ТЕМА: Состави

Мислење 13 Мар 2013, 23:07

Butterfly14 напиша:
kristina123456 напиша:мозе некој во лп. да ми напише состев на тема .една моја авнтура. ве моламм за утре ми е :)

Врати една страна назад имам постирано нешто што најдов од интернет. :)

пола одд ке го има тиј насекаде е тој состав ми треба друг посто наставницката ги цита од интернет и кецови во дневник пагаат за преписано
Аватар на корисникот
kristina123456

Сино цветче
 
1113
Мислења: 148
Зачленет: 08 Јун 2012, 00:20

Мислење 14 Мар 2013, 00:31

Ако може некој да ми напише состав на тема карневал ...Ве молам :)
Belieber.24

Фем почетничка
 
00
Мислења: 2
Зачленет: 14 Мар 2013, 00:22

Мислење 14 Мар 2013, 09:42

Sarleta напиша:Ми треба итен состав за тема "моите авантури" Ве молам помогнетеми..Фала однапред :))

Јас имам напишано еден состав на слична тема, мислам дека би ти користело ако сеуште ти треба пиши ми во ЛП :lol:
Аватар на корисникот
la-nina

Фем почетничка
 
2519
Мислења: 26
Зачленет: 10 Мар 2013, 10:40

Мислење 14 Мар 2013, 10:55

zdavo mi treba sostav na tema Народната литература ги одразуванародниот бит и култура на македонскиот народ.ке ве молам за утре ми треба
kujtime

Фем почетничка
 
00
Мислења: 2
Зачленет: 14 Мар 2013, 10:50

Мислење 14 Мар 2013, 18:25

Дали некој има нешто на тема "Љубовните и патриотските чувства воспеани во Сонетниот Венец" ?
Неможам ништо да најдам на нет а од лектират нема ништо да разберам за да најдам нешто вакво... :worried: :worried: :worried: Ако има некој нека ми пише во ЛП !
Аватар на корисникот
WhiteAngell

Бело цветче
 
3634
Мислења: 89
Зачленет: 09 Мај 2012, 16:23
Слика

Мислење 14 Мар 2013, 20:47

Епа вака феминки, бидејќи повеќе од вас ми пишавте во ЛП да ви го дадам составот Една моја авантура решив тука да ви го пишам. Читајте го до крај иако е долг но мислам дека сепак вреди бидејќи има многу опишувања.

Авантура..Тоа е едно возбудливо доживување.Секое утро е нова можност да го направиме денот поубав, поинтересен, повозбудлив.Секој од нас уште од самото раѓање започнува авантура наречена живот.секое утро е нова можност да доживееме нова авантура.
Јас како малечка спиев во ист кревет со мојата сестра. Но иако спиевме заедно сонувавме различни сништа.Во вечерите кога неможев да заспијам до доцна се шетав низ сопствениот мозок.Во лавиринтите на мозокот.Лавиринтите беа долги и секако збунувачки.Но јас сепак се снаоѓав.Така снаоѓајќи заспивав и одлетував со мислите на Егејското Море.Ги сонев прекрасните песочни плажи, прекрасното море и вечерните часови поминати покрај морето.Еден ден кога баба ми се врати од Германија реши да не носи целото семејство на одмор во Грција.Кога стигнавме се беше исто како во моите сништа.Морето ме повикуваше во неговите прегратки.Јас таму запознав една другарка Маја.Таа знаеше да сурфа на вода, ме научи и мене.Иако на почетокот тоа за мене беше невозможно, но со малку труд успеав.Деновите поминуваа прекрасно.Последниот ден со Маја решивме да одиме заедно да сурфаме.Сурфајќи Маја се оддалечи од мене.Отиде толку далеку за да неможам да ја видам, да ја почувствувам.Одеднаш слушнав како ме довикува Маја.Веднаш се доближив до неа.Имав што и да видам .. Маја беше облиена со крв.Едната рака и ја немаше. Се исплашив, незнаев што да направам. Ме обзема чувство на страв.Незнаев што се случива. Но јас здогледав еден моторен чамец, веднаш повикав помош. Човекот беше толку добар што прифати да ни помогне. Но сепак човекот неможе да прави големи работи, но малите може да ги прави со задоволство. Мене и Маја не остави на копно. Веднаш со нејзините отидовме во болница.. Седевме со часовите во болничките ходници. Потоа лекарите ни рекоа може да ја видиме Маја. Таа ни раскажа дека раката и ја голтнала некоја ајкула и веднаш ја снемало. Но среќата во несреќа беше тоа што Маја остана жива..
Овој настан ке остане во моите мисли како бледа слика. Одтогаш сфатив дека не треба да им се препуштаме на доживувањата без да размислиме дали се опасни или не.
Аватар на корисникот
la-nina

Фем почетничка
 
2519
Мислења: 26
Зачленет: 10 Мар 2013, 10:40

Мислење 15 Мар 2013, 20:13

Сакам да ве замолам бидејќи не сум добра во изразување а писменава по македонски јазик ми е многу важна да ми помогнета со некоја од темиве:
1.Тема:Тешкиот живот под робство.
2.Пријателството е една душа во две тела.
се надевам дека ке ми помогнете.Би благодарам однапред :) :)
Аватар на корисникот
feminagirl5

Фем почетничка
 
04
Мислења: 4
Зачленет: 07 Јан 2013, 16:34

Мислење 15 Мар 2013, 22:42

Можеби на прашањево местото не му е тука ама ќе прашам. Ќе може ли некој да ми каже како да го почнам текстот на тема ,,Зошто да не помогнам, утешам, израдувам,, ми треба за писмена но незнам како да почнам аа штом почнам зборовите после сами се редат ако може некој нека ми пише ако не во ред е :)
Аватар на корисникот
stefiy

Сино цветче
 
466
Мислења: 121
Зачленет: 21 Фев 2011, 20:02

Мислење 16 Мар 2013, 12:33

Нешто како
почни со животот е краток би сакал/а да омогнам на сите сирачиња ,болни од љубов,и така нешто .... и мене не ми текнува :)
Аватар на корисникот
oneday

Сино цветче
 
249222
Мислења: 236
Зачленет: 08 Фев 2013, 13:17
Локација: на првите семафори , десно
Стојанче Стоилов

Мислење 16 Мар 2013, 12:41

moze li nekoj da mi pomogne da napisam voveden del na tema: Tatjana Larina- tipicen pretstavnik na ruskata zena od visokoto opstestvo
ivonaaa97

Фем почетничка
 
00
Мислења: 11
Зачленет: 29 Јан 2012, 03:05

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: D1A2N3I4, duplo.a, femalegalaxy, loveIan и 23 гости