1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

  1. kathy-style

    kathy-style Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2012
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    191
    Со тие есеи не отепаа... :D :D :D
     
    На Witchy-style му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Miss.Waldorf

    Miss.Waldorf Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    16
    Dali nekoj mozebi ima esej za Kletnici od Viktor Igo???????
     
  3. SmilerGirl

    SmilerGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2011
    Пораки:
    400
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Ако може некој да ми помогне,ми треба состав на темата ликот на Кузман Капидан и неговата мајка Неда (Сердарот) :)
     
    На mrs.Styles му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ValeryD

    ValeryD Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Се наоѓа ли некој моментално да ми преведе текст на некој дијалект


    Prijatelstvo'' - kolku lesen zbor, a kolku mnogu zna4i...Prijatelstvoto e kako kniga, na nekoi strani e ispisena tagata, na nekoi radosta, a na nekoi se ispiseni spomenite...Prijatelstvoto e horizont bez po4etok i kraj...Prijatelite mozat da bidat temel, tie mozaat da te sakat koga ti ne si sakan, da te gusnat koga ti ne si gusnat, da te podnesuvaat koga ti ne si podnesuvan.Prijatelite mozat da bidat i licemerni tie mozat da lazat koga cel svet naviva i tancuva,koga primis dobri vesti,i pla4at koga pla4es Ti.No, najmnogu od se, prijatelite mozat da bidat matemati4ari, tie mozat da ja mnozat tvojata radost, da go delat tvojot me4, da go odzemaat tvoeto minato i da ja dodavaat tvojata segasnost.Presmetaj gi tvoite potrebi dlaboko vo tvoeto srce, i sekogas bidi pogolem od celata suma na tvoite delovi.Retko vo zivotot mozes da najdes vistinski prijatel, vistinski prijatel koj sekogas ke bide spremen da ti pomogne.Prijatelite se najvaznata sostojka vo nasata zivotna kasa.Ako imas vistisnki prijatel, bidi siguren deka go imas najvrednoto bogatstvo vo zivotot, no ako nemas vistinski prijatel ti si kako napusteno vrap4e vo silno nevreme...Vistinskite prijateli ne mora da gi viknes tie sami doagaat da ti pomognat, bidejki sekoj go slusa toa sto go kazuvas no samo vistinski prijatel moze da go slusne toa sto ne go kazuvas...
    еве го текстот, ве молам многу ми е итно :* :$
     
    На The Drifter му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SaraTodorova

    SaraTodorova Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Девојки видов дека оваа тема е отворена па сакам да ве замолам ако може да ми помогните...
    Имам состав по македонски јазик за утре на тема Писмото го победи времото па ако може да ми помогните ако некој чува нешто или ако знае..да ви поослеснам на час учевме за видови писма па од таму и произлегува темата за состав...
    Ви благодарам однапред :*
     
  6. Twetty.swetty

    Twetty.swetty Активен член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    ааа ич не ме бива за составување може некој да ми напише состав збогум генерацијо моја и несто за мајкааата ве мооолам кис4е :* во лп
     
  7. demilovato4ever

    demilovato4ever Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    220
    mozhe sostav za tema '' koga jas bi imal vlast '' fala od napred.. nemora da e vo mnogu rechenici mozhe i so 6-7 ama da bide neshto podobro ..eh ovaa moja sestra samo sostavi mi dava da pishuvam :worried: ..vo najbrz rok plss :/
     
  8. Mache05

    Mache05 Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Jas novinar!

    Ke moze li nekoj da mi dade sostav na tema Jas novinar!vo vrska so politikata i drugo.Ve molam itno mi e ! :)
     
  9. Ellyyy

    Ellyyy Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Феминки, ве замолувам да ми помогнете, итно ми е! ;(
    Значи 7 одделение сум и ми треба да напишам Лична творба со елегични елементи.
    Ве молам, помогнете ми! :)
     
  10. simpaticnaa

    simpaticnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    684
    еве
    Nema чovek koj ja podelil svojata radost so prijatelite,a da ne se izraduval poveќe,kakoшto nema чovek koj ja podelil svojata taga so prijatelot,a da ne taguval pomalku.
    Koj ke najde prijatel,naшol bogatstvo.Bez prijatel najsilniot чovek e nesiguren.
    Edinstvena nagrada za dobrite kvaliteti se dobrite kvaliteti,edinstven naчin da imaшprijatel e da bideш prijatel.
    Ako prijatelot za neшto ti se naluti,daj mu moжnost da ti napravi nekoja golema usluga.Negovoto srce od toa ke se rastopi I toj povtorno ke TE SAKA.
    Bez somnenie ne e tolku teшko da se umre za prijatelot,kako шto e teшko da se naide na prijatel koj bi zasluжil чovek za nego da umre.
    Vo vreme na nesreќata obiчno ja stavame na proba vernosta na prijatelite.Koj sebesi ne si bara prijateli - sam na sebe e neprijatel.
    Koga site luѓe bi znaele шto zboruvaat edni za drugi,na svetot ne bi imalo ni чetvorica prijateli.Zapoznajte gi greшkite na prijatelite,no nemojte da gi mrazite.
    I na prijatelite treba da im se kaжe vistinata vo lice.Prijatelot go zapoznavame duri koga ke go izgubime.Site golemini na ovoj svet ne vredat tolku kalku eden dobar prijatel.
    Samo rakata na prijatelot go vadi trnot od srceto.Kaжi mi koj ti e prijatel,a toj ke mi kaже koj si ti.Koj bara prijatel bez nedostatoci,ostanuva bez prijatel.
    Za da postoi prijatelstvo,prijatelite treba da si veruvaat eden na drug,a za da si veruvaat,treba da se prijateli.
    PRIJATELSTVOTO E EDNA DUшA VO DVE TELA.
    Obiчno koga чovek e silen I moќen, togaш ima mnogu prijateli,a koga ke zapadne vo nevoљa,togaш site se odaleчuvaat,kako I da ne go poznavale onoj na kogo do vчera mu zborele deka za nego bi posle I vo ogan.
    Prijatelstvoto ne se odbira,toa se sluчuva,koj znae poradi шto,kakoљubovta.Prijatelstvoto sekogaш zajaknuva so vzaemno daruvaњe.
    а има и погоре уште еден состав :)
     
  11. Kroka

    Kroka Активен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    123
     
  12. EMILI1999

    EMILI1999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    ве молам да ми напишете некој состав за наставничката по македонски јазик пошто таа оди во пензија и сака да и напишеме состав иначе таа не учеше 3 години....мн ми е потребен за утре!!! фала :D
     
  13. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Е вака сега треба да напишам реферат.И веќе 2 часа се мислам не ми иди никаква идеја.Ај малце помош,наведете ме на нешто. :| Незнам ни за што да пишувам,а итно ми треба :!:
    Вчера пишував,пишував и на крај испадна биографија,кажете ми што поточно да содржи,какви податоци :tmi:
     
  14. EMILI1999

    EMILI1999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    ке може некој да ми ја раскаже претставата ,,СОМНИТЕЛНО ЛИЦЕ,, ми треба за сестра ми за 1 година ве молам побрзо....:D
     
  15. kate-pp

    kate-pp Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Дали можи некој да ми помонгни да напишам есеј на тема: Партизански одреди?
    Треба да биди готов до понеделник, а ништо не ми текнува ;(
    Ве молам, за помош! :?:
     
  16. Ninus17

    Ninus17 Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пред се здраво на сите нова сум на форумов! :)
    Ве молам за помош ми треба есеј за понеделник на тема „Човекот е смртен но неговото име може да стане бесмртно“ ако може некој да ми каже барем вовед зашто нишо не ми текнува
    Фала однапред :)
     
  17. M.arija

    M.arija Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2012
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    268
    Aj ako moze nekoj sostav za ekologija :)
     
  18. zWaTuShKo

    zWaTuShKo Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    10
    Има некоја на кого и оди англискиот ? Ако може нека ми напише од 200-250 зборчиња.Ми треба за писмена,денеска имам и баш сеа ми кажаа :) Ако може што побрзо...Фала однапред..и одпозади :P
     
  19. Darya

    Darya Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    51
    пишувај за култура на пиење кафе во македонија од каде потекнува, како се развила, во што се развила итн...ако за такво нешто ти треба составот :)
     
  20. zWaTuShKo

    zWaTuShKo Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    10
    Include:
    *examples from at least 2 different areas,such as films,music,read etc.
    *examples of famous personalities
    *why you feel these people are important to your country's popular culture
    Треба во врска со ова ама мене не ми оди англискиот и не знам да составам ништо...ако може неккој нека ми пише барем нешто побрзо...