1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

  1. Siksi

    Siksi Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    305
    ако може некој да ми даде и да ми помогне за состав на тема вистинското пријателство најголемо богатство , и слично со овааа тема за другарството :) ако може составот во лп :angel:
     
  2. Pufchence

    Pufchence Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Ми треба состав за тема: Детство Ве молам итно ее !! Ви Благодарам однапредд..!!
     
  3. Sarleta

    Sarleta Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    10
    Aко не ви е теско ве молам помогнете ми ми треба за утре(вторник) да написам состави
    Теми:
    1.Ликот на Кузман Капидан во поемата Сердарот "На овенчаниот македонски поет Глигор Прличев.
    Овенчаниет е Ловоровиот венец и треба за него да писуваме каде го добил...и треба за Глигор Прличев дело.
    2.Крсте Петков Мисирков-основноположник и реформатор на македонскиот јазик.
    3.Македонската историја симболично претставена преку македонскотот и народното оро и традиционалниот вез во поезијата на Блаже Конески (според обработените песни "Тешкото" и "Везилка"
    ВИ БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД :D <3
     
  4. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.097
    Пол:
    Женски
    Дали некој има состав за Јазикот во литературата и Општо за литературата..ми треба хитно
     
  5. Foreveryoungiwannabe

    Foreveryoungiwannabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    685
    Добро,вие сите што поставувате тука молби за тоа да ви напишат состав,мислите дека некој ќе седне тука на вас состави да ви пишува? :^) Времето што го потрошивте д побарате состав-ќе напишевте еден.Па состав-лесно е.На никој не му е толку досадно да седне да пишува толку состави за некој :shake:
     
    На cheetah.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Pufchence

    Pufchence Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    ВЕ МОЛАМ!!! Дали некој има состав за Детство?? :sweat: Ако има нека го напиши или ако го бива да состави нека составии...!!!! ВЕ МОЛАМ!! ИТНО Е :sweat: !!! ;( :| :drunk: :worried:
     
  7. stefanija123

    stefanija123 Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ми треба состав на тема "Опис на природна појава" и "Јазикот наш најголемо богатство" не мора да е многу уметнички за седмо одделение е.
     
  8. Ane-99

    Ane-99 Активен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Може ли некој добар состав за есента? Онака општо за есен....Ми треба за писмена по македонски....за утре ми е. Ве молам помагајте :*
     
  9. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.097
    Пол:
    Женски

    А што би пишела/пишеле тука, освен тоа да побарам состав или помош околу тоа како да најдам состав низ нет и слично?

    Не ми иде некако да напишам: “Јас обожавам состави и пишам по еден секој ден.

    :^)
     
    На OneDirection, pamelche и anuskaNESTLE им се допаѓа ова.
  10. dealolipop

    dealolipop Активен член

    Се зачлени на:
    18 август 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    10
    Значи ни даде за писмена работа да пишуваме од „Големи и мали“ за децата што се ликовите.
    И сега јас сакам да почнам вака „Луѓето неправилно ги делиме на големи и мали, бидејќи дел од возрасните по своите постапки, воопшто не се големи, додека во малите т.е. во децата навистина се кријат големи луѓе со огромно срце.“ некако продолжение и завршен дел ?
    Не ми се брза за во понеделник ми е !
     
    На срце <33 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. dealolipop

    dealolipop Активен член

    Се зачлени на:
    18 август 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    10
    Есента е на некој начин убав период на време ,барем што се однесува за мене
    може по мирисот на воздухот дека веќе завршило жежкото лето ,па сега оваа промена е некако
    со свој шарм заводливо без да сака те освојува. Шетајки по улицата ги забележав сите дрвореди на некои од нив лисјата беа веќе свенале некои жолтеникави а на едни само голи гранки сонцето ја немаше онаа летна жештина па мораше да се облече палто луѓето од градската чистота со забрзан ритам си ги исполнуваа своите обврски
    Еве колку најдов :)
     
    На Ane-99 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. dealolipop

    dealolipop Активен член

    Се зачлени на:
    18 август 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    10
    Човекот еднаш се раѓа, еднаш умира и само еднаш е дете. Најубавиот, највеселиот, најбезгрижниот живот е животот на детето. Детето е искрено, наивно и среќно. Убаво е да си дете велат сите. Спомените од детството остануваат длабоко врежани во срцата на секој и траат се додека чука срцето.
    Многу е тешко да си дете. Чудно но вистинито. Возрасните се опседнети со свои проблеми, забораваат дека и тие некогаш биле деца, па и неможат да ги сватат некогаш детските лудории. Секое дете сака да биде сакано, милувано и неговите мали но слатки желби да бидат исполнети. Проблемите на децата честопати честопати возрасните не ги сфакаат сериозно и тоа носи жал и тага во малите,слатки и искрени детски срца.
    Не сакам да пораснам и да бидам дел од светот на возрасните. Таму нема игри, дружења, смеа и искреност. Возрасните имаат премногу обврски и забораваат на дружењето, забавите, игрите. Родителите го користат сето свое слободно време за дружење со своите деца, но децата бараат повеке љубов. Детскиот свет бргу поминува, така ни се чини нас децата. Детскиот свет е свет на приказни, игри, дружења и безброј дни исполнети со радост. Секој човек кога раскажува со длабоки чувства и без здив се секава на најубавиот дел од животот. Затоа на сите деца во целиот свет им порачувам ,,живејте го среќно и весело детскиот живот не брзајте во светот на возрасните“.
    Eвеее :D
     
    На The Drifter му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Inna5

    Inna5 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    625
    ЈАс имам,мислам дека се два.
     
  14. 077546451

    077546451 Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    mi treba analiza од zbirkata "Denicija" od Petre.M. Аndreevski na bilo koi (2)pesni |(
     
  15. macikka

    macikka Активен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Може ли некој добар состав за есента? Онака општо за есен....Ми треба за писмена по македонски....за утре ми е. Ве молам помагајте :*
     
  16. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Ќе може да ми напишете или дадете линк за државното уредување во самуиловтото царство?Никаде не можам да најдам... |( Ве молам....
     
  17. brokenHeartgirl

    brokenHeartgirl Активен член

    Се зачлени на:
    27 април 2012
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    15
    Може ли да ми напишете еден состав на тема „Пред отворената врата кон светот на возрасните“ :sweat: :sweat: :sweat: :sweat: Ве молам ако можете до утре Итно ми е :sweat: :sweat: :sweat: :sweat:
     
  18. Kathlin

    Kathlin Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    232
    Еве ова го најдив во учебникот по историја за 2 година :)
    Македонското Царство било централизирана држава.На чело на државата стоел монархот-царот,кој имал неограничена власт.Царот живеел во престолнината Преспа,а подоцна во Охрид.На владителскиот двор,постоела дворска канцеларија,каде се пишувале заповеди,писма,пораки и др.За полесно управување,државата била поделена на области.Областите ги управувале управници,кои биле од благородничко потекло.Важна улога во државата имала црквата.Со прогласувањето на Самуил за цар,Македонската држава била издигната во ранг на архиепископијата.Седиштето на архиепископот се наоѓало прво во Преспа,а потоа во Охрид.За да ја придобие поддршката на црквата,владетелот и давал подароци и имоти.Населението се состоело од благородници,занаетчии и селани.
    Се надевам ќе ти помогне :hai:
     
    На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
  19. 123456789987654321

    123456789987654321 Активен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    дали има некој случајно за овие теми состави

    размислувајќи со лошото го занемаруваме убавото.

    вистината е најдобро решение на проблемите.

    бесцелната работа е најтешка казна.
     
  20. alilali

    alilali Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    состав на тема животот на големите и малите

    Ми треба состав со тема ,,Животот на големите и малите,, од лектиратаголеми и мали од Бошко Смаќоски
    ВЕ МОЛАМ ПОМОГНЕТЕ МИ МИ ТРЕБА ЗА ВТОРНИК ЗА ПИСМЕНА РАБОТА МИ Е ,БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД
     
    На срце <33 му/ѝ се допаѓа ова.