1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студирање во странство

Дискусија во 'Образование' започната од wild.child15, 5 ноември 2010.

  1. wild.child15

    wild.child15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2010
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    13
    Се извинувам доколку иста ваква или слична тема веќе има отворено но барав и не најдив.
    Ме интересира дали некој од вас бил или е запишан на факулетет некаде надвор од Македонија?
    Која држава е најдобра односно има најповолни услови за студирање во странство?
    Колку пари е и кои се условите за упис? ... Инаку ме интересира за психолохија односно филозофски факултет.
     
  2. papagalcheto

    papagalcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    10
    И јас би сакала повеќе да добијам информации за студирање во странство :)
     
  3. SanF

    SanF Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    И јас исто.. поточно ако некој знае за универзитетот во љубљана, економски и каде можам да аплицирам.:))
     
  4. lovelost

    lovelost Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    15
    Исто и јас сум заинтересирана за ова, некој ако знае да ни каже :)
     
  5. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.389
    ако некој е заинтересиран, мозам да сподела инфо. и искуство за студии во Германија...2
     
    На kikuf.thelovelygirl, soco и AthenaAsamiya им се допаѓа ова.
  6. BeingRed

    BeingRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Студирање во Странство ?!

    Вака, планирам да идам да студирам во странство, опции кои ги разгледвам се Италија,Франција и Словенија. Ако има некој било-каква инфо.добредојдена е. Размислувам за Политички Науки,Правен.Во однос на стипендии, студенски живот, секојдневни трошоци, кога се апликациите...итн.
    пс.зимам курс по италијански и фрнцуски, сега ќе бидам А2
     
    На BojanaLegija му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Мене ме интересира за Мастер во Германија ама не со стипендија туку со самофинансирање . Знам само дека партицицапијата на повеќето Мастер студии е 1000 евра годшно. Каде се аплицира и како? Тој ТОЕФЛ тест за англиски јазик го полагаш во Скопје нели ?
     
  8. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Здравје за една година планирам да студирам во странство. Поточно Бугарија или Словенија. Планирам да студирам козметологија или козметичка технологија. Доколку некој има информации за студирањето во Бугарија или Словенија нека ги сподели.
    Благодарам однапред.
     
    На Bruinete му/ѝ се допаѓа ова.
  9. peperutka20

    peperutka20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски

    Значи вака... јас дури сега го видов овој твој пост...Не сум многу касно...али како и да е...Еве јас ке ти го споделам моето искуство,инаку студирам во Франција...и за студиите во Франција веке се поминати уписните рокови ... и доколку не си во билингвална паралелка мораш да полагаш сертификат во Француски Културен Центар... а ако си во билингвална паралелка тогаш испитот се полага во самата гимназија... Нивото на јазик кое што го имаш сега А2 е многу мало ... треба да имаш Б2 или Б1(само се помали шансите да те примат) ... И друго нешто што сакав да ти го кажам а и најважно е тоа што ТРЕБА МНООООООООГУ ДА САКАШ ДА СТУДИРАШ НАСТРАНА !!! Не треба ни малку сомнеж да имаш ... Ако малку не сакаш и се двоумиш подобро не оди ... Јас ти кажувам од лично искуство... Не дека не ми е убаво таму,преубаво е...живеам на Азурна обала и се е супер...ама едноставно ако нешто си оставил во Македонија дали ке биде тоа срцето или умот... поарно не се мачи и не оди...Значи размисли уште еднаш пред да одлучиш да студираш во странство ... Ако си спремна тогаш Со среќа и се најдобро!!!!! А јас ќе си ја пеам Ех да можам да го вратам времето :(
     
  10. Cat..Kitty

    Cat..Kitty Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    10
    Има ли некој што студира во Словенија и е запознат со начинот на аплицирање, животот таму, разликата од тука.. Има некој што ке ми помогне? :)
     
  11. ame23.88

    ame23.88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    8
    несум сигурна но слушнав дека таму аплициранјето заврси пред 5 дена
     
  12. Cat..Kitty

    Cat..Kitty Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    10
    никој не ми одговори па аплицирав.. го фатив рокот.. :D
     
  13. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    А ќе сакаш да кажеш што е потребно за апликација и сите тие работи? Може и ЛП.
     
  14. Kicky

    Kicky Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    74
    Девојки, дали некој знае како и каде можам да аплицирам за стипендија за постдипломски студии..Може да биде Словенија, Швајцарија, или која било др Европска земја?? (јас сум сега 4та..значи за следната година барам..ама сакам порано да знам).. :lol:
     
  15. Glorya

    Glorya Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки,
    нова сум на фемина форумот,но ве читам веќе одамна..
    Би сакала да ја освежам темава, бидејќи нареднава година завршувам средно и сакам да се запишувам во Италија,или Словенија(филолошки факултет).Доколку има некој што студира таму,нека ми пише кои се условите за упис,дали се полага приемен испит,како оди работата со стан,или студентски дом и како ги даваат стипендиите...Може и во лп да ми пишете. :)
     
  16. Sramezlivoto

    Sramezlivoto Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    100
    И јас сум заинтересирана за истото само за информатика во Словенија :)
     
  17. O.Mally

    O.Mally Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    11
    Епа тука најверојатно сите прашуваат а ретко кој дава одговор.. И јас сум во двоумица значи дефинитивно сакам да студирам архитектура но, се двоумам многу би сакала да заминам Италија и тоа нешто разгледував и како најприфатлив и ценет факултет ми е Politecnico di Milano но не знам како ќе се снаоѓам со јазикот најпрво, потоа со стипендии, уписи и слично. Доколку некој студира Италија архитектура нека ме упати малце ве молам :)
     
  18. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Фармацевтски факултет во Словенија

    Дали некој има желба да студира фармација во Словенија, или познава некој што е во Словенија...како се снаоѓа познаникот таму, дали му е лесно на факултет дека предавањето е на друг јазик.... Кажувајте подетално, сакам многу информации :$ :$ :$ :$ :$
     
  19. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297

    незнам колку ке ти помогнам ама мислам дека ке мораш да учиш словенски барем оваа основно за почеток (овде има учење нивни јазик бесплатно 80 часа) ако за тоа време не научиш сам си плакаш,за факс мислам дека не е многу тешко баш сега дојде едно девојче од Мк на машински факс и рече дека добро е прифатена додека учи словенски има помош и на српски малку за почеток,дека не е многу тешко (тоа од една друга пријателка го знам) а и дека нема многу студенти (тука повеке има странски студенти него словенски ххи) ако ти треба некоја информација пиши ми па ако можам да ти помогнам-радо би :!:
     
  20. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    А има некојжа што студира во Италија,или е запознаен со студирањето таму ?