ТЕМА: Состави

Мислење 11 Мај 2012, 00:32

343 напиша:Ве молам ако има некој нешто за Бесмртната љубов на Тристан и Изолда.. итно ми треба :(

Ова го најдов на интернет, не знам што точно ти треба..

Во романот Тристан и Изолда се зборува за љубовта помеѓу двајцата љубовници кои се сакаат се до смртта,па и по неа.
Негова мајка е Бланшифер сестрата на кралот Марк.

Романот започнува со настан кој го опишува раѓањето на Тристан.
Риволан стапува во војна со Морган во која војна и загинува,а детето што Бланшифлер го носела се раѓа.Таа детето ќе го нарече Тристан затоа што е роден во тага,а потоа и таа умира.

Рохалд Верниот го зел Тристан и го одгледал.По неколку години Тристан станал најдобриот борец,но тој бил грабнат од трговци кои го одвеле кај кралот Марк.Меѓутоа тој мн се зближил со кралот и станале најдобри пријатели.

Кај кралот Марк пристигнам Морхолит од Ирска и барал да му се плаи данок.Тој барал некој со кој ќе може да се бори.

Тогаш како негов противник се јавил Тристан бидејќи другите немале храброст.Тристан победил во овој меч но бил ранет со отровен меч.Знаел дека нема уште многу време па бил ставен во чун без едра и пуштен во морето.
Со чунот стигнал до Ирска каде го нашла и излекувала Изолда(внуката на Морхолит).Тристан излекуван сфатил дека може да биде откриено кој е и избегал!
Откако се вратил кај кралот Марк ,по извесно време почнал да ја бара Изолда Русокоса,златокосата убавица и да ја земе за да му биде жена на кралот.
За да можат да ја земат за жена требало прво да се победи некој змеј.Тристан,добро вооружен успеал да го победи змејот,му го отсекол јазикот но повреден паднал покрај езерото.

Еден од двојраните кој сакал да се ожени со Изолда го нашол мртвиот змеј и го однел кај кралот правејќи го победник.

Но изолда и нејзината помошнична не му верувале на двојранинот па на местото каде што живеел змејот го нашле Тристан и излекувале.
Меѓутоа Изолда го видела мечот од Тристан кој бил скршен и го споредила со делот кој бил забоден во главата на нејзиниот вујко и така сфатила дека Тристан е неговиот убиец и сакала да го убие.

Но тој успеал да ја убеди да не го убива туку да дозволи да излезе на двобој со Агвинегеран(двојраникот кој се претставил како убиец на змејот).
Тристан и Изолда прават голема грешка кога ќе се напијат ненамерно од љубовна напивка и тука започнува нивната невозможна љубов.
Иако Изолда се омажила со кралот Марк никогаш не престанала да се гледа со Тристан.Тие станале љубовници!

Кога кралот го дознал тоа бидејќи го издале некој подмолници го протерал Тристан од кралството.
Меѓутоа Марк помислил дека можеби згрешил па го вратил назад.
Се станува јасно кога кралот ќе ги фати на дело.Тогаш дури и ќе сака да ги убие.
Тристан и Изолда со божја помош се спасиле и живееле заедно во тешки услови на планината.
Иако нивната љубов била силна почнале да чувствуваат грижа на совест и Изолда се вратила кај Марк,а Тристан заминал по море.
Тие повторно се гледале тајно иако Тристан веќе имал и друга жена Изолда Белорака.

Тристан бил ранет со смртен меч и негова последна желба била да ја види Изолда.Братот на жена му ветил дека ќе ја донесе.Ако успее во таа мисија ќе крени бели едра на бродот ако не црни.

Целиот овој разговор го слушнала жена му и сакала да се одмазди.
Корневал успее да ја донесе Изолда Русокоса,но жена му го излажала дека платното е црно па тој од тага починал.

Кога Изолда го видела мртов го прегрнала и таа умрела со својот сакан.
Кралот Марк кога дознал за нивната смрт ги закопал во најувабите ковчези.
Околу гробот на Тристан никнала капина и се спуштила на гробот на Изолда.Таа била сечена но преку ноќ повторно растела.
Аватар на корисникот
Elennaa

Жолто цветче
 
1172819999
Мислења: 3871
Зачленет: 22 Фев 2011, 14:41

Мислење 12 Мај 2012, 13:56

Aj pomognete mi treba da napisam sostav za "Зошто да не помогнам,израдувам и утешам
Аватар на корисникот
Haki

Фем почетничка
 
10
Мислења: 1
Зачленет: 12 Мај 2012, 13:39

Мислење 12 Мај 2012, 19:58

може некој да ми помогне за "Компаративна анализа на Онегин и Харолд"?
Аватар на корисникот
taznatajbg

Сино цветче
 
5680
Мислења: 356
Зачленет: 12 Авг 2011, 11:06
Локација: пуст остров

Мислење 13 Мај 2012, 02:21

Да не има некој нешто кратко за младите и Европската Унија?
за социологија ми треба :)
Аватар на корисникот
ana-sweet

Зелено цветче
 
18224
Мислења: 725
Зачленет: 09 Окт 2011, 22:33

Мислење 13 Мај 2012, 11:49

ИТНОООО! Ми требаат состави на теми:
1.Печалбарството-немирен плач во душата на човекот.
2.Образованието-клуч на успехот.
Ве молам ако можете да ми помогнете, за утре ми се.. :(
Благодарам однапред! :)
Аватар на корисникот
Ellyyy

Фем почетничка
 
00
Мислења: 6
Зачленет: 01 Фев 2012, 14:01

Мислење 13 Мај 2012, 12:02

Mi trebaat sostavi za utre ve molam mnogu mi treba vi BLAGODARAM odnapred :* eve gi dvete temi:
1: Na krajot na 8 godisnoto obrazovanie
2: Vo sto e ubavinata i goleminata na nasata vozrast
Аватар на корисникот
MissKlea

Фем почетничка
 
31
Мислења: 41
Зачленет: 23 Ное 2011, 14:52

Мислење 13 Мај 2012, 12:13

MissKlea напиша:Mi trebaat sostavi za utre ve molam mnogu mi treba vi BLAGODARAM odnapred :* eve gi dvete temi:
1: Na krajot na 8 godisnoto obrazovanie
2: Vo sto e ubavinata i goleminata na nasata vozrast

Образованието на еден човек е едно од најважните нешта, поточно права кој секој од нас го има и доколку знае правилно да го искористи може многу да постигне во неговиот живот. Тоа не е нешто што се стекнува веднаш, тоа се стекнува во текот на подолг временски период, се надоградува континуирано со огромен труд и работа. Сето тоа образование ние го добиваме пред се` во училиштата, од луѓе кои се образовани и имаат желба нивното знаење да ни го пренесат и нам.
Во текот на изминатото мое 8 годишно основно школување јас научив многу. Во првите години од школувањето научив да читам, да пишувам, ги научив основните математички операции. Со текот на времето учењето стануваше се` поинтересно, осознавав се повеќе и повеќе за светот околу мене, за животот, за луѓето...сето тоа ми помогна на еден начин да формирам слика за моето општество и како тоа функционирало порано и како функционира денес. Покрај учењето тука неминовни беа и детските игри со моите соученици, радостите и тагата што ја споделувавме заедно. Сето тоа е само еден период од животот, само еден дел од школувањето. Со завршувањето на 8 то одделение завршува и тој период, а започнува еден нов, еден нов почеток а тоа е средното образование. Започнуваат нови пријателства, се запознаваат нови нешта, се добива ново искуство кое никогаш нема да се заборави....Сето тоа ме очекува за неколку месеци, поточно откако ќе заврши летниот распуст....
Затоа збогум училиште мое....збогум за прекрасните денови поминати во твоите клупи, во твојот двор....збогум за твоето училишно ѕвонче кое што понекогаш со нетрпение го очекувавме....нема никогаш да те заборавиме...
Eve, se nadevam deka ke ti se dopadne, ako mozes sega i ti mene da mi pomognes.Eve gi temite.
1.Печалбарството-немирен плач во душата на човекот.
2.Образованието-клуч на успехот.
Ako mozes sto pobrzo da mi pomognes, zatoa sto i mene mi se za utre :*
Аватар на корисникот
Ellyyy

Фем почетничка
 
00
Мислења: 6
Зачленет: 01 Фев 2012, 14:01

Мислење 13 Мај 2012, 13:22

уфф :envy: ми треба состав на тема крстопатот од мојот живот..за тоа какви ми се идееите за ппонатаму во животот ,можело да напишам нешто за предностите и мааните за тинејџерските години за што ке се одлучам за понатаму да работам, па ако има некој нешто вакво нека пише :)
Nicki.M

Фем почетничка
 
35
Мислења: 9
Зачленет: 11 Мај 2012, 17:52

Мислење 13 Мај 2012, 14:17

Дали некој од вас има состав за ликот на Аџи Трајко(од бегалка) ? :wasntme: :angel:
Аватар на корисникот
SmilerGirl

Сино цветче
 
21196
Мислења: 373
Зачленет: 23 Јул 2011, 07:53
Локација: Barcelona
If your dreams don't scare you,they are not big enough.

Мислење 13 Мај 2012, 15:15

Итно ми треба состав за љубомора. Однапред благодарам! :)
Аватар на корисникот
Selah

Фем почетничка
 
00
Мислења: 3
Зачленет: 13 Фев 2012, 11:53
Ако ви оди многу лесно, погледајте подобро. Можеби одите надолу :)

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: KatFem и 39 гости