1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

  1. angelovaaslavica

    angelovaaslavica Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Mi trba sostav za lubovta itno e :* fala odnapred
     
  2. little-girl

    little-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2011
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    ИТНО ! Ми треба состав т.е за писмена ми е на тема Крсте Петков Мисирков-За македонцките Работи :) За утре пред 13h ми треба :) Ако нема никој нешто напишано барем малку помош за воведниот и завршниот дел ФАЛА однапред :*
     
  3. Teskin

    Teskin Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Некој да знае да написе состав на тема "Модерното време носи многу предизвици"!
     
  4. smileforever

    smileforever Активен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    Bespomoshna sum barav nasekade nema.

    MASOVNA ELITNA I NARODNA kultura :) znae nekoj neshto? ili sluchajno da ne imate napishano sostav ve molam itno jas vrska neam barav na net nema ako nema tamo shto mozham jas?
     
  5. macikka

    macikka Активен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Девојки пишувам убаво навистина, но моментално немам ни малку инспирација.
    А утре правам подготовка на писмена задача на тема:
    "Желбата и љубовта се крилја за големи дела"
    ako mozete da mi pomognete
     
    На GoodGirl89 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. little-girl

    little-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2011
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Еве ти неколку делови од состави на таа тема па види ти состави ги некако и готова ти е подготовката ;)

    -Никој не може да има само една или да остане само на една. Секоја или продолжува во друга или по нејзиното (не)исполнување започнува нова. Или, најсетне, е само една од многу што таа исполнета или неисполнета почнува да ги открива, да ги поставува, да го бара нивното исполнување.
    Суштинското за желбата како нужност на човековиот опстој е таа да не биде ниту преголема, ниту премала, а чие исполнување да зависи што помалку од други.

    -Желбата и љубовта се оние кои не водат низ животот, оние кои не тераат на разни потези и одлуки. Уште од мали нозе не следат разни желби. Најпрво желбата за некоја играчка која не пленила од излогот, желбата за да пораснеме, желбата за да одиме во школо, желбата за симпатијата да не засака, желбата за да успееме во некоја област на животот, желбата да бидеме среќни.. Сите си имаме некаква цел во нашиот живот, некаков план, кој нашата желба и љубовта кон тоа не тераат да стремиме да го оствариме. Колку што е посилна желбата и љубовта кон тоа, толку поголема е шансата за исполнување на нашите стремежи. За да се остварат тие желби, треба многу труд. Безосетно, трудејќи се, правиме разни големи дела, со кои им докажуваме на целиот свет колку ни е важна таа цел. Со помош на желбата и љубовта, кога ќе ја оствариме нашата цел, правиме големи дела. Скриените крилја длабоко во нас се отвораат, и многу, безбројно многу големи дела, паѓаат како ситни снегулки во долга зимска вечер, баш онаму кај што се најпотребни. Големите дела, се многу вредни кај оние им треба нешто. Не е битно дали е тоа да помогнеш некому, да му го расветлиш тмурниот ден и да измамиш насмевка на неговото лице, да испееш некоја песна, или да посветиш гол некому, битно е дека тие многу значат. Значат како пламен топлина во студена зимска вечер, како капка дожд за жедната сува почва. Всушност, големите дела и не се баш големи по труд и работа, туку големи се по важност и значење.
     
  7. Lalle

    Lalle Активен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Ве молам некој ако има состав за обичаите да ми даде :)
     
  8. Rna

    Rna Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    63
    Lalle еве нешто најдов за НАРОДНИ обичаи , па можеби ке ти помогне . :)


    НАРОДНИ ОБИЧАИ Од големиот број народни обичаи во Македонија направен еизбор на најраспространетите и најзначајните обичаи поврзани со календарот, какооние од зимскиот циклус-Коледе-Бадник, Русалии, Џамала и Водици и од пролетниотциклус-Велигден. За Коледе се карактеристични детските групи „коледари„ кои гиобиколуваат куќите со торби и стапови „коледашки„ и собираат специјални колачиња,пари, јаболки. Сечењето и палењето на бадниковото дрво се моменти од суштинскозначење за Бадник, а на бадниковата трпеза покрај разновидни посни јадења сеизнесуваат и обредни лебови. Обичајот Русалии се изведува во т.н. „некрстени денови„од Божиќ до Водици. Обредните русалиски ора ги изведуваат мажи облечени во бела русалиска облека, со дрвени сабји во рацете, а само водачот носи секира „балта„.Обичајот со маски, Џамала, исто така се изведува во некрстените денови. Во неговатаоснова е сценариото на селската свадба, но и симболично умирање и оживување.Учесниците се исклучиво мажи, а главни ликови се старците, невестата, бабата иорваната-неморалната жена. За празникот Водици најкарактеристично е осветувањетона водата, практикувано во цела Македонија, како и моминските групи„водичарки„ кои, облечени во невестинска носија, со китки во појасот, ги обиколувааткуќите во селото пеејќи пригодни песни. Најкарактеристичен белег на Велигден севелигденските јајца кои се најчесто црвени, но и нашарани со разни мотиви ииспишани пораки како „Христос воскресе„. Од обичаите поврзани со животот,претставена е галичката свадба со невестинска и младоженска носија, свадбарскизнамиња и ковчег со невестинска спрема.
     
  9. Rna

    Rna Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    63
    Сега пак јас. :lol:
    На брачедами и треба состав за детството.
    Таа знае да пишува ама незнае како да почни и заврши. И така.
    Тој шо има состав нека кажи.
    Фала однапред. :*
     
  10. MissKlea

    MissKlea Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2011
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    3
    Ми треба состав на тема:Мојата идна професија ве молам многу ми треба ви благодарам :*
     
  11. kiki14

    kiki14 Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    6
    ве молам за помош ми треба есеј на тема
    " Женските ликови низ содржините на романот Шагринска кожа - реален приказ за вредностите во француското опшество " и уште еден " Рафаел де Валентин - за трагањето по среќата преку богатство и слава ".
    Фала однапред :)
     
  12. Imini

    Imini Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    27
    Ми треба осврт на песната Везилка од Блаже Конески :)
    ви благодарам :*
     
  13. chocolate...girl

    chocolate...girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Девојки во понеделник ќе правиме писмена по мак. јазик, ми треба состави за Тешкото и Везилка од Блаже Конески. :sweat: :sweat: :sweat: :$
     
  14. i-v-a-n-4-e

    i-v-a-n-4-e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    ај некој ако сака да ми помогне во врска со Тешкото и Везилка од Блаже Конески. не ми треба за мене туку за братучетка ми. некаква идеја како да се почне, нз било што. не сум мн по пишувањето па затоа на кој му оди пишувањето мала помош не е на одмет :)
     
  15. ggivgic

    ggivgic Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    ;(
    ke ve molam ako ima nekoj da mi pomogne da napisam sostav ELEGII ZA TATKOVINATA
    [mod-kirilica:worried:x3f00dp][/mod-kirilica:worried:x3f00dp]
     
    На Here му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Here

    Here Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    „Празни улици“

    Ќе може ли некој да ми помогне за писмена по македоски јазик итно ми е ве молам составот треба да е на тема „Празни улици“....Немам никаква инспирација за пишување.
     
  17. GoodGirl99

    GoodGirl99 Активен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    24
    Девојќи во вторник прам писмена по македонски јазик на тема „Бели мугри во македонската поезија“ или „Љубов и носталгија за родната земја“. Ве молам за помош зато шо немам појма шо да пишам. Ако најдите нешто или можеби напишите можите да ми пратите во ЛП или објавете го овде. Ве молам
    Фала однапред :*
     
    На Here му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Here

    Here Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Ми треба состав на тема „Спомени“ за писмена ми е по македнски ќе може ли да ми помогнете. :)
    Ми треба состав на тема „Празни улици“ за писмена по македонски ми е.Немам никаква инспирација за пишување ќе ве молам што е можно побразо да ми испратите може и вп ЛП :)
     
  19. tea94

    tea94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите :)

    Ве молам доколку некој е во можност да ми помогне. Треба да напишам есеј по филозофија и да го направам во вид на презентација на тема ,,Светиот храм,, . Професорот е премногу комплициран.. а јас навистина незнам што да пишувам :worried:
    Ве молам за помош малце, секое мислње е добредојдено за мене. :)
     
  20. natasa31

    natasa31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Одбрана тема : Нова земја

    zdravo ke ve zamolam za pomos :( mi treba da napisam sostav za pesnata "O TESKOTO",za pismena mi e,no nekako nemiodi,se nadevam deka nekoj ke mi poogne pozz :))