1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

  1. EMILI1999

    EMILI1999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    значи имам три теми за оваа недела под итно ми требаат составчиња за секоја посебно,немора мн долги, опфатено најважното и тоа... -Судбината на јазикот е и судбина на народот -Природните убавини на нашата татковина -Впечатоца од гледан филм (кој било не е важно) ВЕ МОЛАМ НАЈБРЗО ШТО МОЖЕТЕ (пратете ми на лп)
     
  2. M.arija

    M.arija Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2012
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    268
    1.Народното творештво- печат на духовниот развој на народот
    2.Јазикот- клуч што го отвара срцето на секој човек
    3.Митовите на модерното време
    4.Општеството и технологијата патоказ за развојот на младата личност или не?
    5.Младоста светла точка во темнината на живото


    Ај ако може некој нека ми напише по нешто за виа теми :)
     
  3. EMILI1999

    EMILI1999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    ве молам дај те бе побрзо мн итно ми треба!!!!!!!!!! ;(
     
  4. dudule

    dudule Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    pomos!

    ako moze nekoj sostav po slobodna tema, ako imate nekoj za IV god p
     
  5. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.981
    Допаѓања:
    4.832
    Пол:
    Женски
    pomos!

    Епа времето што ќе го поминеш тука, седни напиши го.
     
  6. Dragana96

    Dragana96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    23
    луѓе ми треба состав на наслов културен идентитет,може помош
     
  7. SaraTodorova

    SaraTodorova Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Девојки ми треба ваша помош и тоа колку што може побргу....
    За утре имам 4 теми за состав но никако не ми иде некоја идеја ако може некој од вас да ми напише или ако има нешто слично да ми прати
    немора за сите барем за 1 до 2 :**
    -Во народната песна е врежана не само културата туку и традицијата
    -јазикот е жива сила во која е вплотена самопочита на еден народ
    -иднината не постои неа треба да ја создадиме
    -убавите зборови се најкаток пат до успехот
     
  8. Katniss

    Katniss Активен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Јас би ти дала совет. Овие теми, ОСОБЕНО последните две го бараат твоето лично мислење. Иднината? Успехот? Кој е твојот став зад нив?
    Не треба да е дело за високо-признаена награда. Треба да е искрен со цврсти факти и аргументи. Плус за тебе, плус не мора да се преоптеретуваш.
     
    На La.Reina.Del.Sur и Hayley им се допаѓа ова.
  9. girl1111

    girl1111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    334
    Пол:
    Женски
    девојки што би можеле да ми посочите за темата "Впечатоци од новата учебна година" значи толку глупа тема не сум видела никаде.... :x ми треба за утре за писмена ...
     
  10. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Поглупо од ова неам видено ни слушнато |( ќе правам писмена во четврток а ни даде 2 теми
    1.со конците на народниот глас се исткајува вечниот глас на народните умотворби.
    2.''малиот '' човек од народот ја создава големата народна приказна а во неа...
    за првото требало да се пишува за се за гатанки пословици песни итн а за втората само за приказни :@
    неам појма некој ако имал нешо слично за ова нека ми каже нешто од нешто :(
    Фала однапред :*
     
  11. plavata212

    plavata212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2011
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    543
    Пол:
    Женски
    му се наоѓа на некој состав за македонска современа поезија?
     
  12. ana-girl

    ana-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    14 март 2011
    Пораки:
    535
    Допаѓања:
    648
    нешто да имате за хамлет или за дон кихот?
    некакви идеи.. :( благодарам :*
     
  13. the.vampire.girl

    the.vampire.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    879
    Допаѓања:
    1.490
    Пол:
    Женски
    И мене ми треба за ова, ама за во вторник. Дајте само некоја идеа што да пишувам, не мора цел состав :(
     
  14. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    Moжеби ќе му се најде на некој. Моја е,ја пишувавме на тема Канцониер од Франческо Петрарка.Односно трабеш да се опише љубовта на Петрарка кон Лаура.

    "АКО ЉУБОВ НЕ Е-ШТО ЛИ СЕГА БЛАДАМ"
    Лаура,прекрасна девојка со коса како свила.Никогаш не ја запознав,ја сретнав тој ден во црква,ја видов и се заљубив.Помислив и знаев дека не постои поубава жена на светов од Лаура.Мислам секој што ќе ја видеше ќе се заљубеше бидејќи беше пример за совршенство.
    Тогаш ги почуствував оние пеперутки во стомакот,неможев да се борам против своите чусвства.Решив својата љубов да е возвишам и пишувам на хартија.Дење-ноќе творев за таа Лаура.

    Знаев дека никогаш нема да ја запознам,знаев дека засекогаштаа за мене ќе остане недостижна,само платонска љубов.Лаура беше вистинска госпоѓа.Беше мажена и имаше неколку деца,но за жал никогаш не му беше верна на својот маж.Не постои епитет со кој можам да ја опишам нејзината убавина,ја гледаш чиниш сликана е.
    Својот живот решив да го посветам на неа.Започнав со пишување сонети за животот на госпоѓа Лаура,се додека беше жива.Ех,мили мои мислам поблагодарен и посреќен човек од мене немаше,што воопшто некогаш ја видов неа,Лаура.
    Помина долго време,Лаура го напушти овој свет,е тогаш за мене се случи вистинска трагедија.Се ми беше безсмислено,во ниеден момент не се откажав од неа,таа се засолни во моето срце и таму остана засекогаш.

    И после нејзината смрт јас сеуште творев за тоа совршенство од жена.Иако за мене таа остана недостижна и само платонска љубов,сепак знам дека некогаш сум љубел.И тоа толку силно сум љубел што целиот живот и го посветив.Не љубев било кого,туку ја љубев неа,госпоѓата Лаура.Девојката со коса како свила.Иако никогаш не го запознав тоа совршенство,таа ме плени со својата убавина.Го украде моето срце,го зароби.Станав роб на своите чувства.Се врежа во моето срце и таму остана засекогаш.
     
    На pokjemon, Ammy.Lee и Hayley им се допаѓа ова.
  15. chocolate...girl

    chocolate...girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Дечки.. ми треба кратко прераскажување на песната *тешкото* од Блаже Конески, да биде во вид на мал состав. :) Барем строфите да бидат прераскажани. Незнам ама многу глупо ми стои цееела песна за една вечер да успееме да напишаме есеј :@ ...Зедов да пишувам ама никако не ми текнува како да ги обработам..Ве молам за помош.. :$
     
  16. vesnatr

    vesnatr Активен член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    devojki dali imate sostav za mit mi treba hitnoooooo ve molam za pomos :( :( :( :( :drunk: :drunk: :drunk:
     
  17. it.1.girl

    it.1.girl Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2012
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    1
    Дечки за утре ми треба писмена за мит ве молам некој со имат праено или знајт да ми помогнит за воведен и завршен дел :)
    Фала од напред
     
  18. potterholic

    potterholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2012
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    419
    На братучетка ми и требало состави за Клетници од Виктор Иго. Две теми биле -Страданијата на младиот вертер и -Гарванот. Ве молам ако некој нешто знае нека пише тука или во пп. Благодарам однапред.
     
  19. Angie.Angie

    Angie.Angie Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2012
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    9
    Ај женски ако имате некое готово составче за Страдањата на младиот Вертер во ЛП ве молам :D :D :D Или некоја реченица за воведен дел
     
  20. LadyVodolija

    LadyVodolija Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    ESEJ

    ZDRAVO DEVOJKI,DALI NEKOJ MOZHE DA MI POMOGNE VO VRSKA ZA ESEJ ZA PESNATA " BOLEN DOJCHIN" ?
    AKO IMATE NAPISHANO ILI PAK AKO ZNAETE VE MOLAM DA MI DDADETE,ili PAK BAREM DADETE MI IDEJA KAKO DA POCHNAM DA PISHUVAM,SHTO DA PIHUVAM . BLAGODARAM:*