1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студентски стипендии

Дискусија во 'Образование' започната од Em4ence, 25 февруари 2010.

  1. MadeToLove

    MadeToLove Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2014
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    20
    Ноември-декември ќе излезе конкурсот за студенска 2014-2015 и таму ги има сите услови.
     
  2. rusokosa

    rusokosa Нов член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Дали повторно ке добијам кога ќе аплицирам за продолжување на договорот доколку ми е покачен приходот?
    Оваа година зедов стипенција, онаа што беше со приход.
     
  3. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Провери во договорот што ти пишува, кои се документите кои треба да ги доставиш при продолжувањето. Ама мислам дека штом еднаш ти дале, понатака ти е важно само да го задржиш просекот.
     
  4. cheetah.girl

    cheetah.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    1.416
    Дали доколку студираш на два факултети истовремено има шанси да не ти одобрат стипендија? Притоа на вториот факултет оваа година да почнуваш?
     
  5. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Зошто да не одобрат ? Ќе си конкурираш со просекот од првиот факултет. Мислам дека не мора да пријавиш дека студираш втор факултет. Патем, сега е актуелно студирањето два факултети истовремено. Важен е просекот само :)
     
    На cheetah.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. dorinaa

    dorinaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    4
    Стипендијата Б категорија ( онаа што е над 8.5 просек за технички науки и над 9.00 просек за општествени науки ) има шанси да се добие со просек 9.5 ? А со овој просек да се конкурира за онаа за информатички студии нема шанси да се добие, нели ?

    За оние кои добиле стипендии не пишува кој колку просек има , знае некој кој бил минималниот просек за да ја добиеш стипендијата под Б минатите години ( знам , променливо е секоја година во зависност од кандидатите :? ) ? Со просек 9.5 секогаш било добитно изминативе години ? Или еве барем последнава година со просек 9.5 студентите ја зедоа стипендијата под Б ? Молам за брз одговор :)
     
  7. RainDrop

    RainDrop Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    20
    Скоро слушнав од други факултети на УКИМ дека има стипендија, за тие што имаат просек над 9.5 не плаќаат школарина
    Дали е за сите УКИМ а си ќутат за да не знаеме и да платиме или само одредени катедри на УКИМ?
    :o
    :) :)
     
  8. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    20.465
    Пред 2 год кога јас бев студент,оние кои можеа да конкурираат за А,а не им беше многу повисок просекот,не беа сигурни дека ќе им одобрат,конкурираа и за А и за Б и подоцна ако ги одбијат за А поднесуваа за Б документи
     
  9. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    Да прашам може некој знае кога излегува конкурсот за стипендиите што ги доделува Алкалоид за медицинари и фармацевти и кои услови треба да се исполнат за да се добие ?
     
  10. svetle333

    svetle333 Активен член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    4
    Дали во еден семестар не можеш да имаш повеќе од 35 ЕКТС? Имам еден испит презапишан од прв семестар во трет и плус сите други 5 испити кој ми беа од трет семестар(не направив замена на презапишаниот испит со некој од новиве испити)може ова да ми прави проблем? За стипендија или било што друго?
     
  11. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Знае ли некој кога се аплицира за стипендија за бруцоши, но онаа што е за успехот во четврта година средно? Бидејќи е од средно, претпоставувам дека би требало да е на почеток на семестар?
     
  12. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.848
    Пол:
    Женски
    Lovely нема таква стипендија, од каде ти се овие информации?
     
  13. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Сега сум 3 год. на факултет, лани земав прв пат стипендија за висок просек од трета категорија со просек 8,9 и сите положени предмети. Годинава значи од втора година имам 2 неположено од предвидени 7, за прва и втора година значи предвидени 16, а положени 14 предмети без нив два просекот ми е 8,7 дали оваа година имам шанси да ја продолжам стипендијата, со оглед дека во договорот стои имам право на 80% положени испити од 100%.
    Одговотете ми.
     
  14. tweety123

    tweety123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    29
    Дечки, лани ја примив стипендијата што е за социјална категорија, но сега си го покачив просекот и сакам да аплцирам за повисоката. Што треба да правам сега кога ќе дојде рокот за продолжување, да ја продолжам или да чекам да искочи конкурсот ?
    Фала ви однапред :)
     
  15. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Така ми кажа еден другар што е трета година на факултет.... и јас не знаев за ова. :?: Навистина нема? Да знам да не се глупирам да прашувам на факс. :lol:
     
  16. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Има, има. Знам лани на првиот академски час им се врачуваа стипендии на неколку бруцоши.
     
  17. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.848
    Пол:
    Женски
    Тоа не се стипендии, туку ако си во првите десет на списокот што си приман, тогаш прва година ти е без партиципација, ама не ти даваат пари и само во прва е тоа.Јас бев, така да ви кажувам во прва нема парична стипендија.
     
  18. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    едно прашање, студенитите на приватните факултети дали можат да земаат стипендии?
     
  19. Dinsyyy

    Dinsyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2012
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    93
    ^ да,јас каде што се запишав си зедоја стипендија од 1-ва до 4-та. :)
     
    На anu6kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. provocativewoman

    provocativewoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2013
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Имаш ли информација дали е ова вистина ? :o