1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студентски стипендии

Дискусија во 'Образование' започната од Em4ence, 25 февруари 2010.

  1. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    И јас ќе се вмешам во разговоров бидејќи имам видено на огласна табла на мојот факултет( поточно за ПМФ правам моабет) за овој вид на стипендии. Значи ова е од 2012/2013 одлучено да се практикува на УКИМ. Постојат 2 вида на вакви стипендии. 1. Просек од 10 - 9.51 е ослободен од плаќање 100% од студирањето во тековната година.
    2.Студент со просек од 9,50 - 9.00 е ослободен 50% од плаќање на студирањето во тековната година. Просекот се смета од сите години на студирање не само од претходната.
    Е сега што видов лани мн ме изнервира оваа вторава категорија беше тргната и само просек 10- 9,51 се ослободени од плаќање.
    Така да прашајте си на Вашите факултети.
     
  2. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.164
    Допаѓања:
    23.019
    Пол:
    Женски
    Женски јас зедов стипендија, еве слушам дека скоро кај сите му стигнал договорот, кај мене ништо нема стигнато :worried: Почнувам и веќе да се плашам :worried:
    А колку положени испити треба да имаш за да продолжиш стипендија јас ја земам под А 80 или 90 %?
     
  3. 321

    321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    вака, земам стипендија тип Б но оваа година имам просек да аплицирам и за тип А, па ме интересира дали можам да ја продолжам досегашнава стипендија и после да аплицирам за тип А или не е можно штом веќе ја продолжам истава стипендија?? :?: некој да сподели искуство?
     
  4. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Ако веќе си земала стипнедија од тип Б и сега сакаш да ја продолжиш неможеш да аплицираш за А. А колоку се откажеш од стипендијата Б тогаш како и сите останати студенти одново можеш да си аплицираш за А. Ама те советувам добро размисли.
    И јас така сакав да направам ама кога подобро ќе размислам, не доаѓа во предвит тоа да го направам.
     
  5. 321

    321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Fala mn, ke razmislam :)
     
  6. 321

    321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    a od vkupno 30 ispiti kolku moze da ne se polozeni za 90%
     
  7. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    20.465
    27 Да ти се положени,или само 3 неположени
     
  8. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.851
    Пол:
    Женски
    Оваа година за сите типови беше со 80% така да 6 може неположени од 30.
     
  9. Dreamchaser

    Dreamchaser Нов член

    Се зачлени на:
    4 септември 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2

    Прв пат слушам јас за ова. Јас студирам на ПМФ и имам просек 9.55 па доколку навистина постои вакво нешто би било супер. На која огласна табла го има ова?
     
  10. cheetah.girl

    cheetah.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    1.416
    Изминативе години отприлика кои документи биле потребни при аплицирањето за стипендија? И дали секоја година потребни се истите?
     
  11. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    За аплицирање стипендии кога треба? Што треба?
    Ама сакам за просек
    - 8.7 .... со два неположени предмети :tmi:
     
  12. provocativewoman

    provocativewoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2013
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Има ли лани некој со просек 9,5 на економски да земал стипендија?
     
  13. tweety123

    tweety123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    29
    Некоја информација да не има некој :
     
  14. Mitrovska95

    Mitrovska95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    508
    kolku treba da e prosekot za stipendijata so e za prosek pod V ili B..kolkava e cenata i kolku ispiti mozes da padnes? fala
     
  15. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Кога се продолжуваат стипендиите?
     
  16. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Кога почнуваат конкурсите за стипендија и што и каде е потребно да се достави? Јас сум прва година ама ми рекоа дека можам да си конкурирам па колку и дали ќе земам ќе зависи од успехот кој допрва ќе го постигнам. Точно ли е ова?
     
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Треба да имаш положено барем 90% од испитите. Сега треба да почне ноември-декември.
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    4.219
    Пол:
    Женски
    за прва година нема стипендија односно стипендијата се зема уназад...во втора година за прва итн..значи догодина ќе можеш да конкурираш
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Ааа во ред, фала ви многу. :) Ова дефинитивно и повеќе има логика, затоа што не може да предвидат каков ќе ти биде успехот во текот на целата година. :D
     
  20. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Треба да си најмалку втора година на факултет за да имаш право да аплицираш за стипендија. Стипендијата се зема за година уназад, на пр ако си втора сега ќе ја земаш за прва , и така натака.
    Инаку конкурсите се појавуват некаде крајот на ноември или декември, и таму ти пишува кои документи треба да ги доставиш во зависно за која стипендија сакаш да аплицираш и ги доставуваш до МОН.
    Во зависно од просекот можеш да аплицираш за 3 вида на стипенди.
    Категорија А е од социјален карактер и за неа просекот треба да ти е над 7, услов за продолжување ти е да имаш положено над 80% од предвидените предмети и товите родители да имаа примања до 30.000 ден месечно мислам. Стипендија Б има две категории едната е информатичарка за просек над 9, а втората категорија ти е за сите други факултети исто така со просек над 9 или 9.5 не сум баш сигурна, за да ја продолжиш оваа стипендија мора да имаш над 90% положено од предвидените предмети.
    И третата В стипендија ти е за студенти на медицниски факултет, пмф, технолошко металуршки и сл.Таа ти е со просек над 7, и за да ја продолжиш мора да имаш над 80% положено од предвидените предмети.
    Ова ти е од ланскиот конкурс.
    За категорија Б и В не мора да се носи обрзци за остварени приходи од родители и самиот студент.

    Се надевам дека ти помогнав. :) :) :) :) :)
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.