1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студентски стипендии

Дискусија во 'Образование' започната од Em4ence, 25 февруари 2010.

  1. evelyn993

    evelyn993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2011
    Пораки:
    488
    Допаѓања:
    314
    која е постапката за вадење уверение за положени испити? :) треба да се чека многу? колку ќе ме кошта, прочитав дека околу 500 денари. точно е?
     
  2. kristinakristina

    kristinakristina Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Ве молам да ми каже некој дали уверението за државјанство мора да биде не постаро од 6 месеци или и постарото може да ми заврши работа?
     
  3. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    На секој факултет кошта различно, најдобро прашај си во студентски прашања.

    Може и постаро.
     
    На kristinakristina му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kristinakristina

    kristinakristina Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    А дали копијата од уверение за државјанство треба да биде заверено на нотар? (некои колеги и тоа го правеле)... И уште нешто, во врска со декларацијата за примена плата, татко ми работи во поголема фирма (700 вработени-една од тие што беа државни па ја приватизираа) и ми дадоа само потврда за примена плата но не и декларација, е сега, да не е тоа за некои мали приватно фирми или???
     
  5. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Не, нема потреба да биде заверенокај нотар. А во врска со декларации и потврди, немам појма... Јас знам дека јас никогаш немам носено никаква декларација, само потврди.
     
  6. kristinakristina

    kristinakristina Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Благодарам DAngel! Незнам што да правам во врска со декларацијата, да не ми направат проблем баш за тоа :( Некој друг со сличен проблем ако може да ми се обрати за помош :)
     
  7. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
    Каде точно се тие простории на Министерството во Кузман студентскиот некој ако знае?
    И дали е можнп, пример ако имам закажано за 27, да отидам 2 дена порано.. ќе има проблеми?
     
  8. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Штом ќе влезеш во студентскиот одма од лева страна се просториите, а и нема да утнеш кога ќе има гужва нема шанси да незнаеш каде се зш редот е до влезната врата :lol:
    иначе незнам дали би имала проблем зш не ни гледаат кога ти е закажаното (барем кај мене тоа не видов ни да го погледнаа) ама најубаво отиди си кога ти е закажаниот термин за да не ти биде џабе одењето ако прават некои проблеми
     
  9. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    7.799
    Пол:
    Женски
    Девојки јас денес ги однесов документите, и ми дадоа некои си бројчиња. За што ми се? Ги прашав и ми рекоа епа дека си ги предала документите. Треба да ги чувам или?

    И нема врска тоа закажувањето демек да не се правело гужва ама денес јас се убив од чекање башка влагаат кој како сака, и се деси инцидент имаше една ненормална што цело време и се намавнуваше на мајка и и на крај сите документи и ги расфрла во ходникот и си отиде |( греота мајка и ги собра и почна да трча по неа да ја стигне, ај се расприкажав и ја :D
     
  10. Simonna7

    Simonna7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    128
    Олку мачење, растрчување, збирање 329857873 документи, па во УЈП ти згрешиле презиме, па адреса, абе абе.. Не знам дали ми вредат нервозиве, кога и со 9.4 просек, 90% сум сигурна дека нема да добијам ништо. Па има премногу студенти со баран просек, а мое мислење малку стипендии. Аплицирав за двете, што биде нека биде. А ако не биде ништо од година не си ја ни тупам главата за поени, оценки, преполагања, просеци и сл. Ете така да си знаат! :@ (им се налутив на уште неизлезени резултати)
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Nevermore

    Nevermore Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    1.991
    Пуштена е стипендија за тип А за старите корисници :) Три рати :)
     
  12. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    А нешто за Тип Б да не знаеш? :)
     
  13. Nevermore

    Nevermore Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    1.991
    На фб групата прочитав дека немало кај никој стигнато за тип Б, во ниедна банка. Оваа информација е од четвртокот. Инаку за тип А сигурно има за 3 месеци, затоа што сега проверив кај сестра ми, на Тутунска банка. Ама мислам и лани така беше, пуштија прво А, па потоа Б и В ако не се лажам.
     
  14. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    За колку време после А ги пуштија Б и В лани, знае некој? Од старите мислам :) Новите, значи ланските мислам дека ги пуштија околу еден месец после А, а продолжените?
     
  15. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    сакам да прашам дали треба да се вади ново уверение за положени ипсити, или тоа е тоа уверението што треба да се завери односно уппи образецот (што го има на нивната страна) ?? треба да носам во среда па ај ве молам за инфо
     
  16. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    7.799
    Пол:
    Женски
    Треба да си платиш 500 денари на сметка на факултет и 50 ден административна такса и со тие уплатници си одиш на студентски, зимаш уверение го пополнуваш, и заедно со тоа образецот УПИ ги оставаш на студентски со се иднекс за да ти се потпише деканот, и обично уште утрето можеш да си го подигнеш.
     
    На Lina24 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
  18. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
  19. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^мала грешка :$
     
  20. evelyn993

    evelyn993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2011
    Пораки:
    488
    Допаѓања:
    314
    која е разликата помеѓу кредит и стипендија? или се смета како исто?
    и ако може некој да ми каже која е постапката да поднесам документи за кредит? :)