1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првата цигара?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од 2468, 4 јуни 2010.

  1. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Значи темава изгледа испадна само за пушачите? :D па девојки ајде кажете си, кога прв пат запаливте цигара? зошто решивте да запалите? самоволно тоа го сторивте или под влијание на другар/другарка? :wasntme:
    едноставно нели, се' за вашата прва цигара :)

    јас првата цигара ја запалив некаде почеток на прва година средно. бевме собрани друштво, пиевме се зезавме... и една другарка зема цигара и ми ја дава... прво одбив, а и таа се двоумеше :lol: прв пат и на двете :D се запивме и така ја запаливме цигарата :D и толку бешеее... после некако почнавме самоз а викенд да ги палиме цигарите, ама онака само. и веќе крај на прва година можам да кажам дека почнав интензивно да купувам и да пушам цигари :)

    ајде девојки споделете ги вашите искуства :wasntme:
     
  2. Miss-Perfect

    Miss-Perfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    74
    Јас првата цигара ја запалив во 8мо одд :doh: на некои 14 години :doh: иначе не сум некој зависник од цигари, палам само кога пијам кафе или кога сум нервозна :lol:
     
    На capri му/ѝ се допаѓа ова.
  3. angelce1

    angelce1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    234
    Хахаха,интересна тема. Мене брат ми ме научи да пушам :) Бев 7 одд.Се секавам како ме учеше да го вовлекувам чадот,во почетокот кашлав.А што е најинтересно,тој и ме кажа на моите :lol: Потоа продолжив да пушам на излегување,а зашто бев мала,а и скоро сите во градот го знаат татко ми,се криевме со другарките позади дискотеката :D Во грб ни влегуваше,ама важно пушевме,бевме ФРАЕРКИ :rock: :D Кога завршив средно престанав,па после пак почнав,и така често правев паузи,палев само онака кога ке ги гледам другарките сите пушат,па ајде и јас,ама зашто не пушев редовно,некогаш знаеше и да ми се сврти во главата. Последната цигара што ја испушив беше пред скоро една година, "украдов" од мајка ми,многу ми се пушеше,беше 3 саатот ноќеска,и одкако ја испушив,почна да ми се лоши,едвај заспав.А баш со мерак си ја бев испушила :D И од тогаш кажав дека веке никогаш нема да запалам,и се држам до тоа.Кога ке ми понуди некој,веднаш ми текнува на таа вечер,и си викам НЕ БЛАГОДАРАМ :D
     
  4. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180
    ееееееее тоа беа времиња хахаха :lol: :lol: првата цигара која ја запалив беше на14 год некаде 8одд абе се занесував до бесвест мислев дека сум фраерка со да ти кажам хахах и со е најтрагично само пувкав се додека една другарка неми лупна т.е ми кажа дека ако пуфкам ке ми излезе рак на јазик :lol: ијас дете нормално поверував и поцнав да си ги влечам и сеа можам да кажам комотно дека сум тежок зависник од тие цигари дневно дури и до двеипол кутии ми идат али тоа е тоа :)
     
  5. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Паа првата цигара ми беше на почеток на прва средно..Хахаха колку само се смеам кога ќе ми текне на часовите што ни ги држеше една моја другарка на мене и на нашиот другар..А ние кашлавме,кашлавмее...
     
  6. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Првата цигара ја запалив некаде крајот на прва година средно. Другарките мои веќе беа пробале, а јас се правев паметна и не сакав :D Една вечер бевме излезени со школските и тогашш го зедов првиот дим. Подоцна ни беше интересно, се собиравме другарките, се криевме позади школо и пушевме. Прво само за викенд купувавме, после почнавме и во школо на секој мал одмор, и сега купувам и купувам кутија :) Пушам по една кутија на два дена.Патем, какви цигари пушите? Јас тврдо родео :) Такви дозволува џепарлакот :D

    п.с Ми се припуши од темава, одам јас на тераса :)
     
  7. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    пушам родео слимс. а сега ептен и мене ми се препуши, ама не пушам дома :(
     
  8. Miss-Perfect

    Miss-Perfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    74
    Родео слимс од плавите :smoke:
     
  9. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    И јас не пушам пред моите, никако, а цигарите ги кријам под кревет :D Ама сега во сред ноќ се во петнаесети сон :lol:
     
  10. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    West!?
     
    На endlesslove и miss.pretty им се допаѓа ова.
  11. rose24

    rose24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Епааааа...првата ми беше на 13 години и ми беше одвратно :puke: ....а почнам да пушам и ја купив првата кутија на 17години и до ден денес ... :tmi:
     
  12. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Првата цигара ја запалив за време на летниот одмор по завршување на 2ра година средно школо. На почетокот пушев само по некоја цигара, онака уз кафе со другарите, ама после онака вистински :D Со другарките се криевме позади школо, па после ако седнеме на кафе негде низ населба па седнувавме внатре во кафич само за да не не видат родителите или пак некој што не познава па да каже дома...еееееј кај ни беше паметот, младост-лудост :fubar: Сум пробала да се откажам неколку пати ама сите околу мене пушат па некако тешко оди. Инаку пушам максимум една кутија на ден...што е многу многу е, родео слимс плави (падна стандардот, криза е, рецесија ) :D
     
  13. bona

    bona Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    276
    првата цигара ја запалив некаде во осмо одд, со другарки бевме, кафе, ова-она, а почнав редовно да пушам некаде 1 год средно до ден денес :$ не пушам пред моите родители, но знаат дека пушам, мајка ми ми ги купува понекогаш :lol: инаку пушам родео слимс
     
  14. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Бев 8 одд, со една другарка решивме да купиме цигари, и купивме, запаливме една. Тука започна, а и заврши нашата пушачка кариера. Ни она ни јас не пропушевме :D
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Не сум пушач, ама може да си кажам како ми беше кога пробав :lol: мислам дека беше крај на осмо одд. некои цигари (мислам Davidoff црни дека беа) начекав дома (а никој не пуши), и пуста љубопитност ме натера да тргнам еден дим... и се удавив од кашлање. После тоа не ми текна да запалам. А сега, свршеников мој е пушач, и мене ми доаѓа да запалам понекогаш, како што го гледам него... не знам зошто :?: а инаку тој не пуши многу, онака, 10-15 цигари дневно, што знам. И вети дека ќе се откаже од цигарите на денот на свадбата. Ај баш да видиме :lol:
     
  16. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Охоо па вие ептен сте биле напредни :D
    Првата цигара јас ја запалив во 3та година средно со дечко ми. Он е пушач и ми пречеше тоа што пуши, нон стоп му кажував за тоа колку се штетни, за тоа дека може да добие рак итн итн... И така на него веќе му дојде преку глава, ме седна кај него и ми подаде веќе запалена цигара. Ми рече: Земи дим да видиш дека не е којзнае што и нема никаква филозофија. Беа West мислам дека кафени, или златни не знам какви се тие. И земав, ниту се накашлав ниту ми се слоши, па му дојде чудно на дечко ми, мислеше дека веќе имам пробано :)

    Не сум пушач, знам да запалам кога пиеме кафе со другарките бидејќи сите во друштво се пушачи. Знам да запалам ако излезам негде, ама еве сега не знам кога последен пат сум пушела, така што не спаѓам во групата на зависници ;)
     
  17. girl23

    girl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    31
    Ја првата цигара после матура ја запалив, почнав онака со кафе,...по 2-3 на ден и оппппп ме фати вирусот :D Факултет коа тргнав почнав да си купувам и до ден денес редовно си купувам..Ова како со гордост кажано хахахах,...секој ден мајка ми ми држи лекции за да ги откажам а и новите слики што ги стааваат се стварно грди...Ама пусто не ми се сака , сега за сега ок ми е...И мајак ми е пушач..па кога ме напнува и одам контра со стратегија...а ти зошто пушиш...и овде настанува молк...Сепак треба да ми е пример нели...и така :D :D :D
     
  18. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Ми нуделе многу пати , и во основно и кога почнав средно . Сега завршувам втора средно и немам пробано цигара , а и немам намера :)
     
  19. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Немам ни јас, ниту еднаш.
     
  20. Angel.in.dark

    Angel.in.dark Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2010
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    25
    Ај ем ин да клаб.