ТЕМА: Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

Мислење 04 Дек 2012, 11:57

Пред некое време прочитав нешто вакво: Женското око е чуден феномен. На далечина од 1 километар ќе те види како зборуваш со друга девојка, а на пола метар со кола, не го гледа стубот! Слатко се изнасмеав.. зошто горе-долу има вистина во тоа :angel:
Иначе да, верувам дека женските се доста добри возачи, ама.. лично јас, ако некогаш преминам преку нападите на паника може и ќе ме биде за возач :)
Yowannty

Зелено цветче

987656
Мислења: 589
Зачленет: 28 Ное 2012, 15:27
Wє ғєαя яєjєcтισɴ, wαɴт αттeɴтισɴ, cяαvє αғғєcтισɴ, αɴd dяєαм σғ pєяғєcтισɴ !!

Мислење 14 Дек 2012, 16:24

Девојки да ве прашам нешто, ако може да ми кажете за колку најкратко време можам да положам за возачка дозвола и колку ке ме чини се вкупно? Ако има некој што полагал во авто школа сигнал м во струмица да ми каже кои се условите за полагање. Моментално се наоѓам надвор од државата и не сум во состојба да ги исконтактирам, а ограничена сум со времето.

Ви благодарам однапред :)
Ani.taa

Сино цветче

4568
Мислења: 170
Зачленет: 14 Апр 2010, 09:44

Мислење 14 Дек 2012, 16:41

Си возам без проблем, а кога се возам со мм удав сум, пази, кочи, заобиколи, намали. :D
friendy

Сино цветче

66383
Мислења: 212
Зачленет: 21 Апр 2012, 21:40

Мислење 16 Дек 2012, 16:16

Ani.taa од општо познавање, мислам дека вкупната цена е осумнаесет илјади и нешто.Тоа ти вклучува фул часови и плус уплата за полагање од прва на тестови, практична и градска.Ако ти се брза и ако знаеш возеш, можеш да платиш само за неколку часови и да одиш директно на полагање.Прво одиш да ти ја проверат крвта (тоа е само процедура за да знаат која крвна група си), потоа полагаш Прва помош(лесно е тоа), па на крај ти дават тестови за да ги учиш.Ако паднеш на нешто, чекаш две недели, па повторно полагаш.Мислам дека најбрз рок за да положиш ти е две недели.Hoped this may help you. ;)

Инаку јас сум тазе возач, ама задоволна сум од моите driving skils.Немам трема и не возам брзо шо е најбитно, не патам од комплекс дека ако брзо возам и 8) сум.
Salome

Сино цветче

185234
Мислења: 150
Зачленет: 13 Јул 2012, 03:05

Мислење 17 Дек 2012, 10:45

Ani.taa напиша:Девојки да ве прашам нешто, ако може да ми кажете за колку најкратко време можам да положам за возачка дозвола и колку ке ме чини се вкупно? Ако има некој што полагал во авто школа сигнал м во струмица да ми каже кои се условите за полагање. Моментално се наоѓам надвор од државата и не сум во состојба да ги исконтактирам, а ограничена сум со времето.

Ви благодарам однапред :)

Јас земав часови во една позната автошкола во Скопје, и само часовите ми беа 14000.
Најнапред се уплаќа за лекарско и прва помош тест- 2000, па следат 18 дена возење, т.е 36 часа вкупно.
После се уплаќа за тестови кои беа 2000 и нешто, па градска и полигон 3600.
За секое евентуално паѓање се плаќа по 2000.
Додади и вежбање на АСУЦ полигонот, каде несмееш со приватна кола, значи само со инструктор е 100 денари за 60 минути, Кале полигон е 60 денари за 60 минути, а мораш на полигон заради вежбите на полигон, и ако сте ги извозеле сите часови а мораш додатни да земаш за полигон и градска па додади 800 по час.
Да ти ја позајми автошколата колата за полагање градска или полигон е 400-500 денари.

Таа е математиката, без додатниот превоз до автошколата од каде сега скоро сите тргнуваат со вежбање и од автошколата до дома, не е како порано да те собираат и враќаат.
Rubiii

Жолто цветче

12751256
Мислења: 1331
Зачленет: 17 Фев 2011, 17:39
Локација: Малдиви

Мислење 17 Дек 2012, 13:29

Ви благодарам многу на одговорите :)

Најверојатно ќе полагам летото пошто со времето сум кнап значи да си планирам 500 евра за полагање.
Ќе имам единствени 2 месеци слободни во 2013 и ако ми стигне времето ок ако не изгледа ке има и за 2014 некој дел :lol: . Тестовите ке имам учено пред помалку од една година треба само да ги репетирам и со тоа е заврсено. Колку толку имам малку ускуство нема да ми биде прв пат пред волан да седнам, а и страв имам малку :tmi: ама ке помине и тоа.

Уште еднаш ви благодарам, поздрав :*
Ani.taa

Сино цветче

4568
Мислења: 170
Зачленет: 14 Апр 2010, 09:44

Мислење 25 Дек 2012, 17:53

дали некој има возено со инструкторите од амсм и какви ви се искуствата ?
dzivdzy

Фем почетничка

813
Мислења: 26
Зачленет: 22 Фев 2012, 18:18

Мислење 25 Дек 2012, 18:24

Да,инструкторот се вика Горан..Многу фер и коректен..Ме научи да возам,кога грешев,беше смирен
На Илинденска додока возев часови,ме праша кој е знакот...а на знакот имаше нацртано машки полов орган...Он си го пополнуваше картонот,не ни виде...Го прашав мора ли да одговорам...и кога се сврте имаше што да види...Супер беше човекот.Мислам дека ако познаваш некого,можеш да го побараш....
Со среќа....
Lola-R

Фем почетничка

69
Мислења: 15
Зачленет: 25 Дек 2012, 16:21
Why be satisfied with being smoke,wheh you can be fire!

Мислење 25 Дек 2012, 18:57

:) фала на одговорот,ама сега изгледа не работи веќе таму . поздрав :)
dzivdzy

Фем почетничка

813
Мислења: 26
Зачленет: 22 Фев 2012, 18:18

Мислење 29 Дек 2012, 09:45

Кога инструкторот ќе ти даде да паркираш без негова помош

Слика
Yipman2

Жолто цветче

91362279
Мислења: 2064