ТЕМА: СУГС Гимназија „Никола Карев“ - ваше мислење?

Мислење 27 Мар 2011, 21:52

Сеуште незнам каде да се запишам, но повеќе ме интересира гимназијата Никола Карев.. Па би сакала да ми кажете што вие мислите за ова училиште, ваши искуства и сл.. :)
Аватар на корисникот
Night.Wish

Сино цветче
 
3014
Мислења: 126
Зачленет: 27 Мар 2011, 21:29
Screw you guys im going home!

Мислење 01 Апр 2011, 14:23

Ја сум во Карев,супер ми е не е многу тешко ама не е ни лесно зависи од професорите а има така терсене професори..зависи кои ќе ти се паднат инаку јас сум ОА смер мене ми се погодија супер изборни професори додека има некои што пр. ако имаш 5554 мораш да одговараш за 5 на крај инаку 4ка хахаха смешно но вистинито:)
Аватар на корисникот
Plavusa.17

Жолто цветче
 
58443089
Мислења: 4076
Зачленет: 20 Мар 2011, 10:57
Слика

Мислење 01 Апр 2011, 14:57

и за мене е исто.. и јас мислам каде да се запишам.. сите ми се 5ки, ама се мислам помеѓу Корчагин и Карев.. а дали има гимназија без Француски јазик како предмет?? :D
иии.. како се бројат поените за запишување?? ..да знам да ги избројам..
Аватар на корисникот
Taylor

Фем почетничка
 
225
Мислења: 22
Зачленет: 19 Ное 2010, 18:24
Локација: In God's Country
You're the reason why the opera is in me..

Мислење 02 Апр 2011, 17:10

Значи во Карев има и француски и германски паралелки,ако мислиш на општата гимназија што е до 3та додека да дојде ред на избирањето. Корчагин е претежно математичка гимназија додека во Карев се е распределено во сите насоки има за сите место, т.е.за ученици со секакви квалитети (математички, општествени,јазични..). Ако идеш јазично,тебе ти е далеку 3та тогаш си бираш мислам ама оваа генерација учат италијански како изборен јазик не знам како одат тие работи најточно но знам дека ако учиш сега француски секако дека ке те стават во француска паралелка, во германска се тие што си учат германски од 6то! Хмм.. поените, јас кога се запишував не памтам баш бев 5.00 даваш свидетелство од 5 до 8 и влегов но имаше мнооооооогу под линијата, значи одбиени па во вториот уписен рок се презапишуваа во други средни.:)
Аватар на корисникот
Plavusa.17

Жолто цветче
 
58443089
Мислења: 4076
Зачленет: 20 Мар 2011, 10:57
Слика

Мислење 03 Апр 2011, 17:20

Па не се многу 3 јазици да се учат одеднаш, и англиски и германски/француски па и италијански? Или јас нешто погрешно сватив? :) Инаку кои предмети се на ОА смерот? Зошто мене ме интересираат повеќе општествените науки, и би одела на тој смер. :) а во врска со примањето, имам слушнато дека сега примале и со многу понизок просек и дека сега била гимназијата на пониско ниво, ама не ми се веруваше, и си реков ај да ве прашам вас за секој случај :) иии уште нешто, како во Карев друштвото, мислам има повеќе напрчени или? (се изнатрескав прашања ама ај :D )
Аватар на корисникот
Night.Wish

Сино цветче
 
3014
Мислења: 126
Зачленет: 27 Мар 2011, 21:29
Screw you guys im going home!

Мислење 03 Апр 2011, 19:32

Епа ако сакаш јазично не е многу таман си е, инаку имаш мак. гер или франц. анг. и уште еден хахах мислам дека а за 4та не знам како е а и во 3 имаат педагогијаааа па после не знам дали во 4 психологија не знам бе глупости на ЈА и не знам уште што а на ЈБ учат да пеат свират по ноти уметничко е ептен и музичко такви ствари според мене тапа :D ја сум ОА и имаш Вовед во право (учиш од книгата што е за на правен), социологија и латински :) иначе школо ко школо не знам какви примаат и оваа година имаше одбиени али не толку ко кога ја се запишував али битно под многу добар просек не моеш да си дозволиш тоа сигурно а најсигурно е да си одличен и тоа со малце 4ки зошо другарка ја одбија зошо имаше четири 4ки ;/ хаха па сеа ти види зависи од конкуренцијата, исто ко за на факс зависи и од генерацијата :) иначе секакви има, многу пушачи има ама затоа во последно време забранија да се пуши во школски нова директорка има сеа шо ми предаваше лани биологија екстра е само воведува ептен дисциплински мерки ко во затвор да си се осекаш ако закасниш 2минути не идеш на час туку си чекаш на една посебна клупа те запишува на список и во дневник и после Господ те правда хахаха зависи ако те начека дир. готова си ако не летај до училна иии така.. а децата мене ми се океј изглеа пошо ги глеам и се знам веке 3години има секакви али во 1ва има дечиња буквално со огромна желба да изгледаат повозрасни или барем ко да се 3та и така.. абе секакви има :)))))))))))) ја сум 3 сум во смена со 1 година, 2 и 4 се заедно ова полугодие сме сите во 1 училна не се мењаме а порано шетавме по училни ама сеа не и боље е вака според мене и тоа :D
Аватар на корисникот
Plavusa.17

Жолто цветче
 
58443089
Мислења: 4076
Зачленет: 20 Мар 2011, 10:57
Слика

Мислење 03 Апр 2011, 19:34

Еј забораив и латински учат на јазичнотооооо уствари 5јазици учат
Аватар на корисникот
Plavusa.17

Жолто цветче
 
58443089
Мислења: 4076
Зачленет: 20 Мар 2011, 10:57
Слика

Мислење 05 Апр 2011, 15:05

Мене не интересира за ова: Денес Гимназијата "Никола Карев"-Скопје работи под името СРЕДНО УЧИЛИШТЕ НА ГРАД СКОПЈЕ со гимназиско образование од природно-математичко и општествено-хуманистичко подрачје. Треба сега да се избере едно од понудените од на пример природно математичко од а подрачје едно и од б подрачје едно и од општ. хум. од а и од б по едно, или како?
Аватар на корисникот
annii

Жолто цветче
 
918769
Мислења: 2770
Зачленет: 16 Апр 2010, 12:22
Локација: California
“Wake up and live”

Мислење 05 Апр 2011, 19:35

Ани, треба да одбереш еден смер, или природно-математичко смер (а или б подрајче), или јазично-уметнички смер ( а или б подрајче), или општествено-хуманистички смер ( а или б подрајче), а таму има одредени предмети кои се задолжителни, а има и изборни предмети во сите подрачја. :)
Аватар на корисникот
Tenkai

Жолто цветче
 
1866387
Мислења: 2318
Зачленет: 09 Јул 2010, 11:24
Локација: Perth

Мислење 05 Апр 2011, 19:58

До бирање има време тоа тек во 3та дотогаш сите исто учат само во 2 бирате мегу информатика и етика :))))
Аватар на корисникот
Plavusa.17

Жолто цветче
 
58443089
Мислења: 4076
Зачленет: 20 Мар 2011, 10:57
Слика

Врати се на Образование

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: kami, Klimentina-077 и 24 гости