ТЕМА: Студентски стипендии

Мислење 21 Сеп 2010, 12:53

maca99 напиша:Jas slusnav deka samo stipendi ke se dodeluvaat ne i krediti.Prosekot kacen na 9.
E sea poso ja zimam stipendja od lani dali ako se kaci prosekot 9 seuste ke zemam i,mam prosek 8,8 ili toa vazi samo za onie koi sega prvpat ke apliciraat?
Pozz

И јас го слушнав истото ама никој не кажува од каде дознале за ова..На вести разбра ти ?
Инаку,мене ќе ми биде прв пат да аплицирам за стипендија,сега сум 2ра год на факултет така да не сум многу упатена во овие работи и не знам дали важи истото за сите или само за нас-тие што аплицираме прв пат..
Аватар на корисникот
happygirl

Жолто цветче
 
1684858
Мислења: 1836
Зачленет: 27 Јул 2010, 11:30
Happyness is the soundtrack of my life...

Слика

Мислење 22 Сеп 2010, 12:27

Isto i jas ,site go kazuvaat ova a ne kazuvaat kade slusnale moze i lazna info se siri.Jas zvonev i vo ministerstvo za obrazovanie ama rekoa koga ke imalo konkurs togas ke sum znaela:( Ostanuva samo da cekame!
Ako doznaes neso,izvesti :)
Аватар на корисникот
maca99

Жолто цветче
 
16242812
Мислења: 1820
Зачленет: 19 Сеп 2010, 21:54

Мислење 22 Сеп 2010, 12:35

кога одприлика треба да излезе конкурсот за стипендија, завршив прва година сега и имам просек 9,83 па сакам да земам стипендија, не сум од скопје и ми требаат пари.. може да ми кажете кои се условите??
однапред ви благодарам :*
Аватар на корисникот
Lina24

Жолто цветче
 
417241
Мислења: 2234
Зачленет: 26 Фев 2010, 23:29

Мислење 22 Сеп 2010, 12:48

Lina24 напиша:кога одприлика треба да излезе конкурсот за стипендија, завршив прва година сега и имам просек 9,83 па сакам да земам стипендија, не сум од скопје и ми требаат пари.. може да ми кажете кои се условите??
однапред ви благодарам :*

Pa togas cestito nema sansi da ne dobies so taka golem prosek.:)Ama osven toa se gleda i materijalnata sostojba znaci ako tvoite zimaa t taka solidni plati-djabe ti e prosek.Isto se gleda i dali imas brat sestra so se na fakultet ili vo uciliste se nosi potvrda i za niv.Koga ke izleze konkursot ke gi pisuva site uslovi vaka na pamet ne mozam se tocno da ti kazam.Konkursot izleguva vo vesnik,taka da prati gi vesnicite a i na stranata www.mon.gov.mk.Obicno oktomvri izleguva konkursot.Good luck
:)pozz
Аватар на корисникот
maca99

Жолто цветче
 
16242812
Мислења: 1820
Зачленет: 19 Сеп 2010, 21:54

Мислење 22 Сеп 2010, 13:06

фала ти за информацијата маца99 го гледам еве ланскиот конкурс излегол на 6 ноември, иначе и моите не се многу јаки финансиски,а имам и сетсра така да може добро ќе поминам ;) да ме огрее и мене некое сонце :)
Аватар на корисникот
Lina24

Жолто цветче
 
417241
Мислења: 2234
Зачленет: 26 Фев 2010, 23:29

Мислење 23 Сеп 2010, 02:03

девојки сакав да ве прашам дали треба сега нешто пред време да подготвам за поднесување на стипендијата,или пак ќе имам доволно време за се да завршам набрзинка :?:
Аватар на корисникот
bluberry

Жолто цветче
 
18982
Мислења: 1114
Зачленет: 25 Ное 2009, 22:46
Слика

Мислење 23 Сеп 2010, 19:03

bluberry напиша:девојки сакав да ве прашам дали треба сега нешто пред време да подготвам за поднесување на стипендијата,или пак ќе имам доволно време за се да завршам набрзинка :?:

И јас се мислев за ова..Ама како што видов од ланскиот конкурс,првин се аплицира на интернет,па потоа ако ти ја одобрат стипендијата,тогаш ќе вадиме потребни документи што би требало да се поднесат во Министерството.
Ај нека каже некоја девојка со искуство со стипендии :)
Аватар на корисникот
happygirl

Жолто цветче
 
1684858
Мислења: 1836
Зачленет: 27 Јул 2010, 11:30
Happyness is the soundtrack of my life...

Слика

Мислење 24 Сеп 2010, 13:26

''Студентите на техничките факултети да имаат постигнат просечен успех од I-та до тековно запишаната студиска година од најмалку 8, а студентите на факултетите од општествените науки, медицинските науки и на факултетите од уметностите да имаат постигнато најмалку 8,5 просечен успех''....
Мислам дека вака ќе биде и оваа година..Прв пат слушам за покачување на просекот :o
А конкурсот го чекам да излезе секој ден... |(
Читав на нет дека може да се пријавиш електронски,а потоа во Министерство да се достават документите..Ме интересира дали може да се избегне тој електронски дел..и документите да се достават директно во Министерство??Ваљда може м? :wasntme:
Аватар на корисникот
viki44e

Жолто цветче
 
1042996
Мислења: 1997
Зачленет: 17 Мај 2010, 20:09
Локација: *On a pool party*
Some people come into our lives and quickly go.Some stay for a while and leave footprints on our hearts.And we are never,ever the same...

Слика Слика

Мислење 25 Сеп 2010, 12:34

viki44e напиша:''Студентите на техничките факултети да имаат постигнат просечен успех од I-та до тековно запишаната студиска година од најмалку 8, а студентите на факултетите од општествените науки, медицинските науки и на факултетите од уметностите да имаат постигнато најмалку 8,5 просечен успех''....
Мислам дека вака ќе биде и оваа година..Прв пат слушам за покачување на просекот :o
А конкурсот го чекам да излезе секој ден... |(
Читав на нет дека може да се пријавиш електронски,а потоа во Министерство да се достават документите..Ме интересира дали може да се избегне тој електронски дел..и документите да се достават директно во Министерство??Ваљда може м? :wasntme:

Не може да се избегне електронскиот дел затоа што мора првин на интернет да аплицираме,па да ни одобрат или не стипендија,за да понатаму носиме документи во Министерството.Задолжителен е електронскиот дел.Инаку и да ги однесеш документите,нема да ти ги примаат. :)
Аватар на корисникот
happygirl

Жолто цветче
 
1684858
Мислења: 1836
Зачленет: 27 Јул 2010, 11:30
Happyness is the soundtrack of my life...

Слика

Мислење 25 Сеп 2010, 14:57

^^ Фала Хепи Грл...ќе ја утнев за малку работата :lol:
Аватар на корисникот
viki44e

Жолто цветче
 
1042996
Мислења: 1997
Зачленет: 17 Мај 2010, 20:09
Локација: *On a pool party*
Some people come into our lives and quickly go.Some stay for a while and leave footprints on our hearts.And we are never,ever the same...

Слика Слика

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Andrianaaaaa, H.a.p.p.i.n.e.s.s, Jogobelaa, marchiiii, minajesty, Moschino, nonamefanatic, Spring955 и 57 гости