1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

  1. cecka1

    cecka1 Активен член

    Се зачлени на:
    19 мај 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Дечки ,ај ве молам еден состав за "моите спомени од осовното училиште" итно ми треба :)
     
  2. kzernovska

    kzernovska Активен член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    moze nekoj da mi prati esej za tema :
    1.Nasiot jazi,pismenost,kultura i drzava dar od sv brakja kiril i metodij
    2.prikazuvanje ne likot na sv kiril vo pohvalnoto slovo od sv kliment ohridski
    3. crnorizec hrabar- zestok polemicar i branitel na slovenskata pismenost i kultura

    fala odnapred mnogu mi e itno ve molam pomognete mi :( <3
    [mod-kirilica:e2ro1yl2][/mod-kirilica:e2ro1yl2]
     
  3. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Ми треба состав на тема печалбарство, во него преба да бидат опфатени делови од „Печалбари“ и „Парите се отепувачка“
    Еве го планот:
    voveden del:
    a)temata-pecalbarstvo
    b)licen stav,stav spored tradicijata
    v)sprotiven stav na likovite kostadin i bozana(najava za ona sto ke go pisuvam vo glavniot del)
    glaven del:
    a)sudirot megu likovite(konfliktot poradi razlicnite stavovi i poradi ljubovta)
    b)zrtvite na pecalbarstvoto(koj i zosto)
    v)nesreknite nastani(motivot pari)
    g)likot na makedonskata devojka,zena
    zavrsen del:
    a)pecalbarstvoto i tragedijata
    b)pecalbarstvoto i "srekjata"
    Ве молам итно ми е
    (Немора се, барем еден дел помогнете ми :( )
     
    На Marga79 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Tiki-lolipop

    Tiki-lolipop Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    1.284
    Ми треба состав на тема .. Во дамарите на мојата душа..
    Помогнете ми за воведниот дел .
    Општа тема,што сакаме може да пишуваме ама не ми текнува ништо :|
     
  5. Marga79

    Marga79 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Ве молам помогнете

    Ве молам кажете некој состав ,,Патот кон устехот“ составот ми е за впонеделник до утре ако знаете нешто напишете за да можам да го научам....

    Јас сум нов корисник и не знам кадее да прашам за ова ве молам дајте линк.
     
  6. Marga79

    Marga79 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    tuginata pusta da ostane

    Gledaki vo dale~inataod prrozorecot na mojata mala no ubava kuki~ka,slusaki go cvrktot na pticite vo jabolknicata vo dvorot I u`ivaki vo toplite zraci sto ne`no me miluvaat preku visokite planinski vrvovi ,me opfaka silno I vozbudlivo ~uvstvo.Znam sto e toa?toa e qubov kon svojot dom ,kon svoeto ogniste,kon svojata ubava tatkovina.
    Mojata zemja ,napatena, porobuvana,osloboduvana mene mi e najmila.Taa bila qubov sreka ,zdravje za site nejzini junaci ,momim majki dedovci.Taa bila predizvik za site nasi tatkovci.Iako neizmerno ja sakale ,nekogas morale da ja napustat.Zaminuvale daleku na pe~alba, zaminuvale so nade` za podobro utre,zaminuvale na pat vo neizvesnost.
     
  7. whistle

    whistle Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Дали некој има состав за Злосторство и казна ? благодарам однапред :)
     
  8. techno

    techno Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    дали има некој состав од шесто одделение за опишување на лик или личност? ако може да ми го напише јас само ќе сменам името благодарам однапред :)
     
  9. anna.jerry

    anna.jerry Активен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2013
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    16
    Една моја авантура
    Да се биде авантурист значи многу повеќе од се останато, самото постоење како авантурит го прави човека да биде на чекор пред сите останати да се чувтвува слободен, исполнет, среќен, маѓепсан. Ретко кој не го искусил чувството да се биде дел од авантура.

    Така и јас девојче со 14 години од моето постоење имам многу авантури но сепак доволно за да можам за една исклучително посебна да ви раскажам.

    Беше саботна вечер, моите родители заминаа некаде надвор на вечера. Откако останав сам погледнав еден инзвонреден авантуритички филм во кој се казжуваше за каубојскиот живот на дивиот запад. Така гледајки го филмот сум заспала. А пак утредента долгите зраци на силното сонце ме разбусдија, по навика излегов надвор да погледнам какво уртро започнало и штом ја отворив вратата се затрепастив, пред мојата куќа стоеше еден прекрасен жолт коњ, како мене да ме очекувал. Мојата љубопитност беше на највисоко ниво со веднаш се качив на него, како нешто од внатре да ме тераше да го направам тоа. Но за секунда како со брзина на светлината коњот јурна кон непонат правец. Одеднаш се најдов помеѓу пустински карпи како оние во филмот синоќа. Изненадена, вчудоневидена заедно со коњот кој се викаше Спирит –го пишуваше неговото име на ременчето прикачено на седлото, почнавме да шетаме низ пустината ико коњот мене ме носеше а јас само изненадена го наблудував секој детаљ, од исушената пустинска трева де секој мал и голем камен. Потоа се најдовме во едно мало градче, сред пустина каде што жители немаше многу но и тие што беа не можев да ги разберам на нивниот јазик, затоа жедна и гладна почнав со мимики да се разбира со една стара жена со цел да добијам храна и вода, за мене и за мојот кон Спирит. Откако успеав во тоа ни самата не знаев каде понатаму. Одеднаш од еден вид на бар се слушнаа истрели од пиштоли и излгоа двајва налутени каубојци со кафеави шешири на главите, обелени карирани кошули и сини широки фармерки, чудесно-исто како на филмот. Јас го јавнав мојот коњ и исплашени и двајцата јурнавме понатаму. За правец или наока не знаевме не сепак едно дезнавме–дека станавме добри пријатели. По патот каде што се движевме наидовме на доста опасности, изненадувања, дури и еден старец ми понуди да работам на фарма со змии, но сепак работата со змии беше премногу луда работа па затоа веднаш одбив. Талкајки така без цел во путината веќе помина една недела а јас веќе не знаев што да чувствувам и да што да размислувам но сепак поле сето тоа патување, на жешкото сонце, изгладнеа уморемна можеби посакував да се вратам дома. А ни ка коњот не му беше лесно.

    Така едно неверојатно жешко попладне додека одморавме со Спирит покрај еден камен зад мене нешто зашуми. Исплашено се свртив а зад мене се наоѓаше една жолта змија со зиг-заг кафеави риги, а имав слушнато дека таквите змии биле најопасните во тој регион. Во тој момент не можев да реагирам, мозокот единствено што размислуваше беше за необјасливо големиот страв сто го чувствував . Во тој момент од мојата уста испуштив едно гласно –НЕЕЕ! Но тогаш изненадени моите родители ме погледнаа кои штотуку се вратиле од вечера а јас во тој момент сфатив, вау!!Сето тоа било сон. А кога станував од каучот под перницата се најде ременчето со името на мојот коњ-Спирит. Јас се насмеав и бев среќна што засекогаш ќе се сеќавам на едно такво доживување, на еден драг пријател, на една таква авантура која ќе биде достојна за неизбледлив спомен во моите спомени.
     
    На mone2001 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. swrcii

    swrcii Нов член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    270
    Би ве замолила,ако има некој состав за "Современа светска литература во 20ти век" да ми го даде во лична порака. :)
     
  11. vesnatr

    vesnatr Активен член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Девојки ве молам ако можете да ми најдете состав со наслов 'мојот идол' ве молам хитно ми ееее :sweat: !
     
  12. ljok4e

    ljok4e Активен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Ми треба состав за мојот впечаток од мојата учебна година



    ВЕ МОЛАМ ИТНО Е :( :o ;( :worried: :headbang: :punch: :shake:
     
  13. ljok4e

    ljok4e Активен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
     
  14. ljok4e

    ljok4e Активен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
     
  15. lokumche

    lokumche Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    7
    Еве еден убав состав !
    Случајната инспирација е најубава, зошто е чиста како солза, бистра како сончев ден и убава како бајка. Веројатно случајните нешта се секогаш најубави, дадениот момент ќе си дојде сам по себе, а притискајќи го времето само си ја сопираме убавината која треба да не допре. Што ќе си ми ти ако не умееш да си ги создадеш сам своите крила? Што ќе си ми ти ако незнаеш да го видиш шмекот на убавото во самиот дожд? Не е фантазија да бидеш богат и да ја делиш својата среќа на остров под покрив на огромна палма, не е среќа да бидеш насмеан материјално ако срцето ти е празно. Неможеш да си ја создадеш судбината правејќи го животот пари, зошто еден миг може да ти го испразни срцето и да останеш со полна рака и со празна душа. Можеби мојот напишан ред за тебе ќе биде изгубено време за тебе, но ќе дојде денот кога ќе го сватиш животот и кога ќе успееш да го прочиташ ова онака како што е напишно. Тогаш кога ќе пробаш да го прочиташ овој текст без лупата на пари, тогаш ќе успееш да сватиш дека овде ти требаат само очилата низ кои чита твоето срце. Среќата е коцка лед, ако ја ставиш на сонце ќе ја изгубиш, а ако добро ја чуваш тогаш ќе научиш како да ја стоплиш својата среќа без да ја изгубиш. Не е тајната во местото на залезот на сонцето, така завршуваат бајките, овде во светот на луѓето тајната на животот е во тебе, колку ти ќе дадеш толку и ќе видат, колку ќе сокриеш толку ќе бараат да откријат. Биди тајна мистерија за светот, за да бидеш приказна која ќе биде запишувана и од други мастила.
     
  16. problems94

    problems94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    15
    Девојки ако имате некој состав нешто слично на оваа тема: ,,Патот на добродетелта и доброто поведени''

    ве молам пратети ми ЛП или овде,сеедно.
    Насоки за пишување на есејот:
    1.Зошто луѓето грешат и не секогаш се однесуваат во согласност со својата хумана природа?
    2.Кон што водат претераноста и недостигот при однесувањето?
    3.Каков е односот меѓу претераноста и недостигот при однесувањето спрема умеа и почитувањето на средната мерареност?
    4.Зошто човек треба да се однесува умерено и да ја почитува и промовира добродетелта?
    5.Каква е улогата и важноста на добродетелта во личниот и општествениот живот?
    6.Наведи примери од личното искуство со кои ќе укажеш на потребата од моралното однесување во личниот и секојдневниот живот.

    текстот треба да има најмногу 400 збора.

    Ми треба за матура,колку поубаво го напишам толку подобро ,затоа ви барам помош. :)
     
  17. supersonic

    supersonic Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    49
    Луѓенца, ај некои идеи за есеј на тема “Науката е во тебе, љубопитноста е … насекаде: Кон европски развој! ” ??

    Го објавија од Европската комисија за Ноќ на истражувачи 2013, па ако некој учествувал од претходните години или има идеја што да вклучам, пишете тука или во лп. :)
     
  18. tirkenbal

    tirkenbal Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    1.677
    Допаѓања:
    12.536
    Пол:
    Женски
    Дали некој може да ми помогне да напишам состав на тема „Впечатоци од мојот летен распуст„
    Итно ми е, ве молам.
     
  19. tropical

    tropical Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    61
    Епа ти треба самата да ги наведиш патешествијата што си ги поминала летово..Ние не знаеме што си правела. :)
     
  20. Dobie

    Dobie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    240
    луѓе ај малку помош ми треба есеј на тема влијанието на исхраната врз здравјето на човекот ќе правиме писмена утре а и за домашна ќе ни треба немам поим како да почнам а и воопшто што да пишувам ај малку помош ми е закржлавен мозокот од летово ве молам некој??? во лична порака нека биди ве молам само :$