ТЕМА: Студентски стипендии

Мислење 25 Фев 2010, 03:56

Луѓе дали знае некој сто се случи со стипендиите за студенти,кога ке ги пратат,колку месеци ке бидат исплатени?Ке помине годината веќе а тие немаат ни за еден месец исплатено :( :evil:
Em4ence

Фем почетничка
 
00
Мислења: 4
Зачленет: 25 Фев 2010, 02:44

Мислење 26 Фев 2010, 16:17

јас колку што знам стипендиите се пуштени,оди до министерство ако ти немаат пуштено само тебе сигурно има некој технички проблем.
А некој дане знае дали ке има студенски кредити оваа година,јас аплицирав и уште нема ни ранг листи објавено,незнам ни дали сум добила :?
Аватар на корисникот
mila89

Сино цветче
 
70251
Мислења: 447
Зачленет: 10 Дек 2009, 13:37

Мислење 05 Мар 2010, 08:44

Стипендии за студенти исплатија за неколку месеци уште пред Нова Година. Би требало сега во март да исплатат за уште 2-3 месеци. Доколку немаш добиено ни денар од стипендијата треба да отидеш до Министерството и да провериш што е работата, можеби оваа година си одбиена за стипендија.
Аватар на корисникот
LaFille

Жолто цветче
 
460
Мислења: 1358
Зачленет: 28 Ное 2009, 18:13
I don't have a problem with caffeine, I have a problem without caffeine!

Мислење 15 Јун 2010, 22:23

кога се аплицира за стипендија?
и колкави се можностите за одбивање со просек 9,75 :P
Аватар на корисникот
bluberry

Жолто цветче
 
18982
Мислења: 1114
Зачленет: 25 Ное 2009, 22:46
Слика

Мислење 15 Јун 2010, 22:54

Јас имам слушнато дека и други фактори се важни како на пример имотна состојба, примања и сл. и се плашам дека тоа ќе ми зафркне работа а имам 9,?? просек (не ги имам сите оценки земено :D ) исто така имам слушнато дека повекето лажат за овие работи кога аплицираат па си реков и јас да подизлажам нешто :rofl: незнам ни дали проверуваат ни ништо. Кој што знае нека пише нешто.
Аватар на корисникот
k.i.m

Жолто цветче
 
47962291
Мислења: 4692
Зачленет: 12 Мај 2010, 20:31
Локација: *On a pool party*
The secret of getting ahead is getting started.

Мислење 16 Јун 2010, 20:12

За стипендии се конкурира септември негде, треба да се има просек над 8,5 и битна е и материјалната состојба. Знам некои луѓе што немаат добиено затоа што нивните родители имаат добри примања но не мора секогаш да е така! И тука го има оној фактор врски така да секакви земаат. А за оцените не се лаже туку има варијанта да се напишат 90% од оцените така да некоја 6ка може да се скрие :lol:
Аватар на корисникот
puflaa

Сино цветче
 
1716
Мислења: 223
Зачленет: 03 Дек 2009, 01:04
When I was a child, I used to pray to God for a bicycle. But then I realized that God doesn’t work in that way… So I stole a bike and prayed for forgiveness!

Мислење 16 Јун 2010, 20:32

За оценките незнам ама имам слушнато дека за материјалната состојба лажат. Па и јас си викам: зарем ќе земат тие од преку 3000 апликации да проверуваат кој зема висока плата а кој не? :P Сепак незнам има време до септември здравје
Аватар на корисникот
k.i.m

Жолто цветче
 
47962291
Мислења: 4692
Зачленет: 12 Мај 2010, 20:31
Локација: *On a pool party*
The secret of getting ahead is getting started.

Мислење 23 Јун 2010, 13:11

Јас земам информатичка стипендија и остнаа уште две рати. Праќаат секој месец по 5500 :D само нема кој да ги штеди.
За мојата стипендија е битен само просекот да е над 9.00
За другата стипендија се зема се во предвид и секако дека се разгледува до детаљ: просек, материјална состојба, факултетот на кој студирате и уште некои работи и за се добивате соодветни поени.
Аватар на корисникот
TheEki

Фем почетничка
 
00
Мислења: 10
Зачленет: 22 Јун 2010, 23:04

Мислење 27 Јун 2010, 04:51

Последно шо разбрав е дека стипендиите и кредитите од оваа година ќе се исплатуваат до декември :( Буџетот како и секогаш бил празен затоа и се одлага исплатата.Иначе пред некој месец прочитав во весник дека од оваа година може да се исплатуваат стипендии за 10 месеци.Само мене некако не ми се варува.Они одвај ги пуштаат овие не па да исплатат уште за 1 месец плус.
Аватар на корисникот
Oluska

Сино цветче
 
180
Мислења: 320
Зачленет: 05 Фев 2010, 21:40
If today was perfect there would be no need for tomorrow

Мислење 24 Авг 2010, 21:15

Девојки ако некој дознае кога треба да се аплицира за стипендија нека пише :talk:
Аватар на корисникот
bluberry

Жолто цветче
 
18982
Мислења: 1114
Зачленет: 25 Ное 2009, 22:46
Слика

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Barbie07, GladIoGirll и 53 гости