1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ксамил (Албанија)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од T-At, 2 јули 2011.

  1. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    И јас пред некој ден се вратив од Албанија, но не бев сместена во Ксамил туку Саранда.
    Ксамил само два пати отидовме, да убаво е но преполно. Првиот пат отидовме на Бора Бора плажата луѓе јас се чувствував како да сум во Охрид насекаде околку мене само македонски се зборуваше, премногу народ деца вриштат од сите страни, тоа е премногу за мене. Водата е преубава, но гужвата си го прави своето. Вториот пат пат беше веќе подруго бевме на друга плажа каде што немаше толку многу гужва, каде што на раат може да диши.
    Убаво е Ксамил не велам не, но сметам дека многу поубаво ќе си поминев и поубаво ќе го почувстував доколку не беше шпиц сезона.
    Саранда е веќе подруго, мене лично ми се допадна си најдовме една плажичка на еден хотел и цело време таму си бевме. Цените се како кај нас па дури и поефтино, а и јадењата и се превкусни цело време по ресторани јадевме за многу малку пари.
    И ова морам да го нагласам: Никако ама никако да не одите со туристичката агенција Балкан ние многу се зафркнавме патот не уби, буквално не уништи. Прво ни беше кажано дека ќе патуваме преку Грција за да вечерта кога го чекаме превозот и кога веќе тргнавме да ни кажат дека одиме преку Албанија. Птот е жива катастрофа, целиот дупки и кривини па дури и едно добри 7км возевме по црн пат, а околу нас крави и волови. За назад тргнавме во 17 часот од Саранда, а дома пристигнав во 10 наредниот ден. Шоферот беше преморен додека возеше заспиваше абе живи катастрофи среќа што дома живи и здрави пристигнавме.
    Во секој случај преубаво си поминав за многу малку пари пред се се одморив.
     
  2. Nin-Nikol

    Nin-Nikol Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите! Често ги читам форумите, но морав да се регистрирам за да ми споделите некоја информација за Ксамил бидејќи планираме да одиме за брзо. Воедно сакам да прашам дали има можеби некои што ќе патува со Маригона на 29ти, затоа што најверојатно поаѓаме на таа дата. Поздрав :)
     
  3. miss-bootylicius

    miss-bootylicius Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    11.018
    еве како што ветив - неколку мои слики од ксамил летово ... преекрасно место :inlove:
     

    Прикачени фајлови:

    На ehdzabaj, mmaceee, molikaMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. irena85

    irena85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    5
    Бил некој преку Камелија ,Балкан нет или Мерион во Касмил ? Или пишете некоја вила кај што сте биле, а да е блиску до плажа . Благодарам Поздрав
     
  5. tontetonte

    tontetonte Нов член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Луге мала помош. Одмор во Ксамил или Калитеа ( Грција). За двете места читам преубави работу па тешко ни е да се одлучиме. Има некој искуство од двете? Што предлагате?
     
  6. irena85

    irena85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    5
    Калитеа е место со повеќе забава и има кај да се прошета , а Ксамил е повеќе за парови или фамилијарни луге бар према тоа што го прочитав но имало преубави плажи .
    И ние оваа година сакаме да идеме во Ксамил но сеште неможам да најдам некоја добра вила , се е резервирано , доколку имате некоја интересна понуда прати ја .

    Поздрав
     
  7. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    Грција си е грција, скапо е многу, посебно храната, не можеш да се опуштиш да јадеш во ресторани секоја вечер. Доколку пак во Саранда е толку евтино што можеш да јадеш секој ден во ресторан, а воедно и смештајот е евтин а има многу убави хотелчиња и соби за пола од цената што ќе ја платиш во грција..

    За искачање нека не ве лаже некој бил фамилијарно место, во околината, посебно во строг центар на Саранда има многу убави дискотеки и кафичи, а доколку сте со кола? уште подобро, да идете до Јал или Химара, или Дрми .. местава се лудница, има дискотеки за какви не сте помислувале дека можат да постојат..јас лани бев ама ептен бев вон сезона и беше полупразно, индивдуално е. ама најбитно е што имало немало луѓе стандарт отворено е се, има преубави места и плажи..

    А за плажа најубаво е во Јал, се наоѓа во Саранда.. ке пуштам и слики од телефон ако можам :)
     
    На Rose96 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. gabrielka

    gabrielka Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
    и јас ова лето сакам да одам ксамил дајте некој предлог за смештај каде бевте вие сместени ,слики цена блиску ли до плажа?
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  9. irena85

    irena85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    5
    Најдов смештај во Ксамил во следнава вила
    http://greenhouse-ksamil.com/apartmanet-mk.html
    ако случајно бил некој во оваа вила може да ми пише дали е навистина толку блиску до плажата Лори бич ? И колку е одалечена од Бора бора ? Фала
     
  10. bambuca

    bambuca Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Да да Ирина, точно така е како што е напишано. Ние минатата година бевме сместени наспроти вилава и навистина е блиску до Лори (2 мин.) и до Бора Бора (5-6 мин.). Наспроти неа има маркетче а малку погоре од неа имаш кафуле и ресторанчиња со одлична храна. Јас сум презадоволна комплетно па мое мислење е дека ако се одлучиш за тука, нема да погрешиш :) Сепа, изборот е твој/баш :lol:
     
    На fighter му/ѝ се допаѓа ова.
  11. irena85

    irena85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    5
    Супер само уште да најдам превоз до Ксамил и обавезно резервирам во вилата , Фала ти bambuca .Поздрав
     
  12. bibe11

    bibe11 Нов член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Со дечко ми планираме да одиме во Ксамил во вила Алекс на 21. јуни. Ние сме од охрид ако сака некој да го поделиме превозот нека напише.
     
  13. irena85

    irena85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    5
    Ние одиме на 15 јуни , од 16 јуни ми е резервирано во вилата и сега неможам да најдам превоз во Маригона нема слободно место за 15 јуни . Пишете некоја друга агенција доколку знаете што вози до Ксамил.Поздрав
     
  14. Chupe

    Chupe Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    421
    Вие што одите во вили во Ксамил, ги најдовте сами или преку некоја агенција. Јас бев лани во хотел дрилони и беше одлично , но оваа година сакаме да одиме два пара па мислев ако некој има контакт од некоја вила да ми даде ;)
    Фала
     
  15. Iviste

    Iviste Активен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    28
    Дечки еве уште една феминка заинтересирана за Ксамил летово. Ние веќе одлучивме,дефинитивно летово наша дестинација е Ксамил, сите 40 страни ги прочитав, се изморив малку ама битно дојдов до заклучок дека дефинитивно местово е ко створено за мене 8) односно за било кој пар мислам. е сега се регистрирав најмногу да ве прашам за некој што веќе бил да ми даде контакт било каков, веб, фејсбук, број од некое сместување таму, па ако бил некој и има добро искуство со смештај таму нека сподели инфо. Единствен услов ни е да има посебна бања, фрижидерче и мини шпоретче зошто сакам и да си готвам :D
     
  16. Iviste

    Iviste Активен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    28
    Види ги НЕдруштвени :D :D Феминки кажувајте вили , или контакти кај што сте биле и кај што сте задоволни од престојот
     
  17. irena85

    irena85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    5
    Јас ќе одам сега на 15 ти јуни во вила Green House http://greenhouse-ksamil.com/kontakt-mk.html
    кога ќе се вратам ќе пишам импресии или ќе се жалам :P
     
  18. Iviste

    Iviste Активен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    28
    Среќен пат, убав помин и чекам импресии 8)
     
  19. kika84

    kika84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    zdravo i nie sakame da odime vo ksamil ovaa godina pa za smestaj ako moze nekoj da kaze dali sami si barate tamu ili preku agencii posto citav deka nekoj bil za 20, 25 evra vo agencii e malku poskapo i dali e guzva okolu 15 juli nie togas sme slobodni imam samo informacii za green house i za sela edna kuka ama taa e malku odalecena pa ako znae nekoj neka pise ve molam poz
     
  20. alekcoki

    alekcoki Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    31
    Здраво, и јас планирам да идадам во август во ксамил или саранда, па ве молам доколку имате некои приватни смештаии да ми посочите .Исто ме интересира дали цените се пониски како што беа пред неколку години или веке е поскапо во однос на храната , ви благодарам однапред :)