1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ксамил (Албанија)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од T-At, 2 јули 2011.

  1. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    blondy На што ви е колата, ако е на плин или дизел, подобро со кола. Нас превозот со се зелен картон ни излезе некои 100 евра, а со бус е 120, башка едно е со кола друго со автобус. 12 саати и 8 саати не е исто. Смештај ние плаќавме 15 евра ама ни даде попуст, зошто ни ја смени собата. иначе во сезона барем во оваа куќа е 25 евра 2+1 и 3+1 апартман со кујна клима купатило тв.
     
  2. Peperutche7

    Peperutche7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    23

    Ние одевме преку агенција 151 евро за лице за 10 дена.
     
  3. beliver

    beliver Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2012
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Да прашам дали апартман може лесно да се најде и какви се цените на пример за апартнам за 5 лица. Дали се наоѓа до 25 евра?!
     
  4. cat-woman

    cat-woman Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    459
    Ние ке одиме двајца дали се наога сместај, студио до 20 евра за двајца ? нека ми одговори некој во лп . не ми се оди преку агенцииве зашто можеби ке се најде поевтино таму само не знам кај да бараме саранда или ксамил :)
     
  5. Blondy.92

    Blondy.92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    63
    Апартман се наоѓало лесно, од тоа што знам јас, можно е да се најде за таа цена во Саранда, Ксамил било поскапо, а сега е и шпицот.. А дали знае некој преку која агенција да идам за превозот? Ми кажаа преку Далас унион, ако знае некој нека ми каже преку која агенција иделе, ама само за превозот..
     
  6. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    Dalas union 60 evra povratna karta
     
  7. KataSokata

    KataSokata Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Zdravo ... jas i soprugot ( od Bitola ) sakame na 29 Juli da odime za Ksamil ... najdovme taxi i povratna nekade e 60 evra , ako ima nekoj par so saka da ide so nas da go delime patot neka kazi
     
  8. elena-98

    elena-98 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    i jas sum od bitola i nie sme par ama nie ke odime na 10 ti avgust a dali mozi da mi kazis od koja taxi kompanija e 60 evra povratna?
     
  9. vestra

    vestra Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Ние бвме лани во Саранда, со сопствено возило, на плажа одевме и Ксамил и Саранда. Задоволни од тоа како си поминавме ова лето ќе одиме пак. Сместување резервиравме во Саранда 27 е дневно за двајцата, значи му доаѓа по 13,5 ппо човек дневно. Сместувањето во сезона е нешто поскапо, но верувам дека ако отидевме и на нерезервирано ќе најдевме можеби и нешто поефтино. Но ние решивме вака затоа што лани на истово место немавме никаков проблем со струјата и водата. што во сезона не е случај секаде. Нам тоа ни беше најважно. Џабе ние сместување 10е ако чекам вода цел ден за туширање. Собите со кујна и купатило се со сопствен балкон, клима и се веднаш на втора линија, или на минута две до градската плажа или плажата Африка. Чисто пред се, културни газдите, ни менуваа постелнина која мирисаше на ленор!

    Ние заминуваме во петок вечер, за да стигнеме утрото на 20 ти. Планираме да останеме 8 ноќи - 9 дена, евентуално 9 ноќи - 10 дена затоа што толку имаме одмор од работа.

    Доколку некој сака да делиме пат, од Прилеп сме нека пиши.
     
  10. vestra

    vestra Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
  11. vestra

    vestra Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    И уште да ви кажам за паровите кои планираат да одат:)
    Ни случајно не ви требаат торби со јадење за Саранда. Храната е џабе. Дури имаат и свинско во месарница да си го подготвиш дома како што сакаш.

    Лани со 300 евра го имав најопуштениот одмор до сега, без готвење дома, секој оброк нам ни беше надвор каде што ќе ни текнеше! За појадок веднаш до апартманот каде што бевме имаше пекара во која имаше буквално се! Кроасани, бурек, разни пити исто како кај нас, кои чинеа половина евро. значи за 30 денари имавме гооолема кроасана преполна со еурокрем, или бурек со преубаво сирење, не сирење кое смрди што е случај кај нас. Гирото 84 ден и тоа убаво гиро - грчко. Печено пиле 240 денари, јагнешко месо во фурна 800 г за 500-600 денари ако сте љубители. Пиците прееееееубави од 300 ден па нагоре, но доволно големи за двајца. Кафе на плажа 40-50 ден, на плажа ни носеа и јадење и пиење и кафе се што ни требаше а по иста цена.

    Купивме и свински ребра од месарница од ќеиф да јадиме нешто подготвено наше, едни пријатели беа во Ксамил сместени имаа скара во дворот ги направивме на скара, а цената на месото во месарница беше исто како кај нас.

    Ви пишувам цени во денари, не се сеќавам во леки на цените, но се сеќавам дека лани секоја цена нивна ние чисто за себе си ја претворавме во денари:)

    Лани заминав без мерак, самата помисла какво им е јадењето , самата помисла дека 10 дена ќе бидам гладна таму ми ствараше одбивност! Но годинава ееедвај чекам да појдам!

    Само уште 2 дена 8) 8)
     
  12. KataSokata

    KataSokata Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Elena - 98 , nas drugar vozi taxi i prevozot e 120 evra vo eden pravec , znaci ako sme 4 - 30 evra . Jas da zbornam ako i vas bi ve odnel za taa cena , pa da ti kazam
     
  13. elena-98

    elena-98 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1

    ne dzabe nie sme dvajca so znaci duplo poskapo ni idi so avtobus e 60 evra povratna da bevme 4 ca poarno so taxi da ne se drnkame so avtobuso ama vaka :/ skapo
     
  14. pearlll

    pearlll Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    23
    да предложете некоја агенција за превоз ми треба
     
  15. elena-98

    elena-98 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    На pearlll му/ѝ се допаѓа ова.
  16. pearlll

    pearlll Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    23


    далас прашав али се им било пуно дали имаш искуство или некој дали има искуство со овие маригона травел да ми каже малце се мислам од кај нив ...
     
  17. vestra

    vestra Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    На firequeenn и pearlll им се допаѓа ова.
  18. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Девојки знам дека Ксамил и Сарадна се оддалечени некаде околу 10 км. јас ќе бидам сместена во Саранда е сега ме интересира како со превозот за до Ксамил? Мисалм дали си има организиран превоз, дали таксинј, комбенца и колку кошта. Друга работа што ме интересира колку од прилика коштаат лежалките на плажите и да ми препорачате некои поубави плажи во Ксамил или во Саранда.
     
  19. vestra

    vestra Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Превоз има нон стоп, цената е некаде околу 50 наши денари.

    Во Ксамил ти ги препорачувам да ги посетиш островчињата, задолжително посети ги оние кои ги делат Јонско и Јадранско море.

    Во Саранда убаво е на плажата Африка, а убави плажи има и од страната на хотелите (излезот на Саранда за Ксамил)

    Лежалките барем лани беа 400 и 500 леки, добиваш 2 лежалки со чадор. 500 леки се од прилика 250 денари, макар што годинава лекот е нешто поскап, лани беше 12.000 за 100 е а годинава околу 13.500
     
    На SOVRSENSTVO му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Blondy.92

    Blondy.92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    63
    Јас и дечко ми земавме карти од Маригона травел, 60 евра повратна, добри - недобри, само тие ни одговараа, бидејќи другите агенции имаа превоз на секои 5-10 дена, а Маригона имаат превоз секој непарен ден од Скопје, а секој парен од Саранда..
    Ние на 23 во 21 часот тргнуваме, од пред самата агенција која се наоѓа во Чаир на главната улица (Цветан Димов). Кога ги купувавме картите една тура се спремаа да тргаат. Се патува со комбиња, а доколку има поголем број на патници се патува со автобус. Јас мислам дека не би требало да има некој проблем, па сега кој знае... :/
     
    На pearlll му/ѝ се допаѓа ова.