1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

  1. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    ,,Тешкото ‘’
    е химна на непокорливиот дух на нашиотнарод и на увереноста дека му претстои светла иднина. Првата строфае емотивна слика за душевата состојба на поетот кој е растреперен одписокот на зурлите и татнежот на тапаните кога се игра Тешкото. Имаголема симболика- орото асоцира на бунт и борба исполнета со крв иоган за да се урне тиранијата и ропството. Преку реторско прашање напочетокот на осмата строфа поетот го искажува ужасот и страдањетоод долгогодишно ропство. Низ целата песна провејува чувство нанастроение за да се заврши со оптимистичко чувство на радост и среќазаради слободата на татковината.
    Везилка
    Поетот со првите стихови започнува дијалог со старата иискусна везилка од која бара сопатник во потрагата за инспирација, воизнаоѓање на соодветните зборови од кои еден по еден ке го навезеона што се нарекува проста и строга македонска песна. Тој ја истакнувасвојата длабока вознемиреност и растрепереност и вели:
    “ Везилке, кажи како да се роди,Проста и строга македонска песнаОд ова срце што со себе водиРазговор ноќен ви тревога бесна”.
    Тој го бара одговорот во прегратките на тешкото минато, во времето наголемите историски настани испреплетени со маки и страдањаовенчани со крв и коски, со болки и солзи за изгубената слобода,изгубените надежи, згаснатите здивови на илјадници кои го дале ипоследниот од својата земја, за своите чеда, за себе и за човечноста.

    Везилката како сведок на се она низ што поминал македонскиот народму дава совет и насока и му вели да провлече два конца од срцевината,едниот црн а другиот црвен. Црниот буди морничави таги, а црвениотсветол и стрвен копнеж. Тука веќе е исткаена таа симболичност наовие две бои, едната како боја и белег на смртта, темнината и стравот,а другата како повик за револуција, повик за борба, крик извишен восудбинската вкрвавена зора. Му вели да ги земе при себе и да живеепесна од копнеж и песна од мака, стихови во чиј стожар лежисудбината, мачното, стихови кои ќе допрат до сечие срце и ќепредизвикат чувство на бунт и разгор:“
    Везилке крени наведена лика,Погледај в небо во претпладне злато:Се шити таму и чудесно бликаТвојата везба на синото платно”.
    Ја храбри дека слободата е близу, дека стравот, страдањето иболките ќе минат за миг, во оној момент кога ќе се почувствувасинилото на небото, кога ќе се појави синиот конец на дебелотоплатно. Везилката го поттикнува и понатаму, му зборува за своитеспомени помагајќи да ја доврши својата песна, својата низа однавезени зборови кои кријат радост и тага, живот и смрт, слобода иропство, - се како еден контраст, на една неразделна целина во којаедното не може без другото. Му зборува дека тие две бои, црвена ицрна, тие бои на жарта се оние кои создаваат немир и страв, се ониекои будат морници и солзи, спомени и сеќавања. А поетовото око ко натрепетна срна е она што постојано бара чудесен звук, жариште намотиви и инспирација за своја наредна песна, за свој иден стих.Останува само везилката, и понатаму опкружена со тие две бои, со тиедве судбини кои пополека но сигурно го пригушуваат и гаснат секојнејзин мил спомен. Зашто таа видела слики и призор на црнило ихорор, а ние ја слушаме само вистинската приказна за едно бурновреме.
    “-И најмил спомен што в душа ми блесне,Се гаси од нив ко цвеќе без боја,Но ти што ловиш звук на чудна песна,Ти си ја кажа судбината своја.”


    Стилска фигура како реторско прашање со кое бара совет одвезилката и започнува разговор со дијалошка форма на неа. Во вторатастрофа одговорот е јасен и има симболичко прикажување. Црнатанишка го симболизира ропството, маките и страдањата намакедонскиот народ, а црвената нишка, борбата и копнежот послобода. Има контраст:“
    едниот буди морничави таги Другиот копнеж и светол и стрвен”
    И вториот дел од песната е во дијалошка форма. И повторнореторско прашање и компарација за да на крајот заврши зборувајќи засебе, за својата судбина како творец, уметник.
    Еве од нет нешто што најдов.....
     
  2. treasure

    treasure Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    На сестрами и треба состав на тема:
    1. Сакам да живеам во свет без насилство
    2. Кога срцето е полно со надеж
    ви благодарам :*
     
  3. Ella.313

    Ella.313 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2012
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    149
    Пол:
    Женски

    Љубов и носталгија за родната земја


    Седејќи на тераса одалечена илјадници километри од дома и гледајќи го заоѓањето на сонцето почувствував чудна болка која почна да ми ѓи потиснува градите.Од,за мене необјаснива причина,влегов во дневната соба и ѓи земав албумите кои мојата сакана мајка ми ѓи беше испратила пред една недела и почнав да ѓи гледам.Прелистувајќи ѓи албумите,гледајќи во сите слики од моето безгрижно детство,моитепрви чекори,слави,родендени,празници прославувани со најблиските,одеднаш ја препознав болката.
    Тоа е носталгија.Да,носталгија за мирисот на моето детство,за мојата улица во која долги години ја ткаев мојата животна приказна.Неописиво е чувството колку некои мириси знаат да разбудат недостасување,колку некои песни знаат да разбудат трепет кој како грозница го протресува секое делче од телото..Љубов,тоа е чувството на сакање на татковината,чувството на припаѓање.Замижив,препуштајќи им се на емоциите и во истата секунда бев таму-во мојата сакана татковина,во мојата Македонија.Како вчера да беше..станувам и мирисот на пиперки од соседната соба ги мами моите сетила и го буди мојот апетит.Чекорејќи кон кујна,ја здогледувам мама со престилка како ми го подготвува моето омилено јадење-омлет со урда и пиперки.Ја бакнувам,како и секогаш и седнувам да јадам.Му заблагодарувам на бога за прекрасната трпеза и му се препуштам на вкусот.По јадењето,излегувам на тераса и го здогледувам соседот како се подготвува да прави зимница-го поздравувам и длабоко вдишувам воздух.Среќна сум,мирисот на дома секогаш буди чуден копнеж во мене,мириса на мене,тука е идентитетот на моето постоење.Тука постојам,тука припаѓам,тука сум ЈАС.Првиот чекор,збор,бакнеж,љубов-се е тука,во мојата татковина.
    Отворајќи ѓи очите,почувствував како неколку солзи капнуваат сакајќи да ја измијат мојата тага.Се замислив за миг и ги избришав солзите.Нема да плачам,па јас сум најскапоцен дијамант-носам богатство во себе од претците дарено,рачно исткаено,во песна испеано,во оро изиграно,во традицијата скриено,во сонцето запечатено;ја носам во крвта љубовта,борбата за почит,истрајноста,радоста,тагата,достоинството на мојот народ..во тоа е блесокот.Не е важно каде блескам,туку зошто блескам а тоа далечината не може да ми го одземе.
    Се надевам ти се допаѓа и чекам да пишеш што си направила.Поздрав и среќно :)
     
    На GoodGirl99 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kristina123456

    kristina123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    хелп!!!
    ми треба состав на тема љубов во срцето мое
    по можност да се работи за љубовта кон мојата најдобра другарка
    ако неможете цел состав барем некоја реченица ве моламм ми треба за утре :(
    целосно заборавив
     
  5. Angela-8

    Angela-8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    ај ако можете да ми пишете состав на тема зошто го сакам скопје :D ви благодарам однапрет
     
  6. IvanaOneD

    IvanaOneD Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Мобилни телефони

    Ако може некој да ми даде неколку реченици како вовед или што да пишувам за „Балада“ „Елегија“ „Романса“ тоа ми се темите,имам нешто напишано али иам проблеми и мн се нервирам :///
    АКО МОЖЕ ПОМОШ,општо за темите само не дефиниции,туку како анализа,БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД
     
  7. Imini

    Imini Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    27
    Ако има некој напишано нешто за лектирата Чорбачи Теодос нека пише..
    итно ми треба. :worried:
     
  8. MissKlea

    MissKlea Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2011
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    3
    Има некој што би можел да ми помогне ве молам ? :(
     
  9. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Може некој да ми напише состав на теми:
    -Мојот најубав сон
    -Саканиот учител

    Ве молам, итно е. Ви благодарам однапред. :)

    и да знам темите ни се многу убави |( :D
     
  10. Anonymous-123

    Anonymous-123 Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Aj ako mozesh pobaraj vo tetratkite, mi treba mene za utre mi e :P
     
  11. simpaticnaa

    simpaticnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    684
    Скопје е мојот дом , мојот живот , тука се сите кои ги сакам , ги чува моите спомени, многу делови од овој град сведочат за моите искуства , сведочи за мојата љубов и тогаш кога сум била оддалечена од овде.Го сакам Скопје затоа што мојата интимна географија речиси сосема е испишана овде. Ако треба да ја нацртам мојата скопска мапа, ќе се добие еден сосема поинаков град чија мапа не може да се купи во ниту еден киоск. Моето Скопје се состои од оние места и луѓе што ми се драги, од убавите среќни мигови што изминале и нема да се вратат, од нештата што ќе ме потсетуваат на оние среќни мигови што допрва ќе ги доживеам. Го сакам тоа Скопје и си дозволувам да го наречам мое.Го обожавам Скопје и дел од луѓето тука, авангардниот дух што го носи во себе и аурата на град во кој-секогаш се случува нешто големо
    Се надевам ти се допаѓа,ти додади уште малку :)
     
  12. angelovaaslavica

    angelovaaslavica Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    mi treba itno sostav za lubovta fala vi odnapred
    :D :D :D :D :D
     
  13. ggivgic

    ggivgic Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    ај ако има некој состав за ЕЛЕГИИ ЗА ТАТКОВИНАТА БЕ МОЛАМ
     
  14. simpaticnaa

    simpaticnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    684
    Ljubov...Tolku kratko zborce a tolko dolgo znacenje...Sto e toa vsusnost???Opsesija?Minilivo cuvstvo???Ili nesto poveke?

    Ljubovta e kako sonce koe gree.Kako mesecina koja sjae.Kako solza sto se lee.Golema ili mala?Taa e tolku posebna...Nevozvratena...Ah toa poznato cuvstvo, koe predizvikuva dusata da ti gori.Predizvikuva da se pokaes sto si se vljubil.Predizvikuva na celiot glas da vikas "Ljubovta e samo bolkaaaa!"

    No, ne e!Taa e prekrasna, ubava, magicna...Samo izlezi nadvor od toj temen agol pogledni kon neboto,kon nebesnata sinina kon belite oblaci.Ili noke pogledni kon zvezdite.Se ke ti stane jasno.Imeto negovo kako da go pisuva na neboto.Srcdeto kje pocne da ti cuka.Mirisot na rozata kje dopre do tvoeto srce.Kje sfatis:Ljubota ne e samo bolka.I da e nevozvratena sepak e dobro sto si ja pocuvstvuvala.Poznato ni e cuvstvoto koga kje go vidis nego.Treperis celata, ima nekoj poseben sjaj vo tvoite oci.Sakas da go pregrnes i nikogas da ne go pustis.No, ne mozes.Taa prikazna od koja nesakas da izleze.Sakas bajka a dobivas surova realnost.Sakas sonot koj go sonuvas dodeka spies da se ostvari, no ne se ostvaruva.Dodeka ako ljubovta e vozvratena ti si sreken.Letas do neboto i nazat.Go drzis sakaniot sa raka i ja planiras idninata.Nisto ne ti e vazno.

    Ljubovta predizvikuva da zacekoris po patot na rozite iako ne znaes deka tamu ima i trnje!I da places i da se smees taa ostanuva ista.Ne mozez da go izvadis od mislite sakaniot.Sakas da mu kazes odi si od mojot zivot, no ne mozes.

    Sum posakuvala i da go mrazam, no ne mozam.Znam sum pocuvstvuvala na svoja koza.Kako e da sakas a da ne bides sakan.Tagata te obvzema.Vo temna nok gledas kon zvezdite.Solza se lee kako zname na nevozvratena ljubov se vee.Ljubovta ne menuva.Porazot predizvikan od nea ne pravi posilni.Posle edna ljubov doaga druga.Posle poraz doaga pobeda.

    I POSLE BURATA NEBOTO E SINO, SRCETO PODGOTVENO ZA NOVA LJUBOV
     
    На Golden, MaggieTatum и mrs.Styles им се допаѓа ова.
  15. anastasija98

    anastasija98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2012
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    13
    ми треба состав за чекорам во светот на возрасните ве моалм помогнетеми за отцена мие
     
  16. mrs.Styles

    mrs.Styles Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    7
  17. zWaTuShKo

    zWaTuShKo Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    10
    Ми треба состав на англиски за Description a friend и E-mail. Да има над 240 збора.Бидете побрзи.Кој знае нека напише.Ии се надевам дека овој пат некој ќе ми помогне.
     
  18. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Ми треба состав на тема "Злосторството не убива самите себе" . Ако имате некоја идеја -пишете ми во лп!
     
    На emilijag и mrs.Styles им се допаѓа ова.
  19. mrs.Styles

    mrs.Styles Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    7
    Mи треба состав за моето родно место ве молам помогнете ми немозам да написав... :D
    Ви благодарам однапред :D
     
  20. mrs.Styles

    mrs.Styles Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    7
    Mи треба состав за моето родно место ве молам помогнете ми немозам да написав... :D
    Ви благодарам однапред :D