1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студентски стипендии

Дискусија во 'Образование' започната од Em4ence, 25 февруари 2010.

  1. BlackXSs

    BlackXSs Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    20
    За стипендии најпрво треба електронски да се пријавите,по пријавувањето ќе биде истакната прелиминарна ранг листа,а потоа конечната листа на студенти кои ќе земаат стипендија.Потоа потребните документи ќе ги однесете во министерство за образование.Во случај да не ви одобрат стипендија,ако ве нема на конечната ранг листа,што не ви посакувам,ЗАДОЛЖИТЕЛНО поднесете приговор и ви гарантирам дека по приговорот ќе ви одобрат.
    Јас исто така аплицирав за стипендија,ме одбија и поднесов приговор и по приговорот ми одобрија,а им одобрија на сите студенти кои поднесоа приговори.
    Значи ако се случи тоа,не губете надеж и задолжително поднесете приговор! :!:
    Јас ви посакувам се` да биде во ред,да бидете меѓу првите кандидати кои ќе земат стипендија и со здравје да си ги трошите паричките на што ќе посакате :) :*
     
  2. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    21.649
    Пол:
    Женски
    Нп, овде сме да си помагаме :)
    Со среќа нека ни е на сите кои што ќе аплицираме за стипендии ;)
     
    На viki44e му/ѝ се допаѓа ова.
  3. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    21.649
    Пол:
    Женски
    Има нешто ново за стипендииве?
     
  4. Little-one

    Little-one Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    79
    Дали некој знае на која страна ќе биде објавен конкурсот за стипендии за средно образование? И кои документи треба да се достават... Јас имам просек 5.00 од прво одделение но никогаш не бев известена за стипендијата... Благодарам однапред
     
  5. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    Стипендиите за средно се објавени уште пред еден месец..... на www.mon.gov.mk а за на фах шо ќе прајме за стипендија? јас имам 8.8 просек... ако кренат 9 ексик...... да не знај некој нешто??
     
  6. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Уште ли нема ништо ново?
     
  7. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    нема ништо ново лани излегол на 6 ноември, а оваа година може и порано да излезе,а ко видете нешто ново одма пишувајте мора да аплицираме 3500 кој ти ги дава ;)
     
  8. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    За порано дека ќе излезе конкурсот не верувам...Ме интересира само дали на тие студенти чии родители имаат поголеми примања не им даваат стипендии или..?? :?:
     
  9. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    ...И дали има нешто врска имот дали имаш или само примањата на родителите се бараат? :?:
     
  10. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    па да девојки пишете одма кога ќе го објават конкурсот за стипендија инаку како што јас сум информирана прво гледаат од каде си а предност имаат тие од провинција потоа се гледа на тоа колку примања имаат родителите баба дедо брат сестра, па на крај се гледа просекот. јас имам просек 9,8 ама веќе изгубив надеж дека ќе ми доделат стипендија ама сепак сакам да се обидам :)
     
  11. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Јас колку што знам само примањата,не се бара имот...
    А ете јас имам брат,но брат ми не живее со нас..И сега?? :)
     
  12. Little-one

    Little-one Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    79
    Барав на страницана на МОН ама не можам да најдам за средношколските стипендии... Ако може некој нека го постира линкот тука. Благодарам однапред
     
  13. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Мислам дека имаше линк некаде на претходните страници... ;)
     
  14. Little-one

    Little-one Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    79
    Little-one напиша:Барав на страницана на МОН ама не можам да најдам за средношколските стипендии... Ако може некој нека го постира линкот тука. Благодарам однапред

    Мислам дека имаше линк некаде на претходните страници... ;)

    Линкот е од главното мени на МОН. Но подетално нема.. Барав ‘‘Стипендии‘‘ ама не ми излегуваше. Зато побарав ако го има некој точниот линк...
     
  15. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647

    девојко многу лошо си информирана, за голема среќа не си ти во Мин. за образование и наука па да ги делиш студентите кој се провинција а кој не се . Најпрво се гледа просекот, па имотот , па примањата на родителите а далеку од тоа дека на баба ти и на дедо ти.
     
  16. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Па нема да го напишеш брат ти.
    Само ќе ви кажам да внимавате да ви бидат точни информациите на електронскиот поплнување и на документите што се испраќаат. Најчесто се прават грешки во платите на родителите-значи треба точно до денарче да ја напишеш сумата. Ако си пријавила електронски 12 002денари, мора и на потврдата што ќе ја земе родителот од работното место да е 12 002
     
  17. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647

    Драга Ким се вади и имотен лист, но најчесто кога ќе вадиш кажуваш дека ти е за стипендија и не ти пишуваа ништо(мислам не ти го пишуваат целиот имот)
     
  18. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Не знам можеби сум грешка така имам слушнато така пишав и не пишав за да се навредат тие што се од провинција туку тие имаат предност затоа што плаќаат студенски домови па превоз за до ск и назад дома и ми имаат кажано дека просекот е на последно место
     
  19. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    http://konkursi.mon.gov.mk/cgi-bin/MON_konkurs.exe
    еве ти линк ама за да видиш шо треба да напрајш какви документи ти требаат..... јас имам една другарка која поднесе барање за стипендија од пред еден месец директно во скопје во министерството за образование.... види какви документи ти требаат и ако си од скопје оди до таму... ако не... има број на страната и јависе прашај....
     
  20. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Што има врска Министерството тука? Тоа не кажува кој е провинција, а кој не! Се знае: Скопје е главниот град, а луѓето кои живеат надвор од него, односно во другите градови се од провинција.
    Simple as that.