1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проблеми и совети во врска со пријателството

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од poppie, 21 јануари 2010.

  1. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
    Значи не сум била сама... И јас сум исто желна за другарки, си плачам за друштво, имам една таканаречена другарка али што знам доаѓа кај мене кога и е лошо, кога нема каде, а кога и да и кажам на пример дека ми е тешко она постојано ко демек има работа, не е слободна значи за мене е зафатена секогаш, Имам и најодбра пријателка али таа си има свој другарки и со мене е само кога тие се на факс у Ск, Сум се обидувала да се вклопам у друштва али не оди, секој веќе си има формирано свое друштво, а ја сум таква што неможам да се наметнувам, у град неам излезено на кафе охоооо не памтам ни јас..
    П.С ко има некој од Неготино а нема друштво нека пише ЛП....
     
  2. biggirlsdontcry

    biggirlsdontcry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    163
    Јас сум од Скопје.. :///
     
  3. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    денеска се чувствувам многу депресивно и повредено се испотив од болка во градите :sweat: и тоа кооолку ми е тешко, кога завршивме матура се разделивме со другарка ми јас се омажив и неможевме да се гледаме јас на друг крај таа на друг понекогаш се договаравме во град да се видивме на фб си контактираме никогаш не изгубивме контакти, е сеа најтешкото ми е што јас трудна дојдов до кај нејзе да и ја предадам поканата за да ја викнам на свадба ја викав на родендени кај моите деца еве сеа ја викнав за да дојде на роденден и ми вика дека нема да биде тука ќе идела во Охрид со свршеникот :^) да преминам на главното еве сеа и на неа и дојде денот да се мажи и се слушнавме по телефон и ја прашувам за свадба со како и ми рече дека си нарачала веќе невестински и ми вика дека нема да има многу гости сакале да прават скромна веселба ,незнам јас што подразбира под тоа |( скромна веселба а сите ги викнала и кога ќе видиш не сум пожелнааааа ;( не е фер што е со лугево бе?????никогаш не била заборавена од мене и по одмори сме оделе,многу ми е тешко ;( :worried:
     
  4. Mecheto1

    Mecheto1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    52
    Понекогаш луѓево забораваат кога се прави некоја добрина за нив.
    Кога некој ќе ми се јави да ме праша како сум,да ми честита р-ден или било што,тоа за мене претставува чест и ми е мило поради тоа.Ама нема веќе такви луѓе.
    Спремни се да се налутат зашто не ги бараш,а не се свесни дека и они го прават истото,дури и полошо.
    И не се замарам многу со тоа,ако некој е добар со мене,ќе бидам и ја со него.А ако почнам да анализам зашто се такви луѓето,далеку ќе стигнам :)
     
  5. Xepp

    Xepp Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    428
    Имам една другарка, моментално ја нема во нашиов град ама си се допишуваме. Има посебен карактер... Ама незнам мене нон стоп ми оди контра, ме напаѓа за небитни работи, се нешто јас сум и крива... Нескам да се караме воопшто и се трудам да одржам некоја рамнотежа во односот, ама верувајте веќе неможам, ми пука филмот. Во друштво сите се дружиме, неможам да кажам ми смета, уствари незнам дали воопшто ми смета, ама незнам како да постапувам со неа. Ќе полудам... само што се допишувавме и повторно иста приказна, таа депресивна јас крива, неписмена, ненаучена, спотана... е глупо се осеќам! :doh:
     
  6. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Променлива пријателка...

    Па каква "другарка" е таа ако ти се обраќа со неписмена, ненаучена, смотана...?? Крај краева ако тоа го мисли барем нека си ќути а не така у фаца да ти збори. Едноставно такви личности се личности без ОСЕТ. Навредливи зборови нема потреба да се користат, ако нешто мисли дека треба да се промени кај тебе тоа ќе ти го каже добронамерно и со совет. Но и да било така (во случајов не е) не гледам некоја потреба да се замараш со тоа и да го фаќаш при срце. Пријателки можеш да имаш милион, но вистинската или вистинските на една рака се бројат.
     
  7. Xepp

    Xepp Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    428
    Не ми го кажува тоа дирекнто, индиректно ама доволно мие да сфатам дека има нешто против мене... Јас шо и да направам, тоа не е доволно добро, незнам чудна е не е како останатите...
     
  8. megi007

    megi007 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    имав 2 најдобри другарки ама јас малку се одалечив еден период од нив и не излегував со нив тие како да се налутиа и со свои очи видов и со свои уши слушнав дека ме оговараат а пред мене ми прават лице како ова она а и уште една моја блиска особа ми укажа дека тоа ми го прават зад грб и тоа и јас потоа сама увидов во тоа дека така прават сега се одалечив уште толку од нив значи комуницираме ама ретко бидејќи неќам да бидам мета на понижување и озборување а најмногу мразам лицемерство дали добро сум постапила според вас ве молам за совет?
     
  9. anamariia.x3

    anamariia.x3 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    578
    Допаѓања:
    856
    Еве вака.
    Со мојата најдобра другарка се знаеме речиси 14 години.Уште од бебиња си игравме,си делевме тајни итн.Но во последно време односите ни се заладија.Таа се повеќе почна да се дружи и да излегува со своето друштво,а мене речиси и да не ме ферма(не и забранувам да се дружи со нејзиното друштво,напротив).Откако бевме заедно на одмор во Хрватска каде што си поминавме преубаво само еднаш се видовме од тогаш.И тогаш онака добро,но оттогаш се повеќе почна да ме игнорира како да кажам..Јас се дружам и излегувам понекогаш со неа и нејзиното друштво но со нив се чувствувам неудобно,бидејќи тие си зборат за своето одделение,училиште,познаници итн.Сега само јас прва и пишувам на фб чат,и коа ќе ја прашам нешто она одговара кратко или пак не одговара а гледам дека е seen.Еднаш ја прашав да не ми е лута нешто и она кратко ми одговои не.Дури и ја викнав неколку пати да дојде кај мене,да си поразговаме а она измислуваше дека секој ден требала да иде на гости -.-.Ве молам феминки,дајте ми некој совет,тешко ми е бидејќи немам други другари/другарки освен неа.
     
  10. vaga95

    vaga95 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.036
    Епа вака сега, сум пишувала и во некои други теми, кој видел видел кој не ќе подраскажам на кратко.

    Имам најдобар другар, значи нашиот однос е чисто и строго пријателски ( јас немам ни брат ни сестра и него баш го гледам како брат а и тој мене како сестра ), се е ок меѓу нас.

    Но пред месец и нешто тој си фати женска таа знаеше дека се дружиме и се беше ок се додека не си разменија пасворди на фб. Таа стана премногу љубоморна, зошто секој ден сме пишувале, зошто некогаш тој ми пишува прв мене, слушна дека сме пишувале и на мсн го тераше да ме избриши од мсн ( за да комуницираме единствено преку фб и таа да има контрола). Ги чита нашите разговори, гледа дека нема ништо повеќе од другарство помеѓу нас,дури јас бев таа која го советував да стапи во врска со неа бидејќи ми изгледа како добро девојче, ние се знаеме 2 години ако сме планирале нешто зарем ќе чекав досега? Кога и да се допишуваме на фб секогаш наоѓа по нешто за да избувни и да се налути,му реков да ме избрише од фб ако треба нема да се лутам, едноставно не сака свесен е дека таа е неоправдано и премногу љубоморна, не сакам заради мене да се кара со женската бидејќи знам дека таа го сака, но и тој се чувствува растргнат на две страни многупати ми рекол дека нема да се скара со мене или да прекине комуникација но кога гледам како таа се лути се осеќам виновна и незнам како да постапам...
     
  11. anamariia.x3

    anamariia.x3 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    578
    Допаѓања:
    856
    Прво,остави ги тие социјални мрежи.Викни ги двајцата на кафе или сокче.Убаво објасни им дека помеѓу тебе и твојот другар нема ништо друго освен пријателство и дека не сакаш да се мешаш во нивната врска,но дека не се чувствуваш удобно кога некој трет чита конверзазции на тебе со некој друг.Објасни им и дека тебе ти е мило за нив и дека не си љубоморна.Ако и после тоа не те сфати девојка му,батали,комуницирајте си само вие двајца. :*

    Се надевам дека ти помогнав на некој начин..
     
  12. vaga95

    vaga95 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.036
    Пред да почни девојчево вака да паничи, и кога беше излезен со неа секогаш кога ќе се најдевме застанувавме да си поправиме муабет ама сега се се сведува на едно здраво шо прајш, кога ќе се најдеме низ корзо дури непријатно ни е да си кажеме веќе едно здраво во нејзино присуство а да не ме гледа под око, не би ме чудело ако од утре започне да се лути и за тоа што се поздравуваме кога ќе се сретнеме

    Фала на советот :*
     
  13. SimplyElegant

    SimplyElegant Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Немаш друг избор освен да ја викнеш другарка ти да поразговарате и да ги расчистите работите помеѓу вас. Прашај ја што се случува со неа, кажи и дека ти значи, дека не сакаш да ја загубиш како другарка. Биди упорна.

    Мислам дека добро си постапила. Не ти требаат другарки кои зад грб зборуваат лошо за тебе.
     
  14. the.vampire.girl

    the.vampire.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    879
    Допаѓања:
    1.490
    Пол:
    Женски
    Истата ситуација ја имам и јас.Додека одевме во шклоло се гледавме,дека заедно пешачевме накај школо ,ама кога ке стигневме во училница она воопшто како да не ме забележуваше. Сега постојано лаже дека доаѓа кај мене, дека со мене се шета навечер, дека заедно одиме кај други другарки со кои и она и јас се дружевме(јас сеуште) и воопшто не ми кажува за тоа.Ова го дознав кога мајка ми отиде кај нив и мајка и и го кажала тоа.Кога ке се видиме се прави дека си е супер со мене,ама јас приметувам дека само за корист се однесува така. Кажете што да правам,зашто ми е смачено од ова..
     
  15. Mia-K

    Mia-K Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    288
    Пол:
    Женски
    епа вака:
    Јас и една моја другарка многу се дружевме а и блиску живееме.......
    Се бевме заедно она кај мене јас кај неа се така бевме,на голем одмор во школо заедно идевме и тн..
    Еден ден јас ја чекав пред вратата во школо за голем одмор и ја нема ок втор ден пак ја нема.Кога ја видов со едно девојче од нејзин клас..и се доближив до неа и ја прашав зошто не ме почекала??и она почна да се правда па брзав..дјфффјрвј.и ок демек и поверував.Следниот ден пак ја немаше кога пак ја видов со девојчето и не и реков ништо.(а замислете беше на голем одмор со девојчето што секој ден го оговараше пред мене...(била ваква таква..незнам што)И ок одреден период не се гледавме,но бидејќи тетка и живее на мојата уица она често иде кај нас и сеа баш она коа дојде јас бев кај тетка и..и она почна да ми прави муабет како ништо да не се случило,се лакиравме,речиси цел ден бевме заедно. и јас и зборев нормално се шегувавме смеевме!што мислите правилно постапив?! :\ навистина незнаев што да правам бев целата збркана ама да беше само тој проблем што ме мачи во врска со нејзе,и додека другарувавме се беше по нејзино ја трпев многуу.(ме игра како сака)фала ви однапред!
     
    На PeaceLoveBasketball му/ѝ се допаѓа ова.
  16. PeaceLoveBasketball

    PeaceLoveBasketball Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    1.176


    мислам дека добро си постапила,само ќе се мачеше ако си лута на нејзе,тоа е како да се казнуваш и себе си за грешките на другите :)
    но другпат ако го направи тоа,едноставно кажи и се во четири очи,и не и простувај веднаш.
    а во врска со тоа што се било по нејзино,заедно разговарајте како да го промените тоа,разговорот на никого нема да му наштети,верувај.
    поздрав и се надевам дека ситуацијата ќе се промени :* :* :D :D :D
     
    На Mia-K му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mia-K

    Mia-K Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    288
    Пол:
    Женски

    Ти благодарам многу за корисниот совет, ;) :* но и така не мислам повторно да се дружиме(бидејќи чувствувам дека ме користи,глупава бев што и ги кажував проблемите и тајните,а гледам дека ни таа не сака да се дружи со мене...):yawn: да и беше ова прв пат ке и простев но ова можеби беше 8.Више немав сили и затоа решив да побарам совет од вас.Бадиала ќе биде да разговарам со неа зошто знам дека нема да се смени воопшто!
     
    На PeaceLoveBasketball му/ѝ се допаѓа ова.
  18. PeaceLoveBasketball

    PeaceLoveBasketball Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    1.176



    епа штом веќе дотолку те изнервирала,стварно не заслужува да и простиш :) но немој да се нервираш воопшто,нека се нервира таа,дека изгубила многу вредна другарка :*
     
    На Mia-K му/ѝ се допаѓа ова.
  19. melodijaa

    melodijaa Активен член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Problem so drugarkami :)

    Imam edna drugarka od mali sme zaedno,no taa sekogas saka da nareduva i da odgovara na mestoto moe mnogu mi e tesko i neznam so da pravam jas nejkam da se skaram so nea.......Ve molam kazetemi sto da pramvam so nea :)
     
  20. Ane-99

    Ane-99 Активен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Problem so drugarkami :)

    Незнам што да правиш. Обиди се да разговараш со неа за тоа. Објасни и, може ќе те свати. Ако сте добри другарки и ако си верувата една на друга, нормално ако и ова е единствениот проблем меѓу вас нетреба да се скараш за некоја ситница. :fubar: Сепак ти си знаеш. Ти позсакувам се најдобро и се надевам дека за брзо ќе се среди овај ваш проблем. :) :*