1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

  1. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Некој во последно време да пишувал некој состав, или да правел писмена за Гилгамеш???
    Би му била многу благодарна доколку ми го слика текстот и ми го прати во ЛП. :)
     
  2. Directioner-Girl

    Directioner-Girl Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    здраво!! Ми треба сосатав за писмена тема:РАЗДЕЛБА и ПРВА ЉУБОВ ако мозе да написете за двете ке ви бидам многу благодарна :inlove:
     
  3. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Еве ако на некој му треба состав за екологија и слично :) :
    Планетата земја низ окото на екологијата
    Денес планетата Земја е многу загадена а воедно и уништена. Тоа е така поради човекот. Човекот е најголем загадувач на планетата Земја, неразмислувајќи дека и самиот себе си наштетува.
    Водите денес се многу загадени, како резултат на бродовите кои испуштаат нафта и бензин. Животниот свет во вода не може да живее во таква средина и умира. Друг проблем е што постојано се сечат голем број на дрвја, а тие се белите дробови на нашата планета.. Улиците се полни со отпадоци поради луѓето кои се толку мрзливи што отпадокот го фрлаат на сред улица, наместо во корпа за ѓубре. Фабриките од оџаците испуштаат чад што го загадува воздухот.
    Зошто да дозволуваме да живееме во ваква средина кога можеме да превземеме нешто за да живееме во почиста и поздрава околина. За да се постигне ова,не треба да се сечат дрвјата туку напротив,да се засадуваат уште повеќе. Да не се фрлаат отпадоци насекаде кога има корпи за нив. Да се стават филтри на оџаците од фабриките... Едноставно да се грижиме за нашата планета бидејќи таа ни е едниствена и НЕМАМЕ РЕЗЕРВНА ПЛАНЕТА . крај :D

    Иначе имам едно прашање:
    Дали составов е добар? го најдов во темава.. иначе насловот треба да биди Книгата-мојот најдобар пријател :
    -Книгата е прозорец кон светот.Таа може да не одведе на далечни патувања,да ни продре длабоко во фантазијата.Книгата е како учител, не учи на многу нешта.Со неа се среќаваме уште од мали,влегуваме во нејзиниот чудесен свет.Низ неа можеме многу да научиме.Таа е како наш најверен другар,ни помага во најтешките моменти,не учи да се снајдеме,да бидеме добри,да ги почитуваме другите.Некои книги се фантастични,не поучуваат, но на нереален начин.А некои книги пак, се реални, ни укажуваат на реалностите што се случуваат во светот.Книгите се извор на мудрости, на знаења.Во нашава земја, а и ширум светот има многу писатели кои создаваат вакви извори на мудрости-книги.Но и писателите,пред да напишат книга и самите биле подучени од неа.Кога ни е најтешко,ние влегуваме во светот на книгата,во нејзините авантури,во нејзините знаења.Затоа велиме дека книгата е прозорец кон светот, бидејќи можеме да погледнеме во неа и да видиме и да научиме многу.Таа секогаш ни помага,не подучува.

    -Книгата е најверен другар на човекот.
     
    На The Drifter му/ѝ се допаѓа ова.
  4. EwenaMat

    EwenaMat Нов член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Imam pismena po makeodnski vo ponedelnik, temite za koi kje treba da se pisuva se:
    1. lirika (ovde treba da kazeme prvo opsto za lirikata, pa da kazeme po nekoja receniza za ljubovnite lirski pesni, pejsaznite, patriopski..)
    2. Epika (ovde treba isto taka prvo da napiseme opsto za epikata, a potoavo glavniot del-razrabotkata da ni e za makedonskata narodna epska poezija)
    Profesorkata bara da go napiseme so stilski fuguri da ne ni e suvoparno. Dali moze da da mi pomognete, da mi napishete bar 1-2 pasusa ve molam mnogu!! :|
     
  5. orcenikolov123

    orcenikolov123 Активен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    tekst za lirika i epika

    znachi preitno mi treba.. koj go biva za tekstovi pishuvanje ili samoideja da mi dade.. imame tema lirika i epika, teorija treba da vneseme vo sopstven tekst, a posebno mi e tesko neznam kako da go zapochnam, treba daima mnogu stilski figurii lichni mislenja.. VE MOLAM POMOGNETE MIIIII
     
  6. skolo

    skolo Нов член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите ако некој не го мрзи или е по пишувањето ќе го замолам да напише состав а може и песна на тема Сите сме исти без разлика на се. Ми треба за утре. Однапред ви благодарам! :D :inlove: :*
     
  7. Marija32

    Marija32 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Mi treba sostav na ovie temi :
    1. jazikot ,najgolemo duhovno bogatstvo na eden narod
    2. Zivotot e trkalo koe postojano se vrti
    3. koga srceto e polno so nadez
    4. Golemite dela se ragjaat vo malite umovi

    Ako ima nekoj neka mi pise
     
  8. A.J

    A.J Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    ве молам за помиш ми треба состав на тема
    1.зимата во мојот крај(опис на зимата)
    2.мојата новогодишна желба
    ви благодарам :)
     
  9. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Ај ако има некој состав за Тешкото, нека ми го прати во ЛП, и побрзо за утре ми е :worried:
     
  10. suki20

    suki20 Нов член

    Се зачлени на:
    2 декември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    MI treba pismen sostav tema "Dnevnik" ve molam ako mozze da mi napisete nekoi sostav za Dnevnik sto pobrzo ve molam!!! :)
     
  11. funsunn

    funsunn Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2013
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    7
    ке може да ми напише некој состав утре правам писмена на теми:Љубовта го краси моето срце.(можеш да нашете љубов кон мајка кон таткоо..само не кон сестра или брат зашто немам ни брат ни сестра)и другава тема е Есента-кралица во златна кочија.ВАШ ИЗБОР ЗА КОЈА ТЕМА САКАТЕ.ВЕ МОЛАМ ПОМОГНЕТЕ :( :)
     
  12. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    [СДК] Сакам да кажам...

    Ми треба краток состав,радост во срцето мое.Кој може да ми помогне нека ми пише лп.Би ви била мнооооогу благодарна,бидејки навистина ми е важно.
     
  13. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Ми треба состав за:
    - Без јазик си никој и ништо
    - Детството е чудесен свет во различни бои
    - Родино мила, во тебе развивам крила
    - Доцна есен
    - Утро крај езеро
    За утре ми требаат :| .
     
  14. Eli.20

    Eli.20 Нов член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ќе ми треба состав призлезен од лектирата „Бојан“ од Глигор Поповски на тема Бојан и Елена на зимување во Крушево... Морам вечерва да го напишам! Молам помош!! :?: :)
     
  15. Tanya19

    Tanya19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    5
    Mi treba sostav francuski Que la nature entre dans les couloirs du lycee. ke moze li nekoj da mi pomogne, znaci povrzano so ekologijata itno mi e
     
  16. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Ако е нешто со екологијата, најди на гугл текстови за екологија и преведи ги на француски :geek:
     
  17. Tanya19

    Tanya19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    5
    da no premnogu sum zafatena pa poradi toa pobarav pomos od vas
     
  18. Bonbonche-69.Anna

    Bonbonche-69.Anna Нов член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    aj i mene itno mi treba nekoj sostav na tema t'ga za jug i ljubov <3
     
  19. Lella

    Lella a blasphemous bitch Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.287
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Иако не разбирам зошто наместо да кукате по форуми ve molam pomosssssssssssssssssssssssss vazno mi mn za utre mi e sto pobrzo plss, не си напишете самите... Ама ајде тоа нека пројде. Кога веќе така сте решиле, зошто барате ден пред писмена или што и да е. Освен ако темити не ви ги дале тогаш.. Значи никогаш нема да го разберам ова. Ако треба и единица ќе извадам - ама јас ќе напишам. |(
     
    На Azriel1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Може некој состав за Дон Кихот ако имате или пак Шекспир? :)
     
    На anonymousgirl03 му/ѝ се допаѓа ова.