат објавено новата програма за полагање на правосуден испит која е најверојатно за електронскиот начин на полагање на истиот. Имате ли сознанија кога би биле достапни прашањата ? http://justicia.mk/novost.asp?cnd=11539
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.819
    http://pravda.gov.mk/novost_detail.asp?lang=mak&id=1193

    Уште тендерот за избор на составувачи на прашања не е готов. Пред 4 дена објавиле. Значи нема да биде во декемвриска, ке биде другата година :(
     
  20. Boobydyboop

    Boobydyboop Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    7
    ова не е за испит за извршители?