ТЕМА: Состави

Мислење 09 Дек 2012, 22:01

ај ви се молам кој има Есеј за Гилгамеш
Есеј за Илијада
Есеј за Царот Едип да ми казе нешто или некој линк ако има некаде на нет. ве молам итно е за сестрами
lejdiii

Фем почетничка

116
Мислења: 29
Зачленет: 19 Фев 2011, 17:11
БИДИ ЖИВ ИЗРАЗ НА БОЖЈАТА ЉУБОВ :__љуби со лицето[list=]__љуби со погледот[list=]__љуби со насмевката[list=]__љуби со топол збор..[/list][/list][/list]

sweat2

Сино цветче

6930
Мислења: 236
Зачленет: 15 Апр 2012, 19:02

Мислење 10 Дек 2012, 16:26

Сестра ми е 8-мо,има некоја задача да напише некој состав по македонски јазик.Кој сака да помогне,нека ми пише лп,за утре е. :)
Barbie.g

Фем почетничка

127
Мислења: 19
Зачленет: 08 Дек 2012, 19:00

Мислење 10 Дек 2012, 19:54

Навидум груба, но реална слика на човечката положба во луцидноста на својот живот дава Ками – слика на странец во сопствената кожа.
Мерсо е вистински модерен апсурден лик. Тој верува дека ништо нема смисла, не го пронаоѓа значењето на овој свет. За него не е важно дали ќе се умре денес или утре. Кај овој карактеристичен апсурден јунак најсилни белези се егоистичноста и рамнодушноста. Тој не ја посетува својата мајка, па и одбива да ја види во ковчегот за последен пат. Наместо да е во длабока жалост, тој се забавува со Марија и се дружи со своите пријатели.
Нему му е сеедно со кого го проаѓа своето слободно време, исто како што му е сеедно дали неговиот пријател е криминалец. Токму оваа рамнодушност полека го бутка Мерсо кон својата пропаст. Тој ниту го оспорува, ниту го прифаќа бракот на Марија. За него ништо нема смисла, нема што не може да стори, но ниеднаш не знае дали навистина сака да го стори тоа.
Тој без никакво објаснување и причина, под заслепувачкото сонце на плажата истрелува пет куршуми во Арапот. Веднаш се испречува моралното прашање: зошто Мерсо врши убиство кое како и се друго за него, нема вредност? Ситуацијата е вистински парадокс - тој е рамнодушен кон гревот и злото кое го извршил. Општеството го прогласува Мерсо за чудовиште, а судот го презира поради неговото неверување во Бога, кое го смета како решение за стравот од бесмислата на животот. Несомнен е и презирот од Мерсо кон самото општество кое не верува вистински во Бога, а се повикува на него секогаш кога им е потребен.
На крајот Мерсо сфаќа дека се што му останало е смртта. Тој е сигурен дека таа ќе дојде, сигурен е во себеси и во својот живот што му преостанува. Но сепак, не сака да се покае и не сака да поверува во Бога.

Но ако светот е апсурден, тогаш има ли некаква смисла човековиот живот? Човекот умира кога ќе престане да се бори, кога ќе стане рамнодушен. Единствен излез е надежта - онаа ирационална надеж која човекот ја одложува, чекајќи нешто што не е тука да ја донесе смислата на вистинскиот живот. Спасителот сме всушност – ние. Оние истите кои не го знаеме вистинското значење на животот, кого животот многупати не фрлил во бездна.

Ilina.I напиша:Ве моламм да ми напишете состав и ако може да биде денеска готов на тема Отуѓувањето во "Странецот" и
"Чекајќи го Годо". Благодарам однапред :)
zarah

Сино цветче

12751811
Мислења: 358
Зачленет: 25 Јун 2012, 11:41
Локација: во мојот микрокосмос

Мислење 10 Дек 2012, 22:14

ај ако може некој да ми даде идеја (или да ми напише состав) во врска со романот Шагринска кожа ("Алчноста на Рафаел" и "Моќта и желбата") и драмата Вујко Вања (нешто во врска со главните женски ликови -Соња и Елена и "Себичноста на проф.Александар") ве молам ИТНО ми е :worried:
Whatsername997

Бело цветче

1915
Мислења: 74
Зачленет: 09 Јан 2012, 17:55
Локација: jingle town
Nobody likes you,
Everyone left you,
They're all out without you,
Havin' fun.

Мислење 11 Дек 2012, 10:01

ќе ве молам под итно ми треба состав за темава сидата и дрогата најголемо зло на денешницата ..а помогнете ми
svatka

Фем почетничка

00
Мислења: 2
Зачленет: 11 Дек 2012, 09:52

Мислење 11 Дек 2012, 10:32

svatka напиша:ќе ве молам под итно ми треба состав за темава сидата и дрогата најголемо зло на денешницата ..а помогнете ми

Пиши на :
https://www.google.com/
Сида, и пребарувај што те интересира, имаш се на готово
После пиши дрога и ќе најдеш многу текстови од кои ако ги уклучиш мозочните клетки, ќе составиш и тоа каков состав.

На форумов се зачлени само дека ти требаше состав? :x
Abeja

Жолто цветче

44042933
Мислења: 2531
Зачленет: 24 Мар 2011, 01:01
Локација: Скопје
Слика

Мислење 11 Дек 2012, 12:16

Пф... какви услови за метафора има надвор со снегов. Ти не можеш состав да напишеш. Бело... ах бело... снежно бело...
Lilit

Црвено цветче

220582810
Мислења: 5591
Зачленет: 25 Ное 2009, 22:51
Локација: Зрно грашок

Мислење 11 Дек 2012, 12:29

Ако немаш инспирација за пишување, чуј бато Ване што ќе ти каже за сидата.
Artemission

Жолто цветче

72053911
Мислења: 1526
Зачленет: 22 Јул 2011, 14:09
Локација: Градот убав

Мислење 11 Дек 2012, 12:33

Или ако треба да каже што би сакала повеќе (хив позитивен или негативен), може да го погледне ова видео со интервју на комшиите :rofl:

https://www.youtube.com/watch?v=cHyhQZFf4aI

Скриен текст: покажи
Зошто некои видеа ми ги покажува а некои само ми ги дава како линк, до видеата ли е до што ли е?
Abeja

Жолто цветче

44042933
Мислења: 2531
Зачленет: 24 Мар 2011, 01:01
Локација: Скопје
Слика

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: angela999, denicija123 и 11 гости