ТЕМА: Состави

Мислење 20 Мар 2012, 19:51

Може состав некој на тема екологија? или песна. :D
Аватар на корисникот
Minareli

Сино цветче
 
1922
Мислења: 121
Зачленет: 15 Фев 2012, 14:46
Nemoj se ničemu čuditi. Stvarnost ima dva lica, ljudi takođe.

Мислење 20 Мар 2012, 20:25

Minareli напиша:Може состав некој на тема екологија? или песна. :D

Ефект на стаклена градина,
Климатски проблеми во позадина,
Озонската обвивка стана кршлива
Лесната атмосфера загушлива.
Обновливите извори на енергија да ги зачуваме
Штетата која е направена, да не ја повторуваме.
Како природата нам ќе ни врати,
А колку за здравјето треба да се плати?
Последиците од негрижата ќе бидат бројни
Еколошка амбалажа во еколошки војни.
Складирање на отпад, вродена навика
Навремено освестување, за избегнување еколошка паника.
Акција преземи вредна, зашто природата е една.

Бајаги е дебилна, ама барем образува акростих.
:D
Плус, не ми се верува дека во 7мо одд. некој задава задача да се напише песна за ваква банална тема, мислам колку ли само поетски можеш да се изразиш? :D
Моето сочуство.
Аватар на корисникот
Trendafilka

Црвено цветче
 
2680912903
Мислења: 5945
Зачленет: 28 Дек 2009, 15:12
Локација: 221B Baker Street
Don't Trust Anything That Bleeds for Five Days and Doesn't Die . . .
Што е убав овој свет - онде го*но, овде цвет.
СликаСлика

Мислење 20 Мар 2012, 21:49

Trendafilka напиша:
Minareli напиша:Може состав некој на тема екологија? или песна. :D

Ефект на стаклена градина,
Климатски проблеми во позадина,
Озонската обвивка стана кршлива
Лесната атмосфера загушлива.
Обновливите извори на енергија да ги зачуваме
Штетата која е направена, да не ја повторуваме.
Како природата нам ќе ни врати,
А колку за здравјето треба да се плати?
Последиците од негрижата ќе бидат бројни
Еколошка амбалажа во еколошки војни.
Складирање на отпад, вродена навика
Навремено освестување, за избегнување еколошка паника.
Акција преземи вредна, зашто природата е една.

Бајаги е дебилна, ама барем образува акростих.
:D
Плус, не ми се верува дека во 7мо одд. некој задава задача да се напише песна за ваква банална тема, мислам колку ли само поетски можеш да се изразиш? :D
Моето сочуство.

Награда ќе земе. :rofl:

Ама озбилна сум, вие песни палат кај комисии. Утре е денот на пролетта, екологија, дрн дрн... Сигурно имаат некој конкурс. :rofl: Јас со каква глупа песна освоив некоја награда на ниво на Општина, не сте свесни. Бетер од оваа. Не е за јавност, ни па за фалба. :D

Пардон за офтопик. :$
Аватар на корисникот
Doozy

Жолто цветче
 
1642815844
Мислења: 2302
Зачленет: 22 Апр 2010, 22:01

Мислење 20 Мар 2012, 23:20

@Minareli

Прво треба да имаш некаква структура,а тоа би рекло:вовед,разработка и заклучок.На тоа ќе додадеш и содржина нормално.Воведот на пример за тема љубов,девојките секогаш го почнуваа со некој шаблон како:
"Љубов-милозвучен збор составен од...",или "љубов,како тоа прекрасно звучи-милозвучно зборче составено од една,две,три,четири,пет букви". :D По истиот шаблон идеш и за екологијата.
Пр.Екологија,како тоа прекрасно звучи,милозвучен збор составен од една,две...девет букви :D ,или ако сакаш посебен spin или edge да дадеш на составот тогаш идеш на варијанта "Екологија,како тоа прекрасно звучи,милозвучен збор кој ја симболизира грижата за чистата околина" :D .Ако те гледа професорката некако чудно,кажи и дека фино се сеќаваш дека сте имале писмена за љубовта пред недела-две или месец дена :D .Во вториот дел од воведот ќе објасниш од каде доаѓа зборот екологија,ти текнува од "екос и логос" :D .Па следува разработката.

Во разработката ќе кажеш зошто е битно да водиме грижа за чистата околина.Меѓу другото,ќе кажеш дека времето се затоплува и заљубените парови во парови тројки ги окупираат природните убавини како:паркови,реки и езера.Никој не сака да се ваља по трева која не е чиста,никој не сака да плива у загадено езеро.Да се ставиме за еден момент како им е на животните кои секојдневно умираат како резултат на нашето невнимание.Ретко која парова тројка би општела у загадено езеро :D .На крајот доаѓа заклучокот.

У заклучокот прво ќе кажеш дека секогаш земаш активно учество во пошумување или слични еколошки акции.Ќе кажеш дека свеста треба да се издигне кај секој за подобра и почиста околина и иднина.Ќе завршиш со тоа дека иако у светски размери се организираат акции,сепак тоа што се превзема не е доволно,и ќе кажеш дека потребно е почесто да се возат велосипеди кои
предизвикуваат пријатни чувства кај понежниот пол :D ,а акциите од типот подари цвет кој расте у дланка преку апликации како Skype треба да се интензивираат :D .

Мислам дека објективно 2 на 3 не ти бега,дури можеш и тројче да земеш :D .
Аватар на корисникот
HardSex

Сино цветче
 
26966
Мислења: 205
Зачленет: 25 Апр 2011, 00:16

Мислење 21 Мар 2012, 09:46

ymwaa имам многу убав сосав за аванура што го напишав за писмена по македонски јазик и имам 5.
Аватар на корисникот
jagotka123

Жолто цветче
 
553
Мислења: 1176
Зачленет: 03 Мар 2012, 19:13

Мислење 21 Мар 2012, 11:36

Здраво дечки ми треба состави на теми:
1.Животот е единствен дар кој не ја знае цената
2.Треба да паднеш ниско за да се почувствуваш среќен
Ве молам некој ако има нешто барем само за едната тема нека пиши плс
dance0000

Фем почетничка
 
00
Мислења: 17
Зачленет: 02 Сеп 2011, 18:17

Мислење 21 Мар 2012, 15:17

Фала ви многу! :D
а ако знаете некој состав на тема зашто не би израдувал
ми треба за неделава писмена праам и стварно ништо не ми текнува на темава -.-
Аватар на корисникот
Minareli

Сино цветче
 
1922
Мислења: 121
Зачленет: 15 Фев 2012, 14:46
Nemoj se ničemu čuditi. Stvarnost ima dva lica, ljudi takođe.

Мислење 21 Мар 2012, 17:44

Devojki ve molam mi treba sostavi na ovie tri temi:
Krikot na majkata priroda
Nad se caruva prirodata,osven na stravot pred nea
Go sakam covekot,no prirodata mie e pomila
Pomognete mi barem na edna od ovie.. pozz :D
anastasija-d

Фем почетничка
 
00
Мислења: 2
Зачленет: 21 Мар 2012, 17:38

Мислење 22 Мар 2012, 16:38

Devojki mi treba sostav za ponedelnik Na temi:``Prikazna od skolskata klupa``i SAkam da znam... Ve molam pomognete mi jas sum bolna i ne mozam da pisam :)
posvoena

Фем почетничка
 
00
Мислења: 12
Зачленет: 07 Мар 2012, 15:47
:P <3

Мислење 22 Мар 2012, 16:45

posvoena напиша:Devojki mi treba sostav za ponedelnik Na temi:``Prikazna od skolskata klupa``i SAkam da znam... Ve molam pomognete mi jas sum bolna i ne mozam da pisam :)

хахаха тоа што си болна тука не пали. :D Мислам форумов не е институција-школо не се секирај нема да треба да донесеш оправдание :D
извинете на оф топик ,ама баш ме насмеа морав да цитирам. :hai:
Аватар на корисникот
song

Сино цветче
 
4329
Мислења: 123
Зачленет: 08 Јан 2012, 18:02
Локација: Vo potraga.. ;)

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 7 гости