1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Приватни vs. Државни факултети

Дискусија во 'Образование' започната од RainBow, 26 јануари 2010.

?

Каде се добива поквалитетно образование?

  1. На приватните факултети

    359 глас(а)
    27,9%
  2. На државните факултети

    926 глас(а)
    72,1%
  1. korovin

    korovin Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    2
    Pa bas taka Dark-Rose, i jas znam mnogu primeri takvi za deca od medicinski fakultet koi rabotat kaj tatko mi..... P.s. da ne se vregame toa ne vazi za site sto studiraat na medicina......daleku od toa...muabetot e deka privatnite fakulteti ni pod razno ne se reper za neucenje i za platena diploma....kako sto drzavnite fakulteti ne se reper za neznam kojznae kolku ucenje i kvalitetni kadri koi izleguvaat od tamu..taka da nema zasto da se osuduvaat privatnite fakulteti....drzavnite se beter od privatnite, toa go garantiram
     
  2. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    зошто нема приватни факултети за медицина....хахахаха па многу е логично, за повеќето струки теоријата и праксата можат да се прилагодат и да се обучуваат кадрите на повеќе места и начини, додека за медицина освен теоријата потребната пракса се врши на клиничкиот центар во Скопје.....друг сличен објект од тој тип присопсобен за обука на студентите нема во Македонија затоа се јавува и неможниста да се отворат насоки на приватните факултети за доктори :mrgreen:
     
  3. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.186
    Допаѓања:
    235.155
    ccc ako vi se uce ke ucete i na drzaven i privaten ako ne ti se uce se ti e jabe.zatoa koj kade saka neka se zapise,toa e negovo pravo a nie ne sme nikoj da drzeme predavanja za toa deka se ucelo deka ne.sekoj covek e dovolno razumen za da odbere kade saka da studira,i bez vreganje dali sme na drzaven ili privaten.toa e pravo na izbor na sekoj covek i pak ke kazam ako sakas da uces i na mars da te odnesat ti ke si uces ako ne toa si e samo tvoj izbor.a toa koj deka platil koj kako go vrabotile pa toa ne zavisi kade si zavrsil,pa i od drzaven pa i od privatem ima slucaevi deka sekoj si go vrabotuva svojot taka toa ne e presudno kade studiras.jas licno se rakovodam deka dokolku si uporen i dokolku si imas postaveno pred sebe cel ma tebe nisto ne treba da te spreci da si ja ostvaris celta,i licno gi pocituvam ambicioznite studenti i luge bez razlika kade studiraat,bidejki samo toa e uslov za da stanes uspesen a ne dali si zavrsil na drzaven na fon ili pak na evropski
     
    На Pavlin4e му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Се фативте за медицинскиов факултет ко "слеп за стап". Девојката која прва потенцираше дека таквите науки не се изучуваат на приватните факултети, мислеше општо на сите природни науки. Јас кога се запишував на факс пред 7 години, немаше ниту еден приватен каде се изучуваа природни науки. И така завршив на ПМФ. И дури сега после толку години, јас повторно гледам каде по приватниве би можела да запишам постдипломски студии, но нема никакви промени. Нудат само некои без врска насоки како животна средина или екологија и менаџмент...глупости. Факт е дека природните науки бараат студии со пракса, и коштаат многу, па затоа верувам дека приватниве факултети не се доволно спремни да изготват план за превземање на толкав чекор во образованието. Општествените науки се далеку поевитини. А и точно наведе една девојка дека со такво учење, кадрите што ќе излезат од приватните факултети, ќе бидат "опасни" по човековата околина :) Кога се работи за конкретна наука која бара конкретни работи, немаш простор за филозофирање...се бара да го знаеш тоа што треба, и крај! Гледам една другарка на ФОН учи за колоквиум само ден претходно, оди и положува....јас ја прашувам како помина, таа ми вика- незнам, нешто филозофирав у мој стил. Епа нека дојде да положи така на ПМФ да видам.
     
  5. korovin

    korovin Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    2
    А и точно наведе една девојка дека со такво учење, кадрите што ќе излезат од приватните факултети, ќе бидат "опасни" по човековата околина :)
    A od kade vie e zaklucokov deka se opasni po covekovata okolina?! Pa na drzaven ako imas vrski i pari da si platis ispiti ke si polozis i ke si bides opasen po covekovata okolina....... znaci ne gi generalizirajte rabotite...toj sto si uci i saka da si uci ke si uci i na drzaven i na privaten, a toj sto ne saka da uci i sto ima vrski ke si bide isto drvo i na drzaven i na privaten...nemojte da mislite deka na privatnite nema vrski....Vakvi generaliziranja ne se vo red....Sekoj ke si se zali za sebe......Znaci treba da bideme realni vo toj pogled.....
     
  6. Lacrymosa

    Lacrymosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    90
    едно знам: ни јас ни дете мое нема да го пуштам да оди на доктор кај некој што завршил Речица или Штул... Скраја да е, да си останам без дете или јас да си умрам...
     
  7. dusi4ka

    dusi4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    onoj sto e trudoljubiv i cesen ke bide takov i na privaten i na drzaven,taka da jas licno ne gi kritikuvam ni pravitnaite nitu pak drzavnite fakulteti............razlikata e individualno za sekoj eden pribidejki poznavam studenti i na privatnite sto s enavsitina mn trudoljubivi i cesni i navistina ke uspeat.A,toa na tato na cico postoelo i ke postoi samo uspesen e onoj koj so svoj trud i ambicija uspeal vo zivotot,a od den na den se poveke se zgolemuva privatizacijata a sekoj edne sopstvenik bi baral nekoj sto vredi,pribidejki nekoj sto "mn znae" moze samo da mu go unisti biznisot nisto drugo,taka da pa i sin da mi e ne bi sakala da raboti nesto navistina sto treba dobro poznavnje i trudoljubivost i odgovornost,a sekako sekoja profesija go bara toa.Znaci sekoj eden si e svesen samiot sebe si kolku ima poznavanja od svoja profesija taka da nema so tuka...ima uspesni i na privatnite i drzavnite, no ima i takvi so postojano nekoj drug gi butka bidejki se nesposobni 50 stranicki da gi naucat,taka da nema potreba da se sporeduvame so nekoi takvi bribidejki mene licno mi e ponizuvanej da se sporeduvam so nekoj takvi voopsto ne mi e krivo za takvite studenti,tuku naprotiv gi sozaluvam pozzz
     
    На Pavlin4e му/ѝ се допаѓа ова.
  8. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.186
    Допаѓања:
    235.155
    se soglasuvam so dusi4ka :up:
     
  9. Taci-psiho

    Taci-psiho Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    ....jas sum na privaten fakultet i VEDNASH KjE JA DEMANTIRAM TVOJATA KONSTATACIJA!!!!....ne zaradi toa shto jas sum eden od tie studenti shto se na privaten i kje bidam pristrasna (kako shto nastapuvash ti) tuku razgleduvajki nekolku pricini koi kako fakti go potkrepuvaat mojot demant za tvojata konstatacija!!!!....vo taa nasoka, bi sakala da mi odgovorish na nekolku prashanja: dali izucuvame isti predmeti kako i vie na drzaven?-DA!....dali i nas kako i vas ispitot vi e podelen na kolokviumi?-DA!...dali i vie kako i nie dobivate odreden broj prashanja za kolokviumot?-DA...dali po ednakov broj semestri(i kaj vas i kaj nas) se stignuva do titulite..diplomiran...doktor.....?-DA...dali 99,9% profesorite shto vi predavaat vas, ni predavaat i nas, toa se istite profesori?-DA!...no dali nasetuvash kade e razlikata????????...ajde da te potsetam malku...dali i kaj vas kako i kaj nas se praktikuva kredit transver sistemot?- NE!!!!!!!!!!!!...KAJ VAS SAMO SE VELI DEKA SE PRAKTIKUVA-NO KAJ NAS NAVISTINA E TAKA!!!!!!!!!....toa mozebi e zaradi brojot na studenti (koj kaj nas mozebi e pomal)...no kako i da e...tuka vleguvaat moite fakti koi go demantiraat toa-deka na drzaven povekje se uci!...EVE ZOShTO: kaj vas seushte za ocenkata ne vlijaat (pristutnosta, aktivnosta, strucnite trudovi) tuku seushte 90% se potkrepuvate na vashite rezultati od kolokviumite i toa e najgolemata osnova za vashata ocenka shto KAJ NAS NE E TAKA!!!!...kaj nas za da dobiesh bilo kakva ocenka treba da vlozish povekje trud bidejki kakvi i d ati bidat rezultatite od kolokviumite(da recime i maximumot da si go izvadil od niv) povekje od 7ka ne dobivash!!!!...bidejki kaj nas vo 100% mera se vnimava na prisutnosta(koja sekako nosi poeni), znaci tuka se raboti za pomal broj studenti koi ovozmozile takov odnos so profeorot zaradi koj profesorot ima jasno znaenje za koj student se raboti i zaradi cij odnos studentot ne moze da bide skrien ili potpishan za prisuten od strana na negoviot drugar- kako shto kaj vas se slucuva zaradi pogolemiot broj studenti koi lesno se provlekuvate kaj tie spisoci i dobivate taka nareceeni lesni poeni!!!!.....isto taka zaradi ovie fakti (poznavanjeto na profesorot za SITE svoi studenti po ime i prezime tocno i jasno kako i oformenoto mislenje za znaenjeto) ne dozvoluva zabluda za toa koj navistina bil aktiven i koj treba da dobie poeni za toa!...no vazna uloga se i stucnite trudovi koi povtorno potenciram(mozebi zaradi pomaliot broj na studenti) profesorot so 1005 sigurnost temelno gi pregleduva...postoi moznost i vreme za site onie koi sakaat da prezentiraat-da prezentiraat i zaradi toa da dobijat realni poeni za istoto!!!!...SITE OVIE ADUTI NA KREDIT TRANSVER SISTEMOJ-KAJ NAS SE ZAPAZENI VO 100% MERA I TOKMU ZATOA NIE MORAME DA VLOZIME TRUD VO SITE TIE SEGMENTI SHTO ZA RAZLIKA OD NAS- VIE LESNO SE PROVLEKUVATE ZA TIE ISTITE POENI BIDEJKI GO SVRTUVATE VASHETO VNIMANIE NA KOLOKVIUMITE A OSTANATOTO...PRISUTNOSTA KAKO I AKTIVNOSTA I STRUCNITE TRUDVI NE SE TOLKU ZAPAZENI....A I DA SE...MOZEBI NAJMNOGU ZARADI POGOLEMIOT BROJ STUDENTI POLESNO POMINUVATE ZA TIE RABOTI I DOBIVANJE NA TIE POENI.....I USHTE EDNA MNOGU VAZNA RABOTA- VIE DOBIVATE SANSA ZA POPRAVEN NA SEKOJ VAS KOLOKVIUM, NO KAJ NAS TOA GO NEMA!!!!!!!!!!!!!!!!....KAJ NAS BEZ RAZLIKA DALI EDNIOT KOLOKVIUM SI GO POMINAL SO MAX. POENI A DRUGIOT NE SI GO POMINAL PA MAKAR I ZA EDEN POEN NEMA MOZNOST ZA PREPOLAGANJE ILI TAKA NARECEN POPRAVEN KAJ VAS...NIE VEDNASH ZAMINUVAME NA ISPIT!!!!!!!!!!!.....I USHTE NESHTO...POLAGANJATA KAJ DODIPLOMSKITE STUDII KAJ 90% OD DRZAVNITE FAKULTETI SE NA PRINCIPOT ELEKTRONSKO OCENUVANJE ZARADI KOE NA PRASHANJATA VIE ODGOVARATE SO ZAOKRUZUVANjA NA PONUDENITE ODGOVORI(a na toj nacin mnogu polesno stignuvate do tocniot odgovor)..NO KAJ NAS TOA GO NEMA ZOSHTO KAJ NAS SITE KOLOKVIUMI SE VO FORMA NA RASKAZUVANJE T.E. RASKAZNO ODGOVARANJE NA PRASHANJATA!!!!!!!!!!....I VE MLAM NE TRUDETE SE DA ME DEMANTIRATE BIDEJKI I JAS I BRAT MI SUDIRAME IST FAKULTET- PRAVEN NO TOJ E NA DRZAVEN...I EVE USHTE 3 ISPITI I KJE MAGISTRIRA...(DURI OD POST DIPLOMSKI KAJ NEGO POCNAA TIE POLAGANJA VO RASKAZNA FORMA I USNO...SE DOSEGA SO ZAOKRUZUVANJE)...TOJ E DOSTA SOLIDEN STUDENT!!!...SAKAM DA VI KAZAM DEKA IMAM ZIV PRIMER ZA STUDENT NA DRZAVEN FAKULTET I JASNI MI SE RABOTITE za koi vie seushte ste ostanale so tie stereotipni mislenja deka na drzaven e poteshko....hahahah....ma ajde ve molam...hahahahaha
     
  10. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Е па добро види вака. Зборувам за мојот факултет. Преполагање на колоквиум ниогаш немало си одиш директно на испит ( а и така веќе ни колоквиуми немаме.) Немаме ни една друга сесија ниту пак казнена, освен трите редовни сесии, за разлика од да речеме Штулов. Друга работа и кај мене се одговара есејски на прашањата, а не се на заокружување. За материјалот веќе се искажав и не можеш да речеш дека е истиот материјал, на приватен е дупло помал.
    Еве жив пример. Денеска седев со едно дете коешто не го познавав лично, туку преку пријатели. Детево студирало на туризам приватниот факултет. И си кажува детево што и како. Значи година е 2000еу. За сето ова време нема пипнато книга, учел десет минути пред колоквиум и никогаш немал паднато. Скриптите им биле по десет петнаесет страни и воопшто не се замара со факултетот. Имам безброј вакви примери и можеш да кажеш што сакаш, ама јас си знам колку учам. а колку се учи на приватен
     
  11. Taci-psiho

    Taci-psiho Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    .....PA I JAS SI ZNAM KOLKU UCAM!!!!!!......VO POGORNIOT MOJ ISKAZ ZABORAVIV DA KAZAM EDNA MNOGU VAZNA RABOTA: DEKA SE E INDIVIDUALNO, KOJ UCI- KjE UCI SEKADE I OBRATNO!!!!!!!!!!....A AKO RAZGOVARAME ZA GOLEMINA NA MATERIJAL I ZA SE DRUGO ZA SHTO VELISH DEKA ZNAESH - SAMO POVELI DOJDI BAREM NA 3 PREDAVANJA I NA NEKOLKU POLAGANJA VO OHRID NA PRAVNIOT FAKULTET OD EVROPSKIOT UNIVERZITET, A POTOA KjE RAZGOVARAME ZA TVOITE STAVOVI I ZAKLUCOCI!!!!!....A ZA TOA DEKA IMA SHTO POMINUVAAT BEZ UCENJE...TE MOLAM NE ME UBEDUVAJ!!!!...ZOShTO TAKVI IMALO I SEKOGASh KjE IMA I KAJ MENE NA PRIVATEN I KAJ TEBE NA DRZAVEN!!!!!!.....P.S.samo sht mozebi kaj nas tie se vo pogolem broj i davaat edna matna slika za privatnite fakulteti i shteta shto i nie koi ucime sme staveni v toj istiot kosh!!!!!.....A TAKVI KOI KjE POMINAT BEZ DA FATAT KNIGI....SO VRSKI I SLICNO...IMALO I SEKOGASh KjE IMA I KAJ MENE I KAJ TEBE!!!!!!!!!!!!!!!!!!
     
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Па ако ги читаше другите постови сигурно прочита дека се согласуваме дека има и такви кои учат и на приватните но се многу многу ретки и затоа угледот на приватните е таков каков што е.
     
  13. Taci-psiho

    Taci-psiho Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    stvarno tvoite mislenja se dvosmisleni.....zoshto koga kje go razgledame prviot del na tvojov prethoden komentar(kade shto kazuvash deka se soglasuvash za takvite slucaevi) so shto potvrduvash deka ne e do fakultet tuku do studentot....a potoa samiot se dematirash i se vrakash na toa deka....ne e do studentot tuku do privatiniot fakultetot(i negoviot nezadovolitelen ugled).....!???????????....odluci se za sho si !?......ili mozebi si pristrasen i ne tstapuvash od toa deka "drzaven si e drzaven" kkao sto ostanalo od nekogash hahaha.....a iako faktite ukazuvaat na drugo!....
     
  14. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Хммм па донекаде може и си во право... Значи за се што сум пишала било од тоа што сум го сретнала и какви луѓе познавам. И 90отсто од примерите ми се со такви луѓе какви што ги наведов. Значи они сами си кажуваат колку не учат и колку им е лесно, затоа и јас имам таков став спрема приватните факултети. Знаеш како викаат една птица не прави пролет. Неколку луѓе што учат на приватните не можат да ја сменат сликата во однос на сите други кои книга не фаќаат и пак неписмени си остануваат.
    I btw јас сум личност од женскиот пол.
     
  15. Taci-psiho

    Taci-psiho Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    ....Ок...мило ми е што барем по некоја поделба...па нека е и половата припаѓаме на иста :D ...Но навистина сакам да ти укажам дека тоа е до студентите-индивидуално,а не до факултетот....
     
  16. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.186
    Допаѓања:
    235.155
    dosega znaci velev deka ne e bitno kade ke zavrses tuku e bitno kolku uces i kolku se trudes za da postignes nesto no tvojot komentar me isprovocira bidejki kako prvo naveduvas bukvalno nevistiniti raboti.od deka ti e taj podatok deka na drzaven ne se racuna aktivnost,prisustvo esej?pa jas sum na praven kako i brat ti i jas ti vikam deka kaj nas treba da polozis esej od 20 poeni aktivnost imas 10 i prisustvo 61 posto od nastavata treba da ja posetuvas i bez niv jas ti garantiram deka nema sansi da polozes ispit,zatoa sto draga moja tocno e deka nie zaokrozuvame a ne znam dali si izvestene deka treba da go znaes materijalo 100 posto za da izvades soliden rezultat.ne velam deka ne mozes na sreka da polozes no toa sekade go ima neli a ti toa sto go raskazuvas go raskazuvas od 50 strani.znam jas kolku na vas vi davaat za ucenje i znaes nejkam da navleguvam vo toa,a i plus vie nemate popravni?hahahah smesno,pa izleze deka evropski e najteskiot fakultet a znaeme deka pola od predmetite sto se ucat na praven vie i ne gi ucete t.e na vas se vi e skrateno.ali ovde ke prestanam posto stvarno sum izmorena od ovie mabeeti nie na privaten,nie na drzaven, ma daj ke se videm eden den vo prakasa koj sme i so sme.iskreno nesakav da navleguvam na ovoj nacin no strasno me isprovocira kolku vi e tesko a znam posto sum videla deka se so pises izvini ama lazes.ne znam so sakate da kazete so toa,koo site znaeme kako e i sto e.i zatoa celo vreme ostanav neutralna posto jas lugeto ne gi cenam po toa dali se na drzaven ili privaten ama ti go napravi evropskiot koj znae kakov i lazes za nekoi raboti koi eve jas kako student na praven gi znam.i ne mislev ni da te navredam ni nisto drugo samo daj luge pa dosta se prepravame i gledajte si go sekoj svojot fakultet
     
  17. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    јас сум на државен факултет и навистина се каам што не се запишав на приватен (но пусти пари) што да се прави.како што наведе едно девојче дека на приватните се запазува кредит-трансвер системот а на државните со неколку исклучоци не се запазува.кај нас ни велат бидете редовни ќе добиете + поени на колоквиум,и на крај те бутка на колоквиум за неколку поени а не гледа дека си била редовна на предавања засто го изгубила листот кај што се потпишувале студентите,додека на приватните тоа го нема значи секој професор уредно си води евиденција за секој студент посебно што е за пофалба и точно знае кој колку може да научи и може повеќе внимание да ти обрне кај шо ќе запнеш што не е случај кај државните факултети кај што професорот не се интересира за студентите битно му е само платата да си ја стави во џеб и никогаш нема време да ти обрне внимание за консултации,или пак ќе го чекаш 2 саати зш е на состанок за еден глуп потпис а ти рекол дојдете у 11 а ти го чекаш ко мисир уште 2 саати
     
  18. Taci-psiho

    Taci-psiho Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    ....како прво доколку навистина ги изучуваш правните науки - ЌЕ ЗНАШЕ ДЕКА ЗА ДА ГО ЕТИКЕТИРАШ НЕКОГО СО ПРЕСУДА-ВО ТВОЈОТ СЛУЧАЈ СО ЗАКЛУЧК ДЕКА ЛАЖАМ!!!!! ЌЕ ЗНАЕШЕ КАКО ОДАТ ТИЕ РАБОТИ....НЕ ТРЕБА ДА ИМАШ САМО ОСНОВИ НА СОМНЕВАЊЕ(КАКО ШТО ГИ ИМАШ ТИ ЗА ВЕРОДОСТОЈНОСТА НА МОИТЕ ИСКАЗИ) ТУКУ НАЈПРВО ОСНОВАНО СОМНЕВАЊЕ...ПА ИСТРАГА...ГЛАВЕН ПРЕТРЕС...ЗНАЕШ КАКО ОДАТ ТИЕ РАБОТИ....САКАМ Д А ТИ КАЖАМ СО ТОА ШТО МИ ПРЕСУДУВАШ-ДЕКА ЛАЖАМ(А ОСОБЕНО ШТО НЕ ГО ПОТКРЕПИ СО НИТУ ЕДЕН ФАКТ ТВОЕТО ИСКАЖУВАЊЕ ТУКУ САМО НАФРЛА НЕКОИ ТВОИ МИСЛЕЊА ОД ОПШТИ СОГЛЕДУВАЊА)-ВЕДНАШ НАСТАПУВАШ НЕПРАВНО....НАВЕДИ БАРЕМ ЕДЕН ПРЕДМЕТ КОЈ ГО УЧЕТЕ ВИЕ А НИЕ НЕ!....(можеби ние го уЧиме во 2, а вие во 3 семестар или обратно но сигурно го учиме)...и проЧитај го целиот мој коментар-ВЕЛАМ И ДА СЕ ВНИМАВА НА АКТИВНОСТА, ПРИСУТНОСТА И СТРУЧНИТЕ ТРУДОВИ тоа не е како кај нас....бидејќи тоа навистина кај вас не е изводливо...самата бројка го казжува тоа....не е исто 30 студенти во една група со 70, 100 или повеќе....бидејќи не е возможно сите тие студенти да го имаат тој однос со професорот как Што ние го имаме ( без разлика дали сме срекјни Што е така или не) заради бројноста!!!!.....
     
  19. Taci-psiho

    Taci-psiho Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    ....поздрав до SNAKE....гледам дека сфакаш што сакам да кажам....Но верувај...ако имаш мозност и ако в твојот град има приватен префлри се...бидејќи пресметките кои ние ги направивме за мене(која сум на приватен во својот град) и за брат ми(кој што е на државен во во друг град) трошоците се исти!....зосшто доколку с во друг град тие трошоци одат за други цели...веројатно знеш...станови...и такви работи....кои на приватен ги даваш целосно сконцентрирани во факултетот....
     
  20. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    фала на поздравот имам можност во градот да се префрлам на приватен и во последно време само на тоа мислам пошто коа ќе зрачунам колку ме фаќа една годибна испаќа околѕ 1000 евра (иако сум влезена во државна квота) барем ќе дадам уште 1000 али ќе знам што и како учам и уште нешто ти на кој приватен факултет си ?