1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ксамил (Албанија)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од T-At, 2 јули 2011.

  1. pavlinapale

    pavlinapale Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Колку пари е смештајот? и дали на плажите Бела Виста и Бора Бора има место за лежалки или мора да платиш?
     
  2. lovely-pretty-girl

    lovely-pretty-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    6
    Каков е патот до Ксамил преку Грција? Дали и од таа страна е со кривини низ планини и слично?
    a, да, и дали може да се леже на плажата без лежалки, има ли место?
    Исто така, дали плажите се блиску за одење пеш до нив од една на друга или мора со кола?
     
  3. Lella

    Lella a blasphemous bitch Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.288
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Преку Грција патот е сон, има многу тунели ама цело време е автопат и широк е и рамен, не како нашиов со дупки. После Игуменица нема знакови па ќе треба да прашате. Од Игуменица натаму веќе не е автопат ама нормален си е патот. После Албанската граница има неколку кружни текови, па патот ќе се раздели. Одете на лево, на десно се планини и тука најчесто се греши патот, и ние згрешивме. Сепак прашајте. После тоа се оди право па има едно селско патче на лево, таму си има знак, пишува Ксамил, тоа е патчето околу пола саат се оди и се стигнува до сплавот. Само е селски пат, на некои места е асфалтиран - на некои не, ама не е проблем. Кога се поминува сплавот само право и во Ксамил си.

    Јас цела рута ја напишав, ама ај... :D Ќе помогне на некој.
     
    На Viktorijaaa5 и lavinija28 им се допаѓа ова.
  4. lovely-pretty-girl

    lovely-pretty-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    6
    Ти благодарам Лела, но дали плажите се блиску една до друга? Јас би сакала секој ден да сум на Бора Бора но не знам дали вилата ке биде блиску за да може пеш да се оди до било која плажа?
     
  5. Lella

    Lella a blasphemous bitch Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.288
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Извини, заборавив за тоа да ти одговорам. Блиску се и сите се споени, баш за тоа што се кратки а широки, има многу плажи :) Каде и да си не можеш да бидеш толку многу далеку од плажите, а сите апартмани се по околу 50 метра оддалечени од плажата.
    А одлучени сте каде ќе престојувате, можеби го знам.. :D
     
    На lovely-pretty-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mendy

    mendy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    здраво девојки !
    Сакам да прашам дали е подобро таму да се бара смештај или да си уплатам јас од агенција за 30 евра ден пишува вилава била 200 м од плажа??? Планираме на 25 јули да идеме а и плус пасошот ми бил истечен али наводно можело со лична карта :D
     
  7. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Таму апартманите се движеле оваа година од 30 до 35 евра (а можи и повеќе), па зависи вие колку луѓе ќе сте, ако сте повеќе ќе ви се исплати. Со лична карта можи да, ама преку Албанија а не преку Грција. Поздраввв и убав помин:)
     
  8. srna1

    srna1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    11
    Дали некој бил во ксамил - хотел Блу Скај **** , ме интересира плажата ?
     
  9. Lella

    Lella a blasphemous bitch Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.288
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    За 30 евра не ви се исплаќа на двеста мертри од плажата. Ние бевме на 50 метри и плаќавме 25. ;)
     
  10. kikovce

    kikovce Нов член

    Се зачлени на:
    22 јули 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Sakam nekoj sto bil vo Vila Busati da mi kaze kolku e zadovolen i kolku e daleku od plazata
     
  11. kamelijak

    kamelijak Нов член

    Се зачлени на:
    22 јули 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo! Ako nekoj e zainteresiran za Ksamil so kola da delime pat, nie sme dvajca (decko i devojka) i planirame da odime otprilika posle 1 Avgust. Vo ocekuvanje na vasite odgovori odnapred Vi blagodaram
     
  12. stefanim

    stefanim Нов член

    Се зачлени на:
    23 јули 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    koj bil vo ksamil ili e lud ili pojma njema od odmor plazi more i dr. jas so mojata familija stignav vo ksamil vo nedea sabalje toa sto go vidov e totalna katastrofa vo kratki crti siptarana smrdi pak siptarana nemam zborovi bit pazar istiot den vecer palam kola i brisam za grcka raj kulturen narod civilizacija i dr
     
  13. Lella

    Lella a blasphemous bitch Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.288
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    ^ Или тролаш или ти немаш појма од одмор.
    Не знам што ви значи шиптарина, јас никаде таму не видов нешто од што толку ќе го презирам местото. Нормално гратче, со убави плажи, јадење и се друго.
    Луѓето во Ксамил се баш напротив љубезни, дружељубиви и гостопримливи. Ако е тоа за тебе шиптарина, тогаш слободно пали кола и бриши за грчка |(
     
    На Iviste му/ѝ се допаѓа ова.
  14. PinkGir123

    PinkGir123 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    759
    Izvinete za latinicata ama nemam kirilica zatoa :)

    Sakam da kazam site koj znaat nekoja vila vo ksamil so bazen i bez da mi pratat link , ako sakat posto planiram da odam na odmor tamu.Jas najdov nekoi vili no sakam da gi vidam i drugite , pa od pogolem izbor da se odlucam za najdobrata.
     
    На stefanim му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kikovce

    kikovce Нов член

    Се зачлени на:
    22 јули 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Stefanim na mene i mojata familija ova ke ni bide prv pat kako ke go posetime Ksamil i da znaes nema da me predomislis so tvoite negativni kritiki,nie se informiravme i ni kazaa deka naselenieto tamu e 75%pravoslavni i toa od tvoite omileni Grci, mene i gratis da mi dadat za tamu jas ne bi zaminala,ne sakam da diskutiram ima mnogu pricini.Na nas ni e potrebno cisto more i ubavi plazi a ne diskoteki i galami, a narodot i mestoto e isto kako i vo Pestani vo nasiot ubav Ohrid :)
     
    На Lella и Iviste им се допаѓа ова.
  16. stefanim

    stefanim Нов член

    Се зачлени на:
    23 јули 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Pred da komentiras prvo rasprasajse imformiraj se imas internet ti izgleda pojma nemas sto se pravoslavni a sto katolici jas mojot komentar ne go napisav za lugje kako vas sto pojma nemaat od odmor i za ubavi mesta nego za lugje sto bile na tasos lefkada zakintos i Dr da ne si go gubat vremeto kaj vasite braka za vas e super tamu posto nemate pojma kako e na nekoi od ovie mesta sto gi nabrojav i za kraj pred da trgnete prasajte kolku lugje sto bile tamu odat poftorno .
     
  17. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Лани бев во Ксамил.Сите фалби од него многу убаво ббла бла, отворивме на интернет слики на фотошоп гарант,една плажа слика од милиони агли и не е битно. И ајде де да видеме и ние што нудат,отидовме...вози возиии ден нок...после толку километри стигнавме.Што ке видеме циганарија,плажа за лек нема, 2 реда лежалки кој фатил фатил,кој не нема каде да си постелиш рогозинка.Демек водата сина... како не на пола метро бела песок истурена и ај плава ке а прјаме..оди понатака у дупла пагас подади чекор на карпа се качуваш :lol: Испадни на тераса одмор неможеш да осетиш, поглед кон урнатина, темел некој,кука почната недоизградена, црвена земја, рид, буриња, железа...абе Шутка метропола за тоа. Видовме не видовме, патот и назад, ајде директива после ден два за Грција.
    Е сега незнам лугево немаат видено поубаво, или од што е преефтин смештајот па ајдеее убаво ееее....Ни на сон не ми текна веке Ксамил да го видам...
     
    На stefanim му/ѝ се допаѓа ова.
  18. AnaSto

    AnaSto Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Здраво

    Дали може некој да ми каже како се движат цените за сместување во Ксамил за август!?

    се мислам дали да уплатиме од тука или дирекно таму да најдеме

    има едно добра понуда со попуст кај нас видов на sitepopusti.mk преку Камелија турс 10 дневен одмор во Ксамил + вклучен превоз 10 600

    кажете совет

    Поздрав Ана
     
  19. dragan0688

    dragan0688 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Некој ако може да каже после Игименица на кај да се движам за до Ксамил и сакам преку тој сплавот да идам. некоја мапа , некој нешто да сподели ?
     
  20. Madilyn

    Madilyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2014
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    126
    Сум била во Ксамил пред неколку години, освен плажите друго ништо немаше салам. Ме интересира дали е подобрено сега, како кафичи, шеталиште на пример и слично. Моиве размислуваат за одење па се мислам дали да одам и јас :D