ТЕМА: Состави

Мислење 28 Ное 2013, 21:17

Некој во последно време да пишувал некој состав, или да правел писмена за Гилгамеш???
Би му била многу благодарна доколку ми го слика текстот и ми го прати во ЛП. :)
Аватар на корисникот
SnowWhite91

Жолто цветче
 
852981
Мислења: 1039
Зачленет: 15 Сеп 2012, 15:50
Локација: Далеку од реалноста
Слика
Слика

Мислење 30 Ное 2013, 11:11

здраво!! Ми треба сосатав за писмена тема:РАЗДЕЛБА и ПРВА ЉУБОВ ако мозе да написете за двете ке ви бидам многу благодарна :inlove:
Аватар на корисникот
Directioner-Girl

Фем почетничка
 
00
Мислења: 5
Зачленет: 29 Ное 2012, 19:31
Локација: Де овде, де онде..
We should love, not fall in love. Because everything that falls, gets broken.

Мислење 30 Ное 2013, 15:45

Еве ако на некој му треба состав за екологија и слично :) :
Планетата земја низ окото на екологијата
Денес планетата Земја е многу загадена а воедно и уништена. Тоа е така поради човекот. Човекот е најголем загадувач на планетата Земја, неразмислувајќи дека и самиот себе си наштетува.
Водите денес се многу загадени, како резултат на бродовите кои испуштаат нафта и бензин. Животниот свет во вода не може да живее во таква средина и умира. Друг проблем е што постојано се сечат голем број на дрвја, а тие се белите дробови на нашата планета.. Улиците се полни со отпадоци поради луѓето кои се толку мрзливи што отпадокот го фрлаат на сред улица, наместо во корпа за ѓубре. Фабриките од оџаците испуштаат чад што го загадува воздухот.
Зошто да дозволуваме да живееме во ваква средина кога можеме да превземеме нешто за да живееме во почиста и поздрава околина. За да се постигне ова,не треба да се сечат дрвјата туку напротив,да се засадуваат уште повеќе. Да не се фрлаат отпадоци насекаде кога има корпи за нив. Да се стават филтри на оџаците од фабриките... Едноставно да се грижиме за нашата планета бидејќи таа ни е едниствена и НЕМАМЕ РЕЗЕРВНА ПЛАНЕТА . крај :D

Иначе имам едно прашање:
Дали составов е добар? го најдов во темава.. иначе насловот треба да биди Книгата-мојот најдобар пријател :
-Книгата е прозорец кон светот.Таа може да не одведе на далечни патувања,да ни продре длабоко во фантазијата.Книгата е како учител, не учи на многу нешта.Со неа се среќаваме уште од мали,влегуваме во нејзиниот чудесен свет.Низ неа можеме многу да научиме.Таа е како наш најверен другар,ни помага во најтешките моменти,не учи да се снајдеме,да бидеме добри,да ги почитуваме другите.Некои книги се фантастични,не поучуваат, но на нереален начин.А некои книги пак, се реални, ни укажуваат на реалностите што се случуваат во светот.Книгите се извор на мудрости, на знаења.Во нашава земја, а и ширум светот има многу писатели кои создаваат вакви извори на мудрости-книги.Но и писателите,пред да напишат книга и самите биле подучени од неа.Кога ни е најтешко,ние влегуваме во светот на книгата,во нејзините авантури,во нејзините знаења.Затоа велиме дека книгата е прозорец кон светот, бидејќи можеме да погледнеме во неа и да видиме и да научиме многу.Таа секогаш ни помага,не подучува.

-Книгата е најверен другар на човекот.
Аватар на корисникот
LittlePinky

Зелено цветче
 
11018246
Мислења: 842
Зачленет: 08 Јан 2013, 18:56
Локација: в соба
You mαy sαy I'm α dreαmer, but I'm not the only one.. ♥

Мислење 30 Ное 2013, 21:27

Imam pismena po makeodnski vo ponedelnik, temite za koi kje treba da se pisuva se:
1. lirika (ovde treba da kazeme prvo opsto za lirikata, pa da kazeme po nekoja receniza za ljubovnite lirski pesni, pejsaznite, patriopski..)
2. Epika (ovde treba isto taka prvo da napiseme opsto za epikata, a potoavo glavniot del-razrabotkata da ni e za makedonskata narodna epska poezija)
Profesorkata bara da go napiseme so stilski fuguri da ne ni e suvoparno. Dali moze da da mi pomognete, da mi napishete bar 1-2 pasusa ve molam mnogu!! :-|
EwenaMat

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 30 Ное 2013, 21:13

Мислење 01 Дек 2013, 13:13

znachi preitno mi treba.. koj go biva za tekstovi pishuvanje ili samoideja da mi dade.. imame tema lirika i epika, teorija treba da vneseme vo sopstven tekst, a posebno mi e tesko neznam kako da go zapochnam, treba daima mnogu stilski figurii lichni mislenja.. VE MOLAM POMOGNETE MIIIII
orcenikolov123

Фем почетничка
 
00
Мислења: 12
Зачленет: 26 Сеп 2013, 22:24

Мислење 01 Дек 2013, 13:47

Здраво на сите ако некој не го мрзи или е по пишувањето ќе го замолам да напише состав а може и песна на тема Сите сме исти без разлика на се. Ми треба за утре. Однапред ви благодарам! :D :inlove: :*
skolo

Фем почетничка
 
00
Мислења: 3
Зачленет: 12 Ное 2013, 15:19

Мислење 01 Дек 2013, 13:48

Mi treba sostav na ovie temi :
1. jazikot ,najgolemo duhovno bogatstvo na eden narod
2. Zivotot e trkalo koe postojano se vrti
3. koga srceto e polno so nadez
4. Golemite dela se ragjaat vo malite umovi

Ako ima nekoj neka mi pise
Marija32

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 01 Дек 2013, 13:39

Мислење 01 Дек 2013, 14:10

ве молам за помиш ми треба состав на тема
1.зимата во мојот крај(опис на зимата)
2.мојата новогодишна желба
ви благодарам :)
A.J

Фем почетничка
 
03
Мислења: 11
Зачленет: 13 Јун 2012, 23:15

Мислење 01 Дек 2013, 22:27

Ај ако има некој состав за Тешкото, нека ми го прати во ЛП, и побрзо за утре ми е :worried:
Аватар на корисникот
Butterfly-Girl

Зелено цветче
 
295697
Мислења: 760
Зачленет: 04 Јан 2013, 01:19

Мислење 02 Дек 2013, 16:40

MI treba pismen sostav tema "Dnevnik" ve molam ako mozze da mi napisete nekoi sostav za Dnevnik sto pobrzo ve molam!!! :)
suki20

Фем почетничка
 
00
Мислења: 1
Зачленет: 02 Дек 2013, 16:36

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: lovelife, SasheV2, Tanjamm и 35 гости