ТЕМА: Состави

Мислење 26 Мар 2012, 16:33

Дечки, за утре ми треба итно состав за писмена за лектирата "Чорбаџи Теодос" . Ве молам напишете нешто.
14Ch0k314

Фем почетничка
 
00
Мислења: 2
Зачленет: 25 Мар 2012, 12:01

Мислење 26 Мар 2012, 22:18

Вака сега јас имам состав за тоа што беше за приказна од школската клупа,но мојот е училишен живот.тука и има опишано и една случка се надевам дека ќе ти помогне.

-Училишен живот
Иднината е светлината кон која одиме низ животот,а факелот со кој ја осветлуваме е во нас,во нашето знаење,образование.За да може секое дете да се изгради во успешен човек потребно му е учењето од родителите,постарите,но пред се од наставниците во улилиштето.Учењето не е мачење-ако си го олесниш.Одењето на училиште не е само добивање на нови знаења,туку стекнување и на нови пријателства.Најдобрите другари остануваат за цел живот а потекнуваат од училишните клупи.Знаењето ја пали искрата на образованието,а таа искра треба да ти служи за целиот живот.
Во забавиште започува и мојот училишен живот.Тогаш запознав многу другарчиња и сѐто тоа беше голем чекор напред во моето детство. Кога за прв пат стапнав во просториите на моето училиште бев многу среќен,а вооедно и многу возбуден за сѐ она што ме очекува.Додека седев во училишните клупи,постојано се восхитував на убавите зборови,на советите,на утехите што ми ги даваше мојата наставничка.Наставичката во моите очи изгледаше како сезнајка,беше мој идол.
На моменти се чувстував и како исплашено глувче кое незнае што треба да прави.Не бев од оние палави деца кои секогаш беа прекокувани од наставничката.Во прво одделение јас повторно се запознав со нови другарчиња и започнав да ги изучувам и првите букви и бројки.Секоја година се искачував скала погоре и го проширував своето знаење.Кога стигнав до четврто одделение се чувстував како веќе да сум пораснал,бидејќи тогаш бевме најголеми на долниот кат.На крајот на учебната година се чувствував многу тажно поради разделбата со мојата наставничка,но вооедно бев и среќен што се качувам скала погоре во моето образование.Во петто одделение се запознав и со моите нови наставници.Бегањето од часови или добивањето на слаба оцекна го сметав како најголемата глупост што можи да ја направи еден ученик.Во шесто одделение бевме „прогласени“ и за најнедисциплинираниот клас.Постојано добивавме укори од наставниците.Во седмо одделение започнав да ги правам и нештата што порано ги сметав за најголемите глупости.Многу бегав од часови,добивав слави оценки,укори од сите,неоправдани...По некое време дојдов до заклучок дека ова што го правам не е во ред,па решив да се смирам малку.Сватив дека сите овие глупости воопшто нема да ми помогнат,туку напротив тие само ќе ми го отежнат учењето.Сите настаавници добија лоша слика за мене.Многу се мачев за да избришам таа лоша слика и на крај успеав.Се уверив во тоа дека секој труд вреди.Седмо оддление ќе го запаметам и поради непријатната случка,која ме засрами пред целиот клас.Правевме тест по македонски јазик.Цел ден ден дома играв,бидејќи играњето беше позабавно од учењето речиси и заборавив дека правиме тест.Вечерта набрзина,иако времето можев да го искористам за учење,јас набрзина приготвив ливчиња за препишување.Се беше добро,но јас заборавив дека наставничката има будни очи кои гледаат и од тилот,иако се свртени кон таблата.Не знам како,но таа дојде до мене и ми ги побара лифчињата.Моето лице се врцвени како булка.Многу се застрамив,но наставничката ми прости и ми рече дека идниот час ќе ме испрашува скоро цел час.Непријатната случка остана и ден денес врежана во календарот на мојот живот.Непријатната случка ме обележа со погрдно име.Иако наставничката ми прости одделението не ми прости и ме нарекоа Ladylove - препишувачот.Кога следниот час ги одговорив сите прашања,прекарот веќе немаше смисла.
До година ќе бидам осмо одделение.Ќе бидам полуматурант.Ќе се наоѓам на една голема раскрсница,за тоа каде да го продолжам моето образование.Верувам во себе и искрено се надевам дека искрата на моето знаење ќе ми помогне да го изберам вистинскиот пат.Еден од најголемите генијалци во светот Алберт Ајнштајн рекол....
„Образованието е она што ќе остане кога ќе заборавиме се што сме научиле во училиште“.

Имам и состав за Зошто да не помогнам утешам израдувам можеби е касно но јас сега ја гледам темава :$ се надевам ќе му помогнам на следните генерации.

- Зошто да не помогнам,утешам,израдувам
Добрината е особина што ја облагодарува душата го разгалува срцето.Да замислиме дека добрината е бисерно зрно и дека секое човечко срце е закитено со такво зрно,тогаш,целиот свет би личел на бисерен ѓердан.Сите скапоцености можат да се измерат со физичка величина,но вредноста на добрината,убавиот збор,радоста,можат да ја мерат само душата и срцето.
Ако сакам да дарувам утеха на нечија душа,ќе го сторам тоа со збор.Тој со својата уметност ќе се претвори во чудотворен лек за болниот,ќе ја стопи тагата не несреќниот ќе го истера стравот од плашливиот.Ќе облагодарам нечија душа така што со уметноста за зборовите ќе ја насликам сликата на животот во очите обвиткани со превезот на темнината.
Зошто да не утешам,помогнам,израдувам!
Нема причина да не го сторам ова,зашто јас сум човек,а од сите живи суштества,само човекот ги има овие особини.Хуманоста носи и друг збор„човечност“.Помошта личи на бумеранг зашто еден ден ќе ти се врати.Радоста се меша со среќа и насмевака.
Да пиеме во животот од чашата наполнета со овој коктел и да го градиме животот на темелите од овие вредности.
Вчера дарував крв,а со тоа можеби спасив нечиј живот.Дарувањето крв е како црвена врвца за која ќе се заврзе животот што е во опасност.Само хуманите луѓе можат да ја почувствуваат среќата зашто се трудат во реката на животот да ги капат луѓето само со среќа.
Денес и помогнав на една старица безбедно да ја помина улицата,а радоста сама си бликна и на моето и на нејзиното лице.Му помогнав на брат ми околу домашната задача,на мајка ми околу средувањето во домот.Нахранив едно гладно врапче,го стоплив и згрижив малото кученце оставено беспомошно во џунглата на асфалтот.
Подарив само еден цвет на баба ми,едно шарено луле на дедо ми,но ја измамив радоста за себе и за другите.
Ова што го направив вчера и денес е патоказ моето утре,а таму ќе се трудам уште повеќе со зборови и дела да утешам,помогнам,израдувам.....Моето срце ќе биде широко колку небото,топло колку Сонцето,мило колку детското раче.И тоа секогаш ќе дарува добрина и убав збор и ќе се радува на животот како пчелка на шарен цвет.

а мене ми требаат состави за хектор и за гилгамеш позззззз
Аватар на корисникот
Lady-Love

Бело цветче
 
2096
Мислења: 71
Зачленет: 30 Јун 2011, 17:11
И тада у том тренутку схватиш да се све дешава само једном у животу://<333.

Мислење 27 Мар 2012, 12:21

Ве молам дечки за помош! Утре правам писмена, а не сум многу добра со состави. :worried: Ако може некој да ми напише состав под тема
1.Другарството не познава разлики
или
2. Чист воздух здрава средина

Благодарам! :*

Скриен текст: покажи
Може која и да било. ;)
Аватар на корисникот
Princess.Serena

Сино цветче
 
9461
Мислења: 185
Зачленет: 17 Фев 2012, 23:04
Локација: На марс по чавки, на Венера по мравки..Да си купам лижавки :))

Мислење 27 Мар 2012, 18:09

Minareli напиша:Фала ви многу! :D
а ако знаете некој состав на тема зашто не би израдувал
ми треба за неделава писмена праам и стварно ништо не ми текнува на темава -.-

i mene mi treba toa
posvoena

Фем почетничка
 
00
Мислења: 12
Зачленет: 07 Мар 2012, 15:47
:P <3

Мислење 28 Мар 2012, 13:59

дали ви се наоѓа нешто на тема странски долг ? состав или семинарска или бииило што :SSSSSS очајна сууууууууууум
Аватар на корисникот
VerHeidi2

Фем почетничка
 
110
Мислења: 3
Зачленет: 20 Мар 2012, 16:38
Локација: Strumica

Мислење 28 Мар 2012, 15:57

За на факултет ? Па треба да прашаш доколку ти е за факултет некој шо завршил Економски , некако паметам за банкарски смер ова да не е .. што знам како да ти помогнам..
Аватар на корисникот
AlanisM

Сино цветче
 
586911
Мислења: 455
Зачленет: 10 Фев 2012, 16:37
Локација: In the land of blood and honey
Ogni mente crede che i propri limiti siano reali:il rospo nel pozzo nega l'esistenza del mare

Мислење 28 Мар 2012, 16:30

ХЕЛП....дали некој може да ми помогне.т.е да ми напише состав на тема „што е времето„ или за времето и просторот...за прва година средно е .пишете ми во лп ако има некоја доброволна душа ..за утре ми треба .
Аватар на корисникот
N.Kety

Сино цветче
 
304442
Мислења: 452
Зачленет: 22 Јан 2012, 01:27
Don’t trust too much, don’t love too much, don’t care too much because that ‘too much’ will hurt you so much...

Мислење 30 Мар 2012, 14:58

Феминки ми треба состав на тема Зошто да не утешам, помогнам, израдувам???
Аватар на корисникот
behappy

Фем почетничка
 
220
Мислења: 26
Зачленет: 30 Дек 2011, 23:43
All you need is smile....SMILE SMILE !!!

Мислење 30 Мар 2012, 15:04

behappy напиша:Феминки ми треба состав на тема Зошто да не утешам, помогнам, израдувам???

Тоа ти е една тема или 1 посебно се?
Аватар на корисникот
stefigirl

Сино цветче
 
106260
Мислења: 325
Зачленет: 09 Сеп 2011, 22:23
Живеам само за оние кои ме сакаат!!

Добриот карактер вреди повеќе од најубавото лице

Мислење 30 Мар 2012, 15:25

Една е :)
Аватар на корисникот
behappy

Фем почетничка
 
220
Мислења: 26
Зачленет: 30 Дек 2011, 23:43
All you need is smile....SMILE SMILE !!!

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 12 гости